The Events Calendar 5.1.6 - en to fa_IR translation catalogue (1537 entries)

en:  (View Full %1$s Description Here: %2$s)
fa_IR: ( توضیحات کامل %1$s را از اینجا %2$s ببینید)

en:  (opens in a new window)
fa_IR:  (در یک پنجره جدید باز می شود)

en:  ask the site administrator to set a different Events URL slug.
fa_IR: از مدیر سایت بخواهید که یک پیوند یکتا دیگر برای رویدادها تنظیم کند.

[ctx: "Create or Find Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
fa_IR: ٪ s را ایجاد یا پیدا کنید

[ctx: "Create or Find Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
fa_IR: ٪ s را ایجاد یا پیدا کنید

[ctx: "Find a Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
fa_IR: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s را پیدا کنید

[ctx: "Find an Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
fa_IR: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s را پیدا کنید

en: %1$d already-imported %2$s was skipped. | %1$d already-imported %2$s were skipped.
fa_IR[0]: ٪ 1 $ d در حال حاضر٪ 2 $ s وارد نشده است.
fa_IR[1]: ٪ 1 $ d در حال حاضر٪ 2 $ s وارد نشده است.

en: %1$d existing %2$s was updated. | %1$d existing %2$s were updated.
fa_IR[0]: ٪ 1 $ d موجود٪ 2 $ s به روز شد.
fa_IR[1]: ٪ 1 $ d موجود٪ 2 $ s به روز شد.

en: %1$d import used out of %2$d available today | %1$d imports used out of %2$d available today
fa_IR[0]: واردات٪ 1 $ d از٪ 2 $ d امروز استفاده شده است
fa_IR[1]: واردات٪ 1 $ d از٪ 2 $ d امروز استفاده شده است

en: %1$d new %2$s was imported. | %1$d new %2$s were imported.
fa_IR[0]: ٪ 1 $ d٪ 2 $ s جدید وارد شد.
fa_IR[1]: ٪ 1 $ d٪٪ 2 $ s وارد شد.

en: %1$d new event category was created. | %1$d new event categories were created.
fa_IR[0]: دسته رویدادهای٪ 1 $ d ایجاد شدند.
fa_IR[1]: دسته رویدادهای٪ 1 $ d ایجاد شد.

en: %1$d new event tag was created. | %1$d new event tags were created.
fa_IR[0]: ٪ 1 $ d برچسب رویداد جدید ایجاد شد.
fa_IR[1]: برچسب رویداد جدید٪ 1 $ d ایجاد شد.

en: %1$d new image was imported. | %1$d new images were imported.
fa_IR[0]: ٪ 1 $ d تصویر جدید وارد شد.
fa_IR[1]: ٪ 1 $ d تصویر جدید وارد شد.

en: %1$d new image was scheduled for import. | %1$d new images were scheduled for import.
fa_IR[0]: %1$d تصویر جدید برای واردات برنامه ریزی شده بود.
fa_IR[1]: %1$d تصاویر جدید برای واردات برنامه ریزی شده بود.

en: %1$d new organizer was imported. | %1$d new organizers were imported.
fa_IR[0]: ٪ 1 $ d سازمان دهندگان جدید وارد شدند.
fa_IR[1]: ٪ 1 $ d سازمان دهنده جدید وارد شد.

en: %1$d new venue was imported. | %1$d new venues were imported.
fa_IR[0]: ٪ 1 $ d مکانهای جدید وارد شد.
fa_IR[1]: ٪ 1 $ d مکان جدید وارد شد.

en: %1$s draft updated. %2$sPreview %3$s
fa_IR: پیش نویس٪ 1 $ s به روز شد. ٪ 2 $ sPreview٪ 3 $ s

en: %1$s for %2$s - %3$s
fa_IR: %1$s برای %2$s - %3$s

en: %1$s or %2$s
fa_IR: %1$s یا %2$s

en: %1$s published. %2$sView %3$s
fa_IR: ٪ 1 $ s منتشر شد. ٪ 2 $ sView٪ 3 $ s

en: %1$s restored to revision from %2$s
fa_IR: %1$s از بازنگری مجدد %2$s

en: %1$s scheduled for: %2$s.
fa_IR: برنامه ریزی شده برای٪ 1 $ s:٪ 2 $ s.

