Tribe Common - en to de translation catalogue (538 entries)

en:  (opens in a new window)
de:  (in neuem Fenster öffnen)

en:  and
de:  und

en: %1$sBuy a license%2$s for the Event Aggregator service to access additional import features.
de: %1$sBitte Lizenz für den Event Aggregator Service erwerben%2$s um weitere Importfunktionen freizuschalten.

en: %s Settings
de: %s Einstellungen

en: %s ago
de: vor %s

en: %s cannot be a duplicate
de: %s kann nicht vervielfältigt werden

en: %s cannot be the same as %s.
de: %s kann nicht dasselbe sein wie %s.

en: %s from now
de: %s von jetzt

en: %s must be a number between 0 and 21.
de: %s muss eine Zahl zwischen 0 und 21 sein.

en: %s must be a number or percentage.
de: %s muss eine Zahl oder Prozentsatz sein.

en: %s must be a phone number.
de: %s muss eine Telefonnummer sein.

en: %s must be a positive number or percent.
de: %s muss eine positive Zahl oder ein Prozentwert sein.

en: %s must be a positive number.
de: %s muss eine positive Zahl sein.

en: %s must be a valid URL.
de: %s muss eine gültige URL sein.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
de: %s muss eine gültige Ausgangsform haben (Nummern, Buchstaben, Gedankenstriche und Unterstreichungen).

en: %s must be a whole number.
de: %s muss eine Ganzzahl sein.

en: %s must be an email address.
de: %s muss eine E-Mail Adresse sein.

en: %s must consist of 5 numbers.
de: %s muss aus fünf Ziffern bestehen.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
de: %s darf nur aus Buchstaben, Zahlen, Gedankenstrichen, Apostrophe und Leerzeichen bestehen.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
de: %s muss aus Buchstaben, Leerzeichen, Apostrophe und Gedankenstrichen bestehen.

en: %s must contain numbers and letters only
de: %s darf nur Zahlen und Buchstaben enthalten

en: %s must contain numbers, letters and dots only
de: %s darf nur Zahlen, Buchstaben oder Punkte enthalten

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
de: %s darf nur Zahlen, Buchstaben, Bindestriche oder Unterstriche enthalten

en: %s must have a value that's part of its options.
de: %s muss eine Wert haben, der Teil der Optionen ist.

en: %s must not be empty
de: %s darf nicht leer sein

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
de: %s. Alle gängigen (und nicht so häufigen) Antworten auf Fragen sehen wir häufig hier. Es ist oft der schnellste Weg, eine Antwort zu finden!

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
de: %s. Testen für einen bestehenden Konflikt (z.B. mit einem anderen Plugin oder Theme) ist der beste Start für eine eingehende Fehleranalyse. Wir bitten oft diese Schritte zu befolgen, wenn eine neue Anfrage gestellt wird. Es wäre also sehr gut, dies schon vorab zu prüfen.

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the help desk is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
de: %s. Es gibt sehr wenige Probleme, die wir nicht gesehen haben. Es ist wahrscheinlich, dass ein anderer Benutzer schon danach gefragt hat und eine Antwort von unserem Support-Mitarbeiter dazu bekommen hat. Während jeder das Forum durchsuchen kann, können nur zahlende Kunden darin auch Fragen stellen.

en: (filtered from _MAX_ total entries)
de: (gefiltert von _MAX_ Gesamt Einträgen)

en: : Selected %d rows
de: : Ausgewählte %d Zeilen

en: : Selected 1 row
de: : Ausgewählte 1 Zeile

en: : activate to sort column ascending
de: : aktivieren, um Spalte aufsteigend zu sortieren

en: : activate to sort column descending
de: : aktivieren, um Spalte absteigend zu sortieren

en: A list of links to the term own, archive and parent REST URL
de: Eine Liste der Links zum Begriff, Archiv und übergeordnete REST URL

en: A sorted array of all the numeric values for the cost
de: Ein sortiertes Array aller numerischen Werte des Eintrittspreises

en: A valid license has been entered by your network administrator.
de: Eine gültige Lizenz wurde durch Ihren Netzwerk Administrator hinterlegt.

en: A valid license key is required for support and updates
de: Für Support und Updates ist ein gültiger Lizenzschlüssel erforderlich

en: Action-based Logger
de: Aktionsbasierter Logger

en: Activate %s
de: Aktiviere %s

en: Activate Plugin
de: Aktiviere Plugin

en: Active
de: Aktiv

en: Active Users:
de: Aktive Nutzer:

en: Add recurring events
de: Terminserien hinzufügen

en: Add tickets and RSVP to any post
de: Hinzufügen von Tickets und RSVP zu jedem Beitrag

en: Additional views
de: Zusätzliche Ansichten

en: Adjust Label
de: Beschriftung anpassen

en: Albania
de: Albanien

en: Algeria
de: Algerien

en: All
de: Alle

en: All Solutions
de: Alle Lösungen

en: All items on this page were selected.
de: Alle Objekte auf dieser Seite wurden selektiert.

en: All of our premium events management plugins at a deep discount.
de: Alle unsere Premium-Events-Management-Plugins mit einem satten Rabatt.

en: Already Installed
de: Bereits installiert

en: American Samoa
de: Amerikanisch Samoa

en: An Unknown error occurred
de: Es ist ein unbekannter Fehler aufgetreten

en: An email marketing solution for events and the people running them
de: Eine E-Mail-Marketing-Lösung für Veranstaltungen und die Personen, die sie veranstalten

en: An event settings framework for managing shared options
de: Ein Veranstaltungseinstellungen Framework, um geteilte Optionen zu verwalten

en: Antarctica
de: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
de: Antigua und Barbuda

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to The Events Calendar for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
de: Ist Deine/Ihre Meinung: "Wow, das Plugin ist fantastisch! Ich sollte dem Events Calendar Team dafür danken!" Der beste Dank ist ein kleiner Link zu uns am unteren Ende des Veranstaltungskalenders.