en: %1$s scheduled for: %2$s. %3$sPreview %4$s
fa_IR: برنامه ریزی شده برای٪ 1 $ s:٪ 2 $ s. ٪ 3 $ sPreview٪ 4 $ s

en: %1$s submitted. %2$sPreview %3$s
fa_IR: ٪ 1 $ s ارسال شد ٪ 2 $ sPreview٪ 3 $ s

en: %1$s updated. %2$sView %1$s%3$s
fa_IR: ٪ 1 $ s به روز شد. ٪ 2 $ sView٪ 1 $ s٪ 3 $ s

en: %d%% complete
fa_IR: %d%% تکمیل شده

en: %s (post ID %d) created.
fa_IR: %s (پست با آیدی %d) ایجاد شد.

en: %s (post ID %d) updated.
fa_IR: %s (پست با آیدی %d) بروز رسانی شد.

en: %s Categories
fa_IR: %s دسته بندی ها

en: %s Category
fa_IR: دسته بندی %s

en: %s Cost
fa_IR: هزینه  %s

[ctx: %s Event count in admin list]
en: All %s
fa_IR: همه %s

[ctx: %s Events plural label]
en: All %s
fa_IR: همه %s

en: %s From
fa_IR: %s از

en: %s In
fa_IR: ٪ s در

en: %s Information
fa_IR: اطلاعات %s

en: %s List Navigation
fa_IR: فهرست ناوبری٪ s

en: %s Name Already Exists
fa_IR: نام٪ s موجود است

en: %s Name already exists
fa_IR: %s نام وجود دارد

en: %s Name can not be empty
fa_IR: %s نام نمی‌تواند خالی باشد

en: %s Name:
fa_IR: نام٪ s:

en: %s Navigation
fa_IR: %s ناوبری

en: %s Options
fa_IR: %s تنظیمات

en: %s Search
fa_IR: %s جستجو

en: %s Search and Views Navigation
fa_IR: %s پیمایش جستجو و بازدیدها

en: %s Tags:
fa_IR: %s برچسب ها:

en: %s Views Navigation
fa_IR: %s پیمایش بازدیدها

en: %s Website
fa_IR: وب سایت٪ s

en: %s draft updated.
fa_IR: پیش نویس %s به روز شد.

en: %s for
fa_IR: %s برای

en: %s for %s
fa_IR: %s برای %s

en: %s post moved to the Trash | %s posts moved to the Trash
fa_IR[0]: ٪ s پست ها به حذف شده ها منتقل شدند
fa_IR[1]: ٪ s پست به حذف شده ها منتقل شد

en: %s post restored. | %s posts restored.
fa_IR[0]: ٪ s پست ها بازیابی شدند.
fa_IR[1]: ٪ s پست بازیابی شد.

en: %s published privately.
fa_IR: %s منتشر شده به صورت خصوصی.

en: %s published.
fa_IR: %s منتشر شد.

en: %s restored to revision from %s
fa_IR: %s بازگرداندن به بازنگری از %s

en: %s reverted to draft.
fa_IR: %s به پیش نویس برگردانده شد.

en: %s saved.
fa_IR: %s ذخیره شد.

en: %s scheduled.
fa_IR: %s برنامه ریزی شده.

en: %s submitted.
fa_IR: %s ارسال شد.

en: %s updated.
fa_IR: %s به روز شد.

en: %s: A complete look at the features you can expect to see right out of the box as well as how to use them.
fa_IR: ٪ s: نگاهی کامل به ویژگیهایی که انتظار دارید درست از جعبه و همچنین نحوه استفاده از آنها مشاهده کنید.

en: %s: A thorough walkthrough of The Events Calendar and the settings that are available to you.
fa_IR: ٪ s: پیشرفت کامل تقویم رویدادها و تنظیماتی که در دسترس شما است.

en: %s: An overview of the default templates and styles that are included in the plugin, as well as how to change them.
fa_IR: ٪ s: مروری بر الگوهای و سبکهای پیش فرض موجود در افزونه و همچنین نحوه تغییر آنها.

en: %s: Code and guides for customizing your calendar in useful and interesting ways.
fa_IR: ٪ s: برای سفارشی کردن تقویم خود به روشهای مفید و جالب کد و راهنماهای خود را تهیه کنید.

en: %s: Do you see an issue with your calendar? Go here first to find where it’s coming from and how to fix it.
fa_IR: ٪ s: آیا با تقویم خود مشکلی مشاهده می کنید؟ ابتدا به اینجا بروید تا دریابید که از کجا آمده و چگونه آن را تعمیر کنید.

en: %s: Our most comprehensive outline for customizing the calendar to suit your needs, including custom layouts and styles.
fa_IR: ٪ s: جامع ترین طرح ما برای شخصی سازی تقویم با توجه به نیازهای شما ، از جمله طرح بندی ها و سبک های سفارشی.

en: (click here for details)
fa_IR: (برای جزئیات بیشتر اینجا را کلیک کنید)

en: (do not override)
fa_IR: (نادیده گرفتن)

en: + %d More | + %d More
fa_IR[0]: + %d بیشتر
fa_IR[1]: + %d بیشتر

en: + Google Map
fa_IR: + نقشه گوگل

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
fa_IR: 0 = بزرگنمایی؛ 21 = بزرگنمایی.

en: 1 digit day hyphen 1 digit month hyphen 4 digit year
fa_IR: 1 روزه رقم هیفن 1 رقم هیفن ماه 4 رقم سال رقمی

en: 1 digit day slash 1 digit month slash 4 digit year
fa_IR: 1 روز برش رقمی 1 رقمی برش ماه 4 رقمی سال رقمی

en: 1 digit month hyphen 1 digit day hyphen 4 digit year
fa_IR: 1 ماهه رقم هیفن 1 رقم هیفن روز 4 رقمی سال رقمی

en: 1 digit month hyphen 2 digit day hyphen 4 digit year
fa_IR: 1 ماهه رقم هیفن 2 رقم هیفن روز 4 رقمی سال رقمی

en: 1 digit month hyphen 4 digit year
fa_IR: 1 رقم هیفن 4 رقمی سال رقمی

en: 1 digit month slash 1 digit day slash 4 digit year
fa_IR: 1 ماه برش ماه رقمی 1 رقم برش روز رقمی 4 رقمی سال

en: 1 digit month slash 4 digit year
fa_IR: 1 ماه برش ماه رقمی 4 رقمی سال

en: 1 import was scheduled.
fa_IR: 1 واردات برنامه ریزی شده بود.

en: 1 year
fa_IR: 1 سال

en: 2 digit day dot 2 digit month dot 4 digit year
fa_IR: 2 نقطه روز رقمی 2 رقم نقطه رقم 4 رقمی سال رقمی

en: 2 digit day hyphen 2 digit month hyphen 4 digit year
fa_IR: تخته روز 2 رقمی تیفن ماه رقمی 4 رقم سال رقم

en: 2 digit day slash 2 digit month slash 4 digit year
fa_IR: برش روزانه 2 رقمی 2 ماه برش رقمی 4 رقمی سال رقمی

en: 2 digit month dot 2 digit day dot 4 digit year
fa_IR: 2 نقطه ماه رقمی 2 رقم روز رقمی نقطه 4 رقمی سال

en: 2 digit month dot 4 digit year
fa_IR: 2 ماهه رقمی نقطه 4 رقمی سال

en: 2 digit month hyphen 4 digit year
fa_IR: 2 ماهه رقم هیفن 4 رقمی سال

en: 2 digit month slash 2 digit day slash 4 digit year
fa_IR: اسلش 2 رقمی ماه برش 2 رقمی سال رقمی 4 رقمی

en: 2 digit month slash 4 digit year
fa_IR: ماه برش 2 رقمی 4 رقمی سال

en: 2 years
fa_IR: 2 سال

[ctx: 2018 user survey]
en: <strong>The Events Calendar Annual Survey:</strong> share your feedback with our team—%1$s!
fa_IR: <strong>بررسی سالانه تقویم رویدادها:</strong>نظرات خود را با تیم ما به اشتراک بگذارید—٪ 1 $ s!

[ctx: 2018 user survey]
en: take the survey now
fa_IR: اکنون نظرسنجی کنید

en: 24 hours
fa_IR: 24 ساعت

en: 3 months
fa_IR: 3 ماه

en: 3 years
fa_IR: 3 سال

en: 4 digit year dot 2 digit month
fa_IR: 4 نقطه سال رقمی 2 رقم ماه رقمی

en: 4 digit year dot 2 digit month dot 2 digit day
fa_IR: نقطه 4 ساله رقمی 2 رقم نقطه نقطه 2 رقمی روز

en: 4 digit year hyphen 2 digit month
fa_IR: هیفن 4 رقمی سال 2 رقمی ماه رقمی

en: 4 digit year hyphen 2 digit month hyphen 2 digit day
fa_IR: هیفن 4 رقمی سال 2 رقم تیر ماه 2 رقم روز رقمی

en: 6 months
fa_IR: 6 ماه

en: 72 hours
fa_IR: 72 ساعت

en: 9 months
fa_IR: 9 ماه

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
fa_IR[0]: <b>%1$s</b>نیاز<b>PHP %2$s</b>یا بالاتر.
fa_IR[1]: <b>%1$s</b>نیاز دارد<b>PHP %2$s</b>یا بالاتر.