en: Argentina
de: Argentinien

en: Armenia
de: Armenien

en: Attendee reports
de: Teilnehmerberichte

en: Australia
de: Australien

en: Austria
de: Österreich

en: Authorize Promoter
de: Promoter autorisieren

en: Automate email touchpoints
de: Automatisieren von E-Mail-Touchpoints

en: Automated emails optimized for virtual events
de: Automatisierte E-Mails, die für virtuelle Veranstaltungen optimiert sind

en: Automated imports for your calendar
de: Automatisierte Importe für den Kalender

en: Automatically import your events
de: Automatisches Importieren Ihrer Veranstaltungen

en: Azerbaijan
de: Aserbaidschan

en: Beautiful display options for your favorite photos.
de: Schöne Anzeigeoptionen für Ihre Lieblingsfotos.

en: Belarus
de: Weißrussland

en: Belgium
de: Belgien

en: Bolivia
de: Bolivien

en: Bosnia and Herzegovina
de: Bosnien und Herzegowina

en: Bouvet Island
de: Bouvetinsel

en: Brazil
de: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
de: Britisches Territorium im Indischen Ozean

en: Browse Extensions
de: Erweiterungen durchsuchen

en: Brunei Darussalam
de: Brunei

en: Bulgaria
de: Bulgarien

en: C&ocirc;te d'Ivoire
de: Elfenbeinküste

en: Calendars, ticketing, and powerful WordPress tools to manage your events from start to finish.
de: Kalender, Ticketing und leistungsstarke WordPress-Tools, um Ihre Veranstaltungen von Anfang bis Ende zu verwalten.

en: California
de: Kalifornien

en: Cambodia
de: Kambodscha

en: Cameroon
de: Kamerun

en: Canada
de: Kanada

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Cannot look for Terms without a taxonomy
de: Kann nicht nach dem Begriff ohne eine Taxonomy suchen

en: Cannot set %s as the current logging engine
de: %s kann nicht als aktuelle Logging Engine gesetzt werden

en: Cape Verde
de: Kapverdische Inseln

en: Cayman Islands
de: Cayman Inseln

en: Central African Republic
de: Zentralafrikanische Republik

en: Chad
de: Tschad

en: Change "Events" to "Webinars," or "Venues" to "Livestream," or "Organizers" to "Hosts." Tailor your calendar for virtual events and meetings.
de: „Veranstaltungen“ in "Webinars" oder „Veranstaltungsorte“ in "Livestream" oder „Veranstalter“ in „Gastgeber“ ändern. Den Kalender für virtuelle Veranstaltungen und Besprechungen anpassen

en: Check our Knowledgebase
de: In der Knowledgebase nachschauen

en: Check out our %s for developers.
de: Jetzt einen Blick in den %s für Entwickler werfen.

en: Check out the available add-ons
de: Jetzt die verfügbaren Erweiterungen anschauen

en: Check this box if you wish to override the network license key with your own
de: Option aktivieren, um Ihren Netzwerk-Schlüssel zu überschreiben

en: Christmas Island
de: Weihnachtsinseln

en: Clear
de: Leeren

en: Clear Selection.
de: Auswahl aufheben.

en: Close this dialog window
de: Fenster schließen

en: Close this modal window
de: Fenster schließen

en: Cocos (Keeling) Islands
de: Kokosinseln

en: Collectivity of Saint Martin
de: Kollektivität von St. Martin

en: Colombia
de: Kolumbien

en: Community Events
de: Veranstaltungen bearbeiten

en: Community Manager Bundle
de: Community Manager Paket

en: Comoros
de: Komoren

en: Compact Date Format
de: Kompaktes Datumsformat

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
de: Der Vergleich ist fehlgeschlagen, weil keine Eingabe im Feld %s gefunden wurde

en: Configurable set of filters
de: Konfigurierbare Filter

en: Confirm
de: Bestätigen

en: Congo
de: Kongo

en: Congo, Democratic Republic of the
de: Demokratische Republik Kongo

en: Cook Islands
de: Cook-Inseln

en: Copy to clipboard
de: In Zwischenablage kopieren

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
de: Die Länder-Liste muss als ein Land pro Zeile in der folgenden Weise formatiert sein: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Create a strong call-to-action for attendees to "Join Webinar" instead of only sharing a website address.
de: Einen starken Handlungsaufruf für Teilnehmer erstellen, um einem Webinar beizutreten, anstatt nur eine Websiteadresse zu teilen.

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
de: Kroatien

en: Cuba
de: Kuba

en: Custom Venue Links
de: Benutzerdefinierte Links für Veranstaltungsorte

en: Custom attendee registration fields
de: Benutzerdefinierte Teilnehmerregistrierungsfelder

en: Custom registration fields
de: Benutzerdefinierte Registrierungsfelder

en: Customizable
de: Anpassbar

en: Customizable ticket template
de: Anpassbare Ticketvorlage

en: Customize email templates
de: E-Mail-Vorlagen anpassen

en: Cyprus
de: Zypern

en: Czech Republic
de: Tschechische Republik

en: Date Format Settings
de: Einstellungen Datumsformat

en: Debug mode
de: Debug Modus

en: Default (uses temporary files)
de: Standard (benutzt temporäre Dateien)

en: Denmark
de: Dänemark

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Display
de: Darstellung

en: Dominican Republic
de: Dominikanische Republik

en: Done
de: Erledigt

en: Download
de: Herunterladen

en: Download log
de: Protokoll herunterladen

en: Each paid add-on has its own unique license key. Paste the key into its appropriate field below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message. Then click Save Changes.
de: Jedes kostenpflichtige Add-On hat seinen eigenen Lizenzschlüssel. Bitte den Schlüssel in das entsprechende Feld unten eingeben und überprüfen lassen. Wenn ein grünes Ablaufdatum neben einer "gültig" Meldung angezeigt wird, handelt es sich um eine gültige Lizenz.

en: East Timor
de: Osttimor

en: Egypt
de: Ägypten

en: Email notifications
de: E-Mail-Benachrichtigungen

en: Embed livestreams and videos
de: Livestreams und Videos einbetten

en: Empty data set for this dropdown
de: Keine Daten für dieses Dropdownmenü festgelegt

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
de: Option aktivieren, um Debuginformationen mit zu loggen. Standardmäßig werden die Informationen in das PHP Server Error Log geschrieben. Wenn die Debuginfos im Browser angezeigt werden sollen, empfehlen wir das %s zu installieren. Die Ausgabe der Debuginfos findet sich im "Tribe" Tab.

en: English
de: Englisch

en: Equatorial Guinea
de: Äquatorialguinea

en: Estonia
de: Estland

en: Ethiopia
de: Äthophien

en: Event Add-Ons
de: Add-Ons

en: Event Importer Bundle
de: Veranstaltung-Import-Paket

en: Event Log
de: Veranstaltungsprotokoll

en: Event Submission Form
de: Formular zur Übermittlung von Veranstaltungen

en: Event Tickets
de: Veranstaltungstickets

en: Events
de: Veranstaltungen

en: Events Happening Now
de: Jetzt stattfindende Veranstaltungen

en: Events Help
de: Veranstaltungshilfe

en: Events Marketing Bundle
de: Veranstaltungs-Marketing Paket

en: Events Settings
de: Veranstaltungseinstellungen

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
de: Events Tickets ist ein sorgfältig erstelltes, erweiterbares Plugin, mit dem ganz einfach Karten für Veranstaltungen verkauft werden können.

en: Every %d Minutes
de: Jede %d Minuten

en: Existing theme overrides that may need revision:
de: Bestehendes Theme überschreibt das; benötigt vielleicht eine manuelle Revision:

en: Expired license keys and subscriptions
de: Abgelaufene Lizenzschlüssel und Abonnements

en: Expired license. Consult your network administrator.
de: Lizenz abgelaufen. Bitte den Netzwerk Administrator kontaktieren

en: Extensions
de: Erweiterungen

en: Extensions are quick solutions our team came up with to solve specific issues you may need. (Note - extensions are not covered by our support team.)
de: Erweiterungen sind einfache Lösungen, die unser Team entwickelt hat, um spezifische Probleme zu lösen, die vielleicht benötigt werden. (Nur ein Hinweis - Erweiterungen werden von unserem Support-Team nicht abgedeckt).

en: F j
de: j. F

en: F j, Y
de: j. F Y

en: FREE
de: KOSTENLOS

en: Falkland Islands (Malvinas)
de: Falkland-Inseln (Malvinas)

en: Faroe Islands
de: Färöer Inseln

en: Features to optimize your calendar for virtual events.
de: Funktionen zur Optimierung Ihres Kalenders für virtuelle Veranstaltungen.

en: Field ID:
de: Feld ID:

en: Fill your calendar with events from across the web, including Google Calendar, Meetup, and more.
de: Den Kalender mit Veranstaltungen aus dem gesamten Internet, einschließlich Google Kalender, Meetup und mehr füllen.

en: Filter Bar
de: Filterleiste

en: Filter category, price, and more
de: Filterkategorie, Preis und mehr

en: Filter distance (for Events Calendar Pro)
de: Filterabstand (für Events Calendar Pro)

en: Finland
de: Finnland

en: France
de: Frankreich

en: Free
de: Eintritt frei

en: Free extensions to power up your plugins
de: Kostenlose Erweiterungen für Ihre Plugins

en: French Guiana
de: Französisch-Guayana

en: French Polynesia
de: Französisch-Polynesien

en: French Southern Territories
de: Französische Süd- und Antarktisgebiete

en: From registration to attendance history, view every step of the event lifecycle with this HubSpot integration.
de: Von der Registrierung bis zur Anwesenheitshistorie können Sie mit dieser HubSpot-Integration jeden Schritt des Veranstaltungslebenszyklus anzeigen.

en: Full debug (all events)
de: Komplette Fehleranalyse (alle Veranstaltungen)

en: General
de: Allgemein

en: Germany
de: Deutschland

en: Getting More Help
de: Mehr Unterstützung erhalten

en: Getting Support
de: Unterstützung erhalten

en: Go to WordPress Updates page
de: Gehe zur WordPress Updates Seite

en: Go to plugins page
de: Gehe zur Pluginseite

en: Greece
de: Griechenland

en: Greenland
de: Grönland

en: Handle event submissions with ticket sales and everything you need to build a robust community.
de: Übermittlungen von Veranstaltungen mit Ticketverkäufen und alles, was Sie zum Aufbau einer robusten Community benötigen.

en: Heard and McDonald Islands
de: Heard und McDonaldinseln

en: Help
de: Hilfe

en: Help users find exactly the right event
de: Teilnehmern helfen, genau die richtige Veranstaltung zu finden

en: Helpful Links:
de: Hilfreiche Links:

en: Hide the following settings tabs on every site:
de: Blende die folgenden Reiter auf jeder Seite aus:

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %ssupport%s.
de: Hmm... irgendwas ist schiefgelaufen. Bitte kontaktieren den %sSupport%s kontaktieren.

en: Holy See (Vatican City State)
de: Vatikanstadt (Heiliger Stuhl)

en: Hong Kong
de: Hongkong

en: Horizontal or vertical
de: Horizontal oder vertikal

en: Hungary
de: Ungarn

en: Iceland
de: Island

en: If you've purchased a premium add-on, you'll need to enter your license key here in order to have access to automatic updates when new versions are available.
de: Wenn Sie ein Premium-Add-on erworben haben, müssen Sie hier Ihren Lizenzschlüssel eingeben, um Zugang zu automatischen Updates zu erhalten, wenn neue Versionen verfügbar sind.

en: Import & export events
de: Veranstaltungen im- und exportieren

en: In order to register a plugin license, you'll first need to %1$sdownload and install%2$s the plugin you purchased. You can download the latest version of your plugin(s) from %3$syour account's downloads page%4$s. Once the plugin is installed and activated on this site, the license key field will appear below.
de: Um eine Plugin-Lizenz zu registrieren, müssen Sie zuerst %1$s herunterladen und %2$s das Plugin installieren, das Sie gekauft haben. Sie können die neueste Version des Plugins von der %3$sAccount Downloadseite%4$s herunterladen. Sobald das Plugin installiert und auf dieser Seite aktiviert ist, erscheint unten das Feld Lizenzschlüssel.

en: Includes
de: Enthält

en: India
de: Indien

en: Indonesia
de: Indonesien

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
de: Informationen über die jüngsten Änderungen an der Vorlage und potenziell betroffenen Vorlage Überschreibungen ist unten angegeben.