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %1$s with the purchase of any of our premium plugins (like %2$s). Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays.
fa_IR: <strong>آیا به دنبال پشتیبانی فوری هستید؟</strong>ما با خرید هریک از افزونه های برتر ما (مانند٪ 2 $ s)٪ 1 $ s را پیشنهاد می کنیم. مجوز بگیرید و می توانید مستقیماً در آنجا پست کنید و انتظار دارید در طی روزهای هفته 24-48 ساعت پاسخی بدهید.

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %s with the purchase of any of our premium plugins. Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays
fa_IR: <strong>به دنبال پشتیبانی فوری هستید</strong>ما با خرید هرکدام از افزونه های برتر ما٪ s را پیشنهاد می کنیم. مجوز بگیرید و می توانید مستقیماً در آنجا پست کنید و انتظار دارید در طی روزهای هفته 24-48 ساعت پاسخی بدهید

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
fa_IR: موضوعی کاملاً طراحی و طراحی شده برای صفحات رویدادهای شما.

en: A new look for The Events Calendar is here!
fa_IR: نگاه جدیدی برای تقویم رویدادها در اینجا است!

en: A problem stopped the time zone update process from completing. Please refresh and try again.
fa_IR: مشکلی فرآیند به روزرسانی منطقه زمانی را کامل نکرد. لطفاً تازه کنید و دوباره امتحان کنید.

en: A record already exists with these settings, %1$s.
fa_IR: سابقه ای با این تنظیمات ،٪ 1 ​​$ s در حال حاضر وجود دارد.

en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
fa_IR: یک پارامتر لازم وجود ندارد یا یک پارامتر ورودی در قالب اشتباه است

en: A venue with the specified post ID does not exist.
fa_IR: مکانی با شناسه پست مشخص شده وجود ندارد.

en: A warning was generated while fetching the results from your import:
fa_IR: هنگام واکشی نتایج از واردات شما ، اخطار ایجاد شد:

en: A widget that displays upcoming events.
fa_IR: ویجتی که رویدادهای آینده را نشان می دهد.

en: API Keys
fa_IR: کلیدهای API

[ctx: Abbreviation for the kilometers unit of measure]
en: km
fa_IR: کیلومتر

[ctx: Abbreviation for the miles unit of measure]
en: mi
fa_IR: مایل

en: Accent Color
fa_IR: رنگ Accent

en: Access more event sources and automatic imports!
fa_IR: به منابع رویداد بیشتر و واردات خودکار دسترسی داشته باشید!

en: Activate Block Editor for Events
fa_IR: ویرایشگر بلاک برای رویدادها را فعال کنید

en: Add %s
fa_IR: افزودن %s

en: Add Button Text
fa_IR: افزودن متن دکمه

en: Add Description...
fa_IR: اضافه کردن توضیحات ...

en: Add HTML after event content
fa_IR: HTML را پس از محتوای رویداد اضافه کنید

en: Add HTML before event content
fa_IR: HTML را قبل از محتوای رویداد اضافه کنید

en: Add New
fa_IR: افزودن

en: Add New %s
fa_IR: افزودن %s جدید

en: Add New %s Category
fa_IR: افزودن دسته بندی %s جدید

en: Add New Aggregator Record
fa_IR: ضبط جدید Aggregator را اضافه کنید

en: Add another %s
fa_IR: ٪ s دیگری اضافه کنید

en: Add me to the list
fa_IR: من را به لیست اضافه کن

en: Add more sources
fa_IR: منابع بیشتری اضافه کنید

en: Add to Google Calendar
fa_IR: افزودن به تقویم گوگل

en: Additional Functionality
fa_IR: عملکرد اضافی

en: Address:
fa_IR: آدرس:

en: Advanced Template Settings
fa_IR: تنظیمات پیشرفته الگو

en: All %s Categories
fa_IR: همه دسته بندی های %s

en: All Aggregator Records
fa_IR: همه رکوردهای جمع

en: All Day
fa_IR: تمام روز

en: All Day Event
fa_IR: رویداد یک روز کامل

en: All data present within a CSV or ICS file and external URLs (for events, venues, organizers, and tickets)
fa_IR: کلیه داده های موجود در یک پرونده CSV یا ICS و URL های خارجی (برای رویدادها ، مکانها ، برگزارکنندگان و بلیط)

en: All day
fa_IR: تمام روز

en: All information (data) is retained in the local database indefinitely, unless otherwise deleted.
fa_IR: تمام اطلاعات (داده ها) در پایگاه داده محلی به طور نامحدود حفظ می شود، مگر اینکه حذف شده باشد.

en: All scheduled imports are currently suspended, and no events will be imported.
fa_IR: همه واردات برنامه ریزی شده در حال حاضر به حالت تعلیق در آمده و هیچ رویدادی وارد نمی شود.