en: Install %s
de: Installiere %s

en: Install Plugin
de: Installiere Plugin

en: Integrated with your events on Eventbrite
de: Integriert sich in Ihre Veranstaltungen auf Eventbrite

en: Invalid Key
de: Falscher Schlüssel

en: Invalid field type specified
de: Falsche Feldart definiert

en: Invalid or incomplete field passed
de: Unvollständiges oder fehlerhaftes Feld übergeben

en: Iran, Islamic Republic of
de: Iran (Islamische Republik)

en: Iraq
de: Irak

en: Ireland
de: Irland

en: It looks like you're using %1$s, but the license key is invalid. Please download the latest version %2$sfrom your account%3$s. | It looks like you're using %1$s, but the license keys are invalid. Please download the latest versions %2$sfrom your account%3$s.
de[0]: Es sieht so aus, als würde %1$s verwendet, aber der Lizenzschlüssel ist ungültig. Bitte die neueste Version %2$s vom Konto laden%3$s.
de[1]: Es sieht so aus, als würde %1$s verwendet, aber die Lizenzschlüssel sind ungültig. Bitte die neueste Version %2$s vom Konto laden%3$s.

en: Italy
de: Italien

en: Jamaica
de: Jamaika

en: Jordan
de: Jordanien

en: Kazakhstan
de: Kasachstan

en: Kenya
de: Kenia

en: Key
de: Schlüssel

en: Korea, Democratic People's Republic of
de: Nordkorea (Volksrepublik)

en: Korea, Republic of
de: Südkorea

en: Kyrgyzstan
de: Kirgistan

en: Lao People's Democratic Republic
de: Laos

en: Latest Version:
de: Neueste Version:

en: Latvia
de: Lettland

en: Learn More
de: Mehr erfahren

en: Lebanon
de: Libanon

en: Libya
de: Libyen

en: License Key
de: Lizenzschlüssel

en: License Key Status:
de: Status Lizenzschlüssel:

en: License key(s) updated.
de: Lizenzschlüssel aktualisiert.

en: Licenses
de: Lizenzen

en: Licenses for Multisites
de: Lizenzen für Multisites

en: Link Directly to Webinar
de: Link direkt zum Webinar

en: Lithuania
de: Lithauen

en: Logging level
de: Protokollierungsstufe

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
de: Erweiterte Funktionalität, einschließlich wiederkehrender Veranstaltungen, benutzerdefinierten Meta-Informationen, Community-Veranstaltungen, Ticketverkäufen und mehr gewünscht?

en: Luxembourg
de: Luxemburg

en: Maldives
de: Maldiven

en: Manage
de: Verwalten

en: Manage ticketing and RSVPs
de: Verwalten von Karten und RSVPs

en: Manage tickets from WordPress
de: Verwalten von Karten von WordPress

en: Marshall Islands
de: Marshallinseln

en: Mauritania
de: Mauretanien

en: Method
de: Methode

en: Mexico
de: Mexiko

en: Micronesia, Federated States of
de: Mikronesien

en: Missing data source for this dropdown
de: Keine Datenquelle für diese Dropdownmenü verfügbar

en: Moldova, Republic of
de: Moldawien

en: Monetize your events
de: Monetarisieren Sie Ihre Veranstaltungen

en: Mongolia
de: Mongolei

en: More...
de: Mehr...

en: Morocco
de: Marokko

en: Moving your license keys
de: Lizenzschlüssel verschieben

en: Mozambique
de: Mosambik

en: Multi-Image Support
de: Unterstützung mehrere Bilder

en: Multiple views
de: Mehrere Ansichten

en: Netherlands
de: Niederlande

en: Network
de: Netzwerk

en: Network Settings
de: Netzwerkeinstellungen

en: New Caledonia
de: Neukaledonien

en: New Zealand
de: Neuseeland

en: News and Tutorials
de: Neuigkeiten und Tutorials

en: Next
de: Nächste

en: No admin access required
de: Kein Administrator-Zugriff erforderlich

en: No checkbox options specified
de: Keine Checkboxoptionen definiert

en: No data available in table
de: Keine Daten verfügbar in der Tabelle

en: No license entered. Consult your network administrator.
de: Keine Lizenz hinterlegt. Bitte den Netzwerk Administrator kontaktieren.

en: No matching records found
de: Keine Zeilen gefunden

en: No notable changes detected
de: Keine nennenswerten Änderungen erkannt

en: No notable template changes detected.
de: Keine nennenswerten Änderungen an der Vorlage erkannt.

en: No radio options specified
de: Keine Bewertungsoptionen definiert

en: No select options specified
de: Keine Auswahloptionen definiert

en: Non-existant field validation function passed
de: Prüfung für nicht vorhandenes Feld durchgeführt

en: None of your settings were saved. Please try again.
de: Die Einstellungen konnten nicht gespeichert werden. Bitte erneut versuchen.

en: Norfolk Island
de: Norfolkinsel

en: North Macedonia
de: Nordmazedonien

en: Northern Mariana Islands
de: Nördliche Marianen

en: Norway
de: Norwegen

en: Null logger (will log nothing)
de: Nichts protokollieren

en: Numeric Array
de: Numerisches Array

en: One calendar. Countless ways to make it your own.
de: Ein Kalender. Unzählige Möglichkeiten, es zu Ihrem eigenen zu machen.

en: Only errors
de: Nur Fehler

en: Open the dialog window
de: Fenster öffnen

en: Open the modal window
de: Fenster öffnen

en: Optimize your site's event listings with %1$sThe Events Calendar%2$s, our free calendar plugin. Looking for additional functionality including recurring events, user-submission, advanced ticket sales and more? Check out our %3$spremium add-ons%4$s.
de: Optimieren Sie Ihre Veranstaltungswebsite mit %1$sThe Events Calendar%2$s, unserem kostenlosen Kalender-Plugin. Suchen Sie zusätzliche Funktionalität einschließlich Terminserien, Übermittlung von Terminen durch Nutze, erweiterten Ticketverkauf und mehr? Schauen Sie sich unsere %3$sPremium-Add-ons%4$s an.

en: Our flagship free calendar
de: Unser kostenloser Flaggschiff-Kalender

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
de: Unsere Website' %s ist der perfekte Ort, Tipps und Tricks für die Verwendung und Anpassung unseres Plugins zu ekunden.

en: Override network license key
de: Überschreibe Netzwerk Lizenzschlüssel

en: Papua New Guinea
de: Papua-Neuguinea

en: Paypal integration
de: Paypal-Integration

en: Permission Error
de: Berechtigungsfehler

en: Philippines
de: Philippinen

en: Please authorize to continue onboarding.
de: Bitte autorisieren, um das Onboarding fortzusetzen.

en: Please log in to continue
de: Bitte einlogen um fortzufahren

en: Please log out and log back in as an admin account
de: Bitte abmelden und mit ihrem Admin-Konto wieder anmelden

en: Please refresh the page and try your request again.
de: Bitte die Seite aktualisieren und erneut versuchen.

en: Plugin Active
de: Plugin aktiv

en: Plugin Inactive
de: Plugin inaktiv

en: Poland
de: Polen

en: Power up your calendar with Pro
de: Den Kalender mit dem Pro Plugin erweitern

en: Premium support
de: Premium Support

en: Press "Cmd + C" to copy
de: Drücke "CTRL + C" um zu kopieren

en: Prev
de: Vorherige

en: Previous
de: Vorherige

en: Privacy
de: Privatsphäre

en: Problem loading the block, please remove this block to restart.
de: Problem beim Laden des Blocks. Bitte Sie diesen Block entfernen, um neu zu starten.

en: Promoter All rights reserved.
de: Promoter. Alle Rechte vorbehalten.

en: Promoter would like to sync with your site
de: Promoter möchte sich mit ihrer Seite synchronisieren

en: Publishing Control
de: Steuerung der Veröffentlichung

en: Qatar
de: Katar

en: Random Images
de: Zufällige Bilder

en: Rate %1$sEvent Tickets%2$s %3$s
de: Bewerte %1$sEvent Tickets%2$s %3$s

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
de: Bewerte %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s

en: Rating:
de: Bewertung:

en: Reach Attendees
de: Teilnehmer erreichen

en: Read more
de: Weiterlesen

en: Read more about our support policy
de: Mehr über die Supportbedingungen erfahren

en: Read more.
de: Weiterlesen.

en: Reads
de: Lesen

en: Recent Template Changes
de: Aktuelle Änderungen an Templates

en: Recurring events
de: Wiederkehrende Events

en: Refine by date, location, or keyword
de: Nach Datum, Ort oder Schlüsselwort verfeinern

en: Registered User Settings
de: Einstellungen für registrierte Benutzer

en: Renew Your License Now
de: Lizenz jetzt erneuern

en: Requires:
de: Benötigt:

en: Return to Plugins page
de: Zurück zur Pluginseite

en: Return to WordPress Updates
de: Zurück zu WordPress Updates

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
de: Die Überschreiben Regeln wurden beim Laden dieser Hilfe Seite bereinigt. Es besteht die Chance, dass eine Überschreiben Regeln auf ein Plugin oder Theme angewendet wurde!

en: Romania
de: Rumänien

en: Run your own events marketplace
de: Managen Sie Ihren eigenen Veranstaltungsmarktplatz

en: Russian Federation
de: Russland / Russische Föderation

en: Rwanda
de: Ruanda

en: Saint Barth&eacute;lemy
de: Sankt Barth&eacute;lemy

en: Saint Helena
de: Sankt Helena

en: Saint Kitts and Nevis
de: St. Kitts und Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
de: Saint-Pierre und Miquelon

en: Saint Vincent and The Grenadines
de: St. Vincent und die Grenadinen

en: Sales reporting
de: Vertriebsberichte

en: Saudi Arabia
de: Saudi-Arabien

en: Save Changes
de: Änderungen speichern

en: Save With A Bundle
de: Sparen mit einem Paket

en: Save over 20%
de: Jetzt über 20% sparen

en: Save over 25%
de: Jetzt über 25% sparen

en: Save with Bundles
de: Sparen mit Paketen

en: Schedule automated imports
de: Automatisierter Importe planen

en: Search our support help desk
de: Durchsuche unseren Support Helpdesk

en: Search:
de: Suche:

en: See an example of the link
de: Dies ist ein Beispiellink

en: Segment your attendee lists
de: Teilnehmerlisten segmentieren

en: Select a Country:
de: Land wählen ...

en: Select all pages
de: Alle Seiten selektieren

en: Select the date format used for elements with minimal space, such as in datepickers.
de: Datumsformat wählen,  wenn nur minimaler Platz vorhanden ist (z.B. beim Datepicker)

en: Sell tickets and earn revenue for online events
de: Karten verkaufen und Einnahmen für Online-Veranstaltungen generieren

en: Serbia
de: Serbien

en: Settings
de: Einstellungen

en: Settings saved.
de: Einstellungen gespeichert..

en: Seychelles
de: Seychellen

en: Shapes and lines for visual interest
de: Formen und Linien für visuelles Interesse

en: Show The Events Calendar link
de: Den Link zum Veranstaltungskalender anzeigen

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
de: Zeige 0 bis 0 von 0 Einträgen

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
de: Zeige von _START_ bis _END_ von ingesamt _TOTAL_ Einträgen

en: Singapore
de: Singapur

en: Site License Key
de: Seiten Linzenzschlüssel

en: Slideshow
de: Bildgalerie

en: Slovakia (Slovak Republic)
de: Slowakei

en: Slovenia
de: Slovenien

en: Solomon Islands
de: Salomonen

en: Sorry, key validation server is not available.
de: Sorry, der Lizensierungsserver ist nicht erreichbar.

en: Sorry, unable to authenticate your site. Please contact Promoter support.
de: Sorry wir können Ihre Website nicht authentifizieren. Bitte kontaktieren Sie den Promotor Support.

en: South Africa
de: Südafrika

en: South Georgia, South Sandwich Islands
de: Südgeorgien und die Südlichen Sandwichinseln

en: Spain
de: Spanien

en: Split commission with users
de: Provision mit Benutzern teilen

en: Starting March 2019, %1$s will no longer support versions prior to PHP 5.6. Your site is currently using PHP version %2$s which will no longer be supported by %1$s. For best results, we recommend using PHP 5.6 or above.
de: Ab März 2019 wird %1$s keine Versionen vor PHP 5.6 mehr unterstützen. Deine Seite verwendet derzeit die PHP-Version %2$s, die nicht mehr von %1$s unterstützt wird. Für beste Ergebnisse empfehlen wir die Verwendung von PHP 5.6 oder höher.