en: An Array containing the lineage of where this event comes from, this should not change after the event is created.
fa_IR: آرایه ای که حاوی اصل و نسب از محل وقوع این رویداد است ، پس از ایجاد این رویداد نباید تغییر کند.

en: An Array containing the lineage of where this organizer comes from, this should not change after the organizer is created.
fa_IR: آرایه ای که حاوی اصل و نسب مکان این سازمان دهنده از کجاست ، پس از ایجاد برگزار کننده نباید تغییر کند.

en: An array of each component of the event end date
fa_IR: آرایه ای از هر مؤلفه تاریخ پایان رویداد

en: An array of each component of the event end date in UTC time
fa_IR: آرایه ای از هر مؤلفه تاریخ پایان رویداد در زمان UTC

en: An array of each component of the event start date
fa_IR: آرایه ای از هر مؤلفه از تاریخ شروع رویداد

en: An array of each component of the event start date in UTC time
fa_IR: آرایه ای از هر مؤلفه تاریخ شروع رویداد در زمان UTC

en: An event category with the specified term ID does not exist.
fa_IR: یک دسته از رویدادها با شناسه مشخص شده وجود ندارد.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (12-hour) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
fa_IR: رویدادی که دارای مقدار متا پست '٪ s' ساعت (12 ساعت) باشد معتبر نیست. حتماً از 1 تا 12 باشد.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (24-hour) is not valid. Make sure it is from 0 to 23.
fa_IR: رویدادی که دارای ارزش متا پست '٪ s' ساعت (24 ساعته) باشد معتبر نیست. حتماً از 0 تا 23 باشد.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (am/pm) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
fa_IR: تنظیمات یک رویداد با ارزش متا ارسال '٪ s' ساعت (صبح / عصر) معتبر نیست. حتماً از 1 تا 12 باشد.

en: An event having a post meta value of `%s` meridian is not valid. Make sure it is either `am` or `pm`, or remove it entirely if using the 24-hour format.
fa_IR: رویدادی که دارای یک مقدار متادیان پست متا پست '٪ s است ، معتبر نیست. اطمینان حاصل کنید که آن "am" یا "pm" است ، یا در صورت استفاده از قالب 24 ساعته ، آن را به طور کامل حذف کنید.

en: An event having a post meta value of `%s` minutes is not valid. Make sure it is from 0 to 59.
fa_IR: رویدادی که دارای ارزش متا پست '٪ s' دقیقه باشد معتبر نیست. حتماً از 0 تا 59 باشد.

en: An event tag with the specified term ID does not exist.
fa_IR: برچسب رویداد با شناسه مشخص شده وجود ندارد.

en: An event with the specified ID does not exist.
fa_IR: رویدادی با شناسه مشخص وجود ندارد.

en: An invalid frequency was used when trying to create this scheduled import.
fa_IR: فرکانس نامعتبر هنگام تلاش برای ایجاد این واردات برنامه ریزی شده استفاده شد.

en: An invalid import type was used when trying to create this import record.
fa_IR: هنگام تلاش برای ایجاد این واردات، یک نوع واردات نامعتبر استفاده شد.

en: An organizer with the specified event does not exist.
fa_IR: یک برگزار کننده با رویداد مشخص وجود ندارد.

en: And if you skip this, that's okay! %1$s will still work just fine.
fa_IR: و اگر این را جست و خیز کنید ، اشکالی ندارد! ٪ 1 $ s هنوز هم خوب کار خواهد کرد.

en: Appends the time zone to the end of event scheduling information &ndash; this can be useful when you have events in numerous different time zones.
fa_IR: منطقه زمانی را به انتهای اطلاعات برنامه ریزی رویداد اضافه می کند & ndash؛ این می تواند زمانی مفید باشد که در مناطق مختلف زمانی مختلف رویدادی داشته باشید.

en: Apply
fa_IR: اعمال

en: Apr
fa_IR: آوریل

en: April
fa_IR: آوریل

en: Ask the site administrator to edit the %s slug
fa_IR: از سرپرست سایت بخواهید که گنجاله٪ s را ویرایش کند

en: Asynchronous
fa_IR: ناهمگام

en: Aug
fa_IR: آگوست

en: August
fa_IR: آگوست

en: Available %s
fa_IR: %s در دسترس

en: Basic Template Settings
fa_IR: تنظیمات اولیه الگو

en: Blue Steel
fa_IR: فولاد آبی

en: Bulk Actions
fa_IR: اعمال توده

en: Button Color
fa_IR: رنگ دکمه

en: Buy Event Aggregator
fa_IR: جمع کننده رویداد را خریداری کنید

en: Buy Event Aggregator to access more event sources and automatic imports!
fa_IR: برای دسترسی به منابع رویداد بیشتر و واردات خودکار ، خرید Aggregator Event را خریداری کنید!