en: Starting March 2019, %1$s will no longer work with versions prior to PHP 5.4. Currently your site is using PHP version %2$s. For best results, we recommend using PHP 5.6 or above.
de: Ab März 2019 wird %1$s nicht mehr mit Versionen vor PHP 5.4 funktionieren. Derzeit verwendet Ihre Website die PHP-Version %2$s. Für beste Ergebnisse empfehlen wir die Verwendung von PHP 5.6 oder höher.

en: State
de: Status

en: Status control for canceled or postponed events
de: Statussteuerung für abgebrochene oder verschobene Veranstaltungen

en: Streamline your email process
de: Optimieren Sie Ihren E-Mail-Prozess

en: Streamline your online events and increase revenue.
de: Optimieren Sie Ihre Online-Veranstaltungen und steigern Sie Ihren Umsatz.

en: Suriname
de: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
de: Svalbard und Jan Mayen Islands

en: Swaziland
de: Swasiland

en: Sweden
de: Schweden

en: Switzerland
de: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
de: Syrien

en: System Information
de: Systeminformationen

en: System info copied
de: System Info kopiert

en: TEC Logo
de: TEC-Logo

en: Tajikistan
de: Tadschikistan

en: Tanzania, United Republic of
de: Tanzania

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
de: Vorlagen mit dieser Version eingeführt oder aktualisiert (%s):

en: Terms
de: Bedingungen

en: Test for a theme or plugin conflict
de: Auf einen Theme oder Plugin Konflikt prüfen

en: Thank you for using %s! All of us at The Events Calendar sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
de: Herzlichen Dank, dass Sie %s nutzen! Wir schätzen Ihre Unterstützung sehr und finden es toll, dass Sie unsere Plugins nutzen.

en: Thank you for using Event Tickets! All of us at The Events Calendar sincerely appreciate your support and we're excited to see you using our plugins. Check out our handy %1$sNew User Primer%2$s to get started.
de: Herzlichen Dank, dass Sie Event Tickets nutzen! Wir schätzen Ihre Unterstützung sehr und finden es toll, dass Sie unsere Plugins nutzen. Verwenden Sie unser %1$sNeue Nutzer Handbuch%2$s um direkt durchzustarten.

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
de: Danke für das Verwenden einen gültigen Lizenzschlüssels. Er wird am %s auslaufen

en: The "%s" source is invalid and cannot be reached on "%s" instance.
de: "%s" ist ungültig und kann auf der "%s" Instanz nicht erreicht werden.

en: The Events Calendar Context
de: Der Events Calendar Kontext

en: The Events Calendar JSON-LD Data
de: Die Events Calendar JSON-LD Daten

en: The Events Calendar brand logo
de: Das Events Calendar Markenlogo

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
de: The Events Calendar ist ein sorgfältig erstelltes, erweiterbares Plugin, mit dem Sie ganz einfach Tickets für Ihre Veranstaltungen verkaufen können.

en: The URL to the full size version of the image
de: Die URL zum Originalbild

en: The URL to the term archive page
de: Die URL zur Begriffsarchiv Seite

en: The WordPress term ID
de: Die Wordpress Begriffs-ID

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
de[0]: Die obige Einstellung wurde nicht gespeichert. Andere Einstellungen wurden erfolgreich gespeichert.
de[1]: Die obigen Einstellungen wurden nicht gespeichert. Andere Einstellungen wurden erfolgreich gespeichert.

[ctx: The associated field is required.]
en: (required)
de: (erforderlich)

en: The cost currency symbol
de: Die Währung

en: The date day
de: Der Tag

en: The date hour
de: Die Stunde

en: The date minutes
de: Die Minuten

en: The date month
de: Der Monat

en: The date seconds
de: Die Sekunden

en: The date year
de: Das Jahr

en: The details about each size available for the image
de: Die Details über alle Größen, die für das Bild verfügbar sind

en: The details of your calendar plugin and settings is often needed for you or our staff to help troubleshoot an issue. Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our help desk.
de: Die Details des Kalender Plugins und die Einstellungen werden oft von unseren Kollegen benötigt, um ein Problem zu lösen. Bitte bestätigen, um Ihre System Infos automatisch mit unserem Support Team zu teilen. Dies hilft uns, Sie schneller zu unterstützen, wenn Sie in unserem Forum etwas schreiben.

en: The following three fields accept the date format options available to the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.
de: Die folgenden drei Felder akzeptieren die Datumsformat Optionen, der PHP Funktion %1$s. <a href="%2$s" target="_blank">Hier mehr erfahren, wie ein benutzerdefiniertes Datumsformat konfiguriert werden kann</a>.

en: The image WordPress post ID
de: Die Wordpress Post ID des Bildes

en: The image file extension
de: Die Dateiendung des Bildes

en: The image height in pixels in the specified size
de: Die Bildhöhe in Pixel in der spezifischen Größe

en: The image mime-type
de: Das Bild Mime-Type

en: The image natural height in pixels
de: Die Bildhöhe in Pixel

en: The image natural width in pixels
de: Die Bildbreite in Pixel

en: The image width in pixels in the specified size
de: Die Bildbreite in Pixel in der spezifischen Größe

en: The link to the image in the specified size on the site
de: Der Link zum Bild in der spezifischen Größe auf der Seite

en: The number of posts associated with the term
de: Die Anzahl der Beiträge, die mit dem Begriff assoziiert sind

en: The plugins you need at one discounted price
de: Alle Plugins, die wirklich benötigt werden - zu einem reduzierten Preis

en: The position of the currency symbol in the cost string
de: Die Position der Währung beim Eintrittspreis

en: The request was sent insecurely.
de: Die Anfrage wurde unverschlüsselt gesendet.

en: The request wasn't sent from this tab.
de: Die Anfrage wurde nicht von diesem Reiter gesendet.