en: Buy It Now
fa_IR: الان بخرش

en: By date range
fa_IR: براساس محدوده تاریخ

en: By number of events
fa_IR: براساس تعداد رویدادها

en: CSV File
fa_IR: فایل CSV

en: CSV Import Settings
fa_IR: تنظیمات واردات CSV

en: Calendar
fa_IR: تقویم

en: Calendar Date Bar Color
fa_IR: نوار تاریخ تقویم رنگ

en: Calendar Header Color
fa_IR: تقویم هدر رنگی

en: Calendar Highlight Color
fa_IR: رنگ برجسته تقویم

en: Calendar Month Navigation
fa_IR: ناوبری ماه تقویم

en: Calendar Table Color
fa_IR: جدول جدول تقویم

en: Calendar of %s
fa_IR: تقویم %s

en: Calendar powered by %s
fa_IR: تقویم طراحی شده توسط %s

en: Calendar view is updated immediately when a filter is selected
fa_IR: مشاهده تقویم بلافاصله هنگامی که یک فیلتر انتخاب می شود به روز می شود

en: Cancel
fa_IR: انصراف

en: Category
fa_IR: دسته

en: Category:
fa_IR: دسته بندی:

en: Certain data may be exported or removed upon users’ requests via the existing Exporter or Eraser. Please note, however, that several “edge cases” exist in which we are unable to perfect the gathering and export of all data for your end users. We suggest running a search in your local database, as well as within the WordPress Dashboard, in order to identify all data collected and stored for your specific user requests.
fa_IR: داده های خاص ممکن است در صورت درخواست کاربران از طریق صادرکننده یا پاک کن موجود صادر یا حذف شوند. لطفا توجه داشته باشید که چندین مورد "حاشیه" وجود دارد که ما قادر به جمع آوری و صادرات کلیه داده ها برای کاربران نهایی شما نیستیم. ما به منظور شناسایی همه داده های جمع آوری شده و ذخیره شده برای درخواست های کاربر خاص خود پیشنهاد می کنیم در پایگاه داده محلی خود و همچنین در داشبورد وردپرس جستجو کنید.

en: Change Event Update Authority
fa_IR: اقتدار به روزرسانی رویداد را تغییر دهید

en: Change the default 3 events per day in month view. To impose no limit, you may specify -1. Please note there may be performance issues if you allow too many events per day. <a href="%s">Read more</a>.
fa_IR: 3 رویداد پیش فرض روزانه را در نمای ماه تغییر دهید. برای اعمال هیچ محدودیتی ، می توانید -1 را مشخص کنید. لطفاً توجه داشته باشید در صورت اجازه بیش از حد زیاد رویداد در روز ، ممکن است مشکلات عملکردی داشته باشد<a href="%s">بیشتر بخوانید</a>.

en: Check out Event Aggregator.
fa_IR: Aggregator Event را بررسی کنید.

en: Check out the %savailable add-ons%s.
fa_IR: ٪٪ افزودنیهای موجود٪ s را بررسی کنید.

en: Check this to cache your month view HTML in transients, which can help improve calendar speed on sites with many events. <a href="%s">Read more</a>.
fa_IR: این مورد را برای ذخیره حافظه HTML خود در HTML بصورت گذرا بررسی کنید ، این می تواند به بهبود سرعت تقویم در سایت هایی با بسیاری از رویدادها کمک کند. <a href="%s">بیشتر بخوانید</a>.

en: Check this to use the classic header.
fa_IR: برای استفاده از هدر کلاسیک این کار را بررسی کنید.

en: Check to enable maps for events and venues.
fa_IR: برای فعال کردن نقشه ها برای رویدادها و مکانها ، بررسی کنید.

en: Check your license key
fa_IR: کلید مجوز خود را بررسی کنید

en: Choose File
fa_IR: انتخاب فایل

en: Choose File:
fa_IR: انتخاب فایل:

en: Choose a CSV file
fa_IR: یک پرونده CSV را انتخاب کنید

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
fa_IR: یک الگوی صفحه را برای کنترل ظاهر تقویم و محتوای رویداد انتخاب کنید.

en: Choose a status for the event(s) to be imported with and/or define an Event Category to automatically assign. An assigned category will be added to the event in addition to any Event Categories from the import source.
fa_IR: u

en: Choose where you are importing from.
fa_IR: از کجا وارد می کنید را انتخاب کنید.