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
de: Die ausgewählte Protokollierungsdatei ist leer oder wurde noch nicht erstellt.

en: The taxonomy the term belongs to
de: Die Taxonomy zu der der Begriff gehört

en: The term description
de: Die Begriffsbeschreibung

en: The term name
de: Der Begriffsname

en: The term parent term if any
de: Der Elternbegriff des Begriffes (sofern vorhanden)

en: The term slug
de: Der Slug (URL) des Begriffsnamens

en: There are no fields setup for this tab yet.
de: Es sind noch keine Felder für diesen Reiter definiert.

en: There is a new version of %1$s available. %2$s
de: Die neue Version von %1$s ist verfügbar. %2$s

en: There is an update available for %1$s but your license has expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your license.%3$s | Updates are available for %1$s but your license keys have expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your licenses.%3$s
de[0]: Für %1$s steht ein Update zur Verfügung, aber Ihre Lizenz ist abgelaufen. %2$sBitte die Events Calendar Website besuchen, um die Lizenz zu verlängern.%3$s
de[1]: Für %1$s steht ein Update zur Verfügung, aber Ihre Lizenzen sind abgelaufen. %2$sBesuchen Sie die Events Calendar Website, um Ihre Lizenz zu verlängern.%3$s

en: There is an update for %s. %sRenew your license%s to get access to bug fixes, security updates, and new features.
de: Es gibt ein Update für %s. %sLizenz erneuern%s, um Zugriff auf Fehlerkorrekturen, Sicherheitsupdates und neue Funktionen zu erhalten.

en: There is an update for %s. You'll need to %scheck your license%s to have access to updates, downloads, and support.
de: Es gibt ein Update für %s. %sLizenz überprüfen%s, um Zugriff auf Updates, Downloads und Support zu erhalten.

en: There’s a new version of %1$s available, but your license is expired. You’ll need to renew your license to get access to the latest version. If you plan to continue using your current version of the plugin(s), be sure to use a compatible version of The Events Calendar. %2$s
de: Es gibt eine neue Version von %1$s, aber die Lizenz ist abgelaufen. Die Lizenz muss verlängert werden, um Zugriff auf die neueste Version zu erhalten. Wenn die aktuelle Version der Plugins weiterhin verwendet werden soll, bitte sicherstellen, dass Sie eine kompatible Version des Veranstaltungskalenders verwendet wird. %2$s

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
de: Dieser Kalender wird durch The Events Calendar generiert.

en: This is where all of the global network settings for The Events Calendar can be modified.
de: Hier können alle globalen Netzwerkeinstellungen für den Events Calendar eingestellt.

en: Ticket availability automatically updates
de: Kartenverfügbarkeit wird automatisch aktualisiert

en: Ticket sales, attendee management, and email marketing for your events
de: Kartenverkauf, Teilnehmerverwaltung und E-Mail-Marketing für Veranstaltungen.

en: Ticket scanning with mobile app
de: Karten mit mobiler App scannen

en: Timezone support
de: Zeitzonenunterstützung

en: To begin using %2$s, please install and activate %3$s.
de: Um %2$s nutzen zu können, muss %3$s installiert und aktiviert werden.

en: Today
de: Heute

en: Trinidad and Tobago
de: Trinidad und Tobago

en: Tunisia
de: Tunesien

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
de: Starten Sie den Turbo für Beiträge mit benutzerdefinierte Feldern,  sortierbaren Filtern und Spalten und die automatische Registrierung von Meta-Boxen.

en: Turkey
de: Türkei

en: Turks and Caicos Islands
de: Turks- und Caicosinseln

en: Turn the venue name for your event into a clickable URL — a great way to link directly to a venue’s website or a virtual meeting.
de: Verwandeln Sie den Namen des Veranstaltungsortes für Ihre Veranstaltung in eine anklickbare URL – eine großartige Möglichkeit, direkt auf die Website eines Veranstaltungsortes oder ein virtuelles Meeting zu verlinken.

en: Ultimate Bundle
de: Ultimatives Paket

en: Unable to run Tribe Extensions. Your website host is running PHP 5.2 or older, and has likely disabled or misconfigured debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly configure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work.
de: Tribe Extensions kann nicht ausgeführt werden. Die Webseite läuft auf PHP 5.2 oder älter und hat debug_backtrace() deaktiviert oder falsch konfiguriert. Bitte die Website anpassen oder den Website Betreiber bitten PHP zu aktualisieren oder debug_backtrace() korrekt konfigurieren, damit die Tribe Extensions laufen können.

en: Unique System Info Key Generated
de: Eindeutiger System Info Schlüssel generiert

en: Unite the power of TEC with the ticketing of Eventbrite
de: Vereinen Sie die Kraft von TEC mit dem Ticketing von Eventbrite

en: United Arab Emirates
de: Vereinigte Arabische Emirate

en: United Kingdom
de: Großbritannien (Vereinigtes Königreich)

en: United States
de: Vereinigte Staaten

en: Unknown or not set
de: Unbekannt oder nicht gesetzt

en: Update now to version %s.
de: Jetzt auf die neuste %s Version aktualisieren.

en: Use the following panel of your customizer to change the styling of your Calendar and Event pages.
de: Mit dem folgende Bedienfeld des Customizer kann das Design der Kalender- und Veranstaltungsseiten einfach geändert werden.

en: Use this shortcode to display events that are currently in progress, like webinars and livestreams.
de: Verwenden Sie diesen Shortcode, um Veranstaltungen anzuzeigen, die derzeit ausgeführt werden, z. B. Webinare und Livestreams.

en: Users submit events and sell tickets
de: Benutzer übermitteln Veranstaltungen und verkaufen Tickets

en: Users submit events to your calendar
de: Benutzer übermitteln Veranstaltungen an Ihren Kalender

en: Using this function before "plugins_loaded" action has fired can return unreliable results.
de: Wenn Sie diese Funktion verwenden, bevor die Aktion "plugins_loaded" ausgelöst wurde, können unzuverlässige Veranstaltungen zurückgegeben werden.