en: Choosing a UTC timezone for your site or individual events may cause problems when importing events or with Daylight Saving Time. %1$s
fa_IR: انتخاب یک منطقه زمانی UTC برای سایت یا رویدادهای شخصی شما ممکن است هنگام وارد کردن رویدادها یا با زمان صرفه جویی در نور روز مشکلاتی ایجاد کند. ٪ 1 $ s

en: City:
fa_IR: شهر:

en: Click here
fa_IR: اینجا کلیک کنید

en: Click this button to update your database and take advantage of additional time zone capabilities. Please <a href="%s" target="_blank">configure WordPress</a> to use the correct time zone before clicking this button!
fa_IR: با کلیک بر روی این دکمه برای به روز رسانی پایگاه داده خود و استفاده از قابلیت های منطقه زمانی اضافی. لطفا <a href="٪s" target="_blank"> پیکربندی وردپرس </a> را برای استفاده از منطقه زمانی درست قبل از کلیک روی این دکمه!

en: Click to select today's date
fa_IR: برای انتخاب تاریخ امروز کلیک کنید

en: Click to toggle datepicker
fa_IR: برای شعبده بازی datepicker کلیک کنید

en: Click to view a Google Map
fa_IR: کلیک کنید تا نقشه‌ی گوگل را ببینید

en: Column Mapping:
fa_IR: نقشه ستون:

en: Community Events
fa_IR: رویدادهای انجمن

en: Completed!
fa_IR: تکمیل شده!

en: Configure Settings
fa_IR: پیکربندی تنظیمات

en: Confirm your upgrade
fa_IR: به روزرسانی خود را تأیید کنید

en: Connect to Eventbrite
fa_IR: به Eventbrite وصل شوید

en: Connect to Meetup
fa_IR: به Meetup وصل شوید

en: Connected to %s
fa_IR: به٪ s وصل شد

en: Connection timed out while transferring the feed. If you are dealing with large feeds you may need to customize the tribe_aggregator_connection_timeout filter.
fa_IR: اتصال در حین انتقال فید تمام شد. اگر با فیدهای بزرگ سروکار دارید ممکن است لازم باشد فیلتر tribe_aggregator_connection_timeout را شخصی سازی کنید.

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
fa_IR: با هاست یا مدیر سیستم خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید که آخرین نسخه PHP را ارتقا دهید.

en: Content Type:
fa_IR: نوع محتوا:

en: Continue Reading
fa_IR: ادامه مطلب

en: Copy the provided url into this field to import the events into your WordPress site.
fa_IR: آدرس وارد شده را در این قسمت کپی کنید تا رویدادها را در سایت وردپرس خود وارد کنید.

en: Cost:
fa_IR: هزینه:

en: Could not process queue for Import Record %1$d: %2$s
fa_IR: پردازش صف برای وارد کردن٪ 1 $ d:٪ 2 $ s انجام نشد

en: Could not save %s.
fa_IR: نمی‌توان ذخیره %s کرد.

en: Country:
fa_IR: کشور:

en: Create New %s
fa_IR: ایجاد %s جدید

en: Create or Find a Venue
fa_IR: ایجاد یا یافتن یک مکان

en: Create or Find an Organizer
fa_IR: یک سازمان دهنده ایجاد یا پیدا کنید

en: Create, run and manage Event Aggregator imports.
fa_IR: واردات Aggregator Event را ایجاد ، اجرا و مدیریت کنید.

en: Create: <%= term %>
fa_IR: ایجاد: <%= term %>

en: Created:
fa_IR: ایجاد شده:

en: Credentials have been saved
fa_IR: اعتبارنامه ذخیره شد

en: Cron-based
fa_IR: کرون مبتنی بر

en: Currency Symbol:
fa_IR: نماد ارز:

en: Currency symbol follows value
fa_IR: نماد ارز از ارزش پیروی می کند

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
fa_IR: بعد از هزینه

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
fa_IR: قبل از هزینه

en: Current usage
fa_IR: مصرف کنونی

en: Custom
fa_IR: سفارشی

en: Custom field deleted.
fa_IR: زمینه‌های سفارشی حذف شده است.

en: Custom field updated.
fa_IR: زمینه های سفارشی به روز شد.

[ctx: Customizer static front page setting]
en: Main %s Page
fa_IR: صفحه %s  اصلی

en: Customizing the Events plugins
fa_IR: سفارشی سازی افزونه های Events

en: Date out of range.
fa_IR: تاریخ خارج از محدوده.

en: Date time separator
fa_IR: جداکننده زمان تاریخ

en: Date with year
fa_IR: تاریخ با سال

en: Date without year
fa_IR: تاریخ بدون سال

en: Date:
fa_IR: تاریخ:

en: Day
fa_IR: روز

en: Day Navigation
fa_IR: ناوبری روز

en: Day Of
fa_IR: روز

en: Dec
fa_IR: دسامبر

en: December
fa_IR: دسامبر

en: Deep Sea
fa_IR: دریای عمیق

en: Default
fa_IR: پیش فرض

en: Default Event Category
fa_IR: دسته رویداد پیش فرض

en: Default Events Template
fa_IR: قالب پیشفرض رویداد‌ها

en: Default Page Template
fa_IR: الگو پیش فرض صفحه

en: Default Status
fa_IR: وضعیت پیش فرض

en: Default currency symbol
fa_IR: نماد ارز پیش فرض

en: Default encoding for imported csv file
fa_IR: رمزگذاری پیش فرض برای فایل csv وارد شده

en: Default status to use for imported events
fa_IR: وضعیت پیش فرض برای استفاده برای رویدادهای وارد شده

en: Default stylesheet used for events templates
fa_IR: برگه سبک پیش فرض مورد استفاده برای الگوهای رویدادها

en: Default view
fa_IR: نمایش پیش فرض

en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
fa_IR: حذف &#8220;%s&#8221; به طور دائم

en: Delete Permanently
fa_IR: حذف برای همیشه

en: Delete this
fa_IR: این را پاک کنید

en: Deleted Attachment: %d
fa_IR: پیوست حذف شد:٪ d

en: Deletes a venue and returns its data
fa_IR: یک مکان را حذف می کند و داده های آن را برمی گرداند

en: Deletes an event and returns its data
fa_IR: یک رویداد را حذف کرده و داده های خود را برمی گرداند

en: Deletes an event category and returns its data
fa_IR: یک دسته از رویدادها را حذف کرده و داده های آن را برمی گرداند

en: Deletes an event tag and returns its data
fa_IR: برچسب رویداد را حذف کرده و داده های آن را برمی گرداند

en: Deletes an organizer and returns its data
fa_IR: سازمان دهنده را حذف کرده و داده های خود را برمی گرداند

en: Details
fa_IR: جزئیات

en: Details Background Color
fa_IR: جزئیات رنگ پس زمینه

en: Disable Event Aggregator imports
fa_IR: غیرفعال کردن واردات جمع آوری رویداد

en: Disable the Event Search Bar
fa_IR: نوار جستجوی رویداد را غیرفعال کنید

en: Disabled
fa_IR: غیرفعال

en: Disabled: users must click Find Events to search by date
fa_IR: غیرفعال: کاربران باید برای جستجو بر اساس تاریخ روی یافتن رویدادها کلیک کنند

en: Disclaimer:
fa_IR: سلب مسئولیت:

en: Disconnect
fa_IR: قطع شدن

en: Display Settings
fa_IR: تنظیمات نمایش

en: Do Not Encode Contents
fa_IR: محتوا را رمزگذاری نکنید

en: Do Not Import
fa_IR: درون ریزی وارد نشد

en: Do more with Eventbrite Tickets
fa_IR: کارهای بیشتری با بلیط Eventbrite انجام دهید

en: Do not limit (not recommended)
fa_IR: محدود نشود (توصیه نمی شود)

en: Do not re-import events. Changes made locally will be preserved.
fa_IR: وقایع را دوباره وارد نکنید. تغییرات ایجاد شده در محلی حفظ می شوند.

en: Download .ics file
fa_IR: دانلود فایل ics

en: Download our Events Gutenberg extension and start using the block editor on your events!
fa_IR: برنامه افزودنی گوتنبرگ ما را بارگیری کنید و از ویرایشگر بلاک در رویدادهای خود استفاده کنید!

en: Draft
fa_IR: پیش نویس

en: Duplicate Venues &amp; Organizers
fa_IR: کپی کردن محل ها و سازمان دهنده

en: During scheduled import, the limit of HTTP requests was reached and the import was rescheduled.
fa_IR: در زمان وارد شدن برنامه ریزی شده، محدودیت درخواست HTTP رسیده و واردات مجدد شده است.

en: Edit %s
fa_IR: ویرایش %s

en: Edit %s Category
fa_IR: ویرایش دسته بندی %s

en: Edit Aggregator Record
fa_IR: ضبط Aggregator را ویرایش کنید

en: Edit Import
fa_IR: وارد کردن را ویرایش کنید

en: Edit Venue
fa_IR: ویرایش محل برگزاری

en: Edit the %s slug
fa_IR: slug%s را ویرایش کنید

en: Email:
fa_IR: ایمیل:

en: Enable