en: Uzbekistan
de: Usbekistan

en: Valid Key! Expires on %s
de: Gültiger Schlüssel! Läuft aus am %s

en: Value
de: Wert

en: Viet Nam
de: Vietnam

en: View
de: Ansehen

en: View and manage your license keys
de: Lizenzschlüssel verwalten und ansehen

en: Virgin Islands (British)
de: Britische Jungferninseln

en: Virgin Islands (U.S.)
de: Amerikanische Jungferninseln

en: Virtual Events
de: Virtuelle Veranstaltungen

en: Virtual Events Marketing Bundle
de: Marketing Paket für virtuelle Veranstaltungen

en: Virtual event labels
de: Beschriftung für virtuelle Veranstaltungen

en: Visit the Add-on Page
de: Die Add-On Seite besuchen

en: Wallis and Futuna Islands
de: Wallis und Futuna

en: Want to dive deeper?
de: Jetzt tiefer einsteigen?

en: Warnings and errors
de: Warnungen und Fehler

en: We hope our plugin is helping you out.
de: Wir hoffen, das Plugin gefällt Ihnen.

en: We've packaged our most popular plugins into bundles jam-packed with value.
de: Wir haben unsere beliebtesten Plugins in wertvolle Pakete verpackt.

en: Website URL CTA
de: Website-URL Handlungsaufruf

en: Western Sahara
de: Westsahara

en: When users click on the event title, they’ll be taken right to the source of your event, offering a direct route to join.
de: Wenn Benutzer auf den Veranstaltungstitel klicken, werden sie zur Veranstaltung weitergeleitet, um direkt teilnehmen zu können.

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
de: Während die Ressourcen oben helfen, die Mehrheit der Probleme zu lösen, gibt es Zeiten, in denen Sie möglicherweise zusätzliche Unterstützung benötigen. Wenn Sie Hilfe bei der Verwendung unserer Plugins benötigen und möchten, dass wir einen Blick darauf werfen, gehen Sie folgendermaßen vor:

en: Why am I being told my license key is out of installs?
de: Warum wird mir mitgeteilt, dass mein Lizenzschlüssel nicht installiert ist?

en: WooCommerce compatibility
de: WooCommerce-Kompatibilität

en: WordPress 5.7 includes a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
de: WordPress 5.7 enthält ein umfangreiches jQuery-Update, welches Kompatibilitätsprobleme mit früheren Versionen von The Events Calendar, Event Tickets und anderen Plugins verursachen kann.

en: Works with Google Calendar, Meetup, and more
de: Funktioniert mit Google Kalender, Meetup und mehr

en: Writes
de: Schreiben

en: Yemen
de: Jemen

en: Yes, automatically share my system information with The Events Calendar's support team
de: Ja, teile meine System Informationen automatisch mit dem Events Calendar Support Team

en: You are up to date!
de: Die Software ist auf dem neuesten Stand!

en: You are using WordPress 5.7 which included a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
de: Diese Website verwendet WordPress 5.7, welches ein umfangreiches jQuery-Update enthält, das Kompatibilitätsprobleme mit früheren Versionen von The Events Calendar, Event Tickets und anderen Plugins verursachen kann.

en: You can always check the status of your licenses by logging in to %1$syour account on theeventscalendar.com%2$s.
de: Um den Status der Lizenzen zu überprüfen einfach auf %1$stheeventscalendar.com%2$s anmelden.

en: You do not have access to authenticate this site.
de: Es fehlt die Berechtigung diese Seite zu öffnen.

en: You don't have permission to do that.
de: Die nötigen Rechte fehlen dafür.

en: You have a license key for %1$s but the key is out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your license, or purchase a new one. | You have license keys for %1$s but your keys are out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your licenses, or purchase new ones.
de[0]: Sie haben einen Lizenzschlüssel für %1$s eingegeben, aber der Schlüssel wird schon verwendet. %2$sBesuchen Sie die  Events Calendar Website%3$s, um Ihre Installationen zu verwalten, Ihre Lizenz zu aktualisieren oder eine neue zu kaufen.
de[1]: Sie haben Lizenzschlüssel für %1$s eingegeben, aber die Schlüssel werden schon verwendet. %2$sBesuchen Sie die  Events Calendar Website%3$s, um Ihre Installationen zu verwalten, Ihre Lizenzen zu aktualisieren oder neue zu kaufen.

en: You need to upgrade!
de: Aktualisierung notwendig!

en: You've requested a non-existent tab.
de: Der Reiter ist nicht vorhanden und kann daher nicht angezeigt werden.

en: Your form had the following errors:
de: Das Formular hat folgende Fehler:

en: Your system information will only be used by The Events Calendar's support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
de: Ihre System Infos werden nur vom Events Calendar Support Team verwendet. Alle Infos sind sicher gespeichert. Wir teilen diese Informationen nicht mit Dritten.

en: Your update failed due to an incompatibility between the version (%1$s) of the %2$s you tried to update to and the version of %3$s that you are using. %4$s
de: Das Update ist aufgrund einer Inkompatibilität zwischen der Version (%1$s) der %2$s, auf die Sie zu aktualisieren versucht haben, und der Version von %3$s, die Sie verwenden, fehlgeschlagen. %4$s

en: Zambia
de: Sambia

en: Zimbabwe
de: Simbabwe

en: Zoom integration
de: Zoom Integration

en: and
de: und

en: based on %s version
de: basiert auf %s Version

[ctx: extension disallowed]
en: This extension has been programmatically disallowed. The most common reason is due to another The Events Calendar plugin having absorbed or replaced this extension's functionality. This extension plugin has been deactivated, and you should likely delete it.
de: Diese Extension wurde nicht zugelassen. Der häufigste Grund ist, dass ein anderes Events Calendar Plugin die Funktionalität dieser Erweiterung absorbiert oder ersetzt hat. Dieses Extension-Plugin wurde deaktiviert und vermutlich sollte es gelöscht werden.

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
de: %1$s und %2$s

en: g:i a
de: G:i

en: list of available functions
de: Liste der verfügbaren Funktionen

[ctx: log engines]
en: None currently available
de: Momentan keiner verfügbar

[ctx: log selector]
en: None currently available
de: Keinen momentan verfügbar

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
de: mit dem Funktionsnamen:

[ctx: not available]
en: n/a
de: n/v

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
de:  und

en: unknown date
de: Unbekanntes Datum

en: version data missing from override
de: Versionsdaten vom Überschreiben fehlt
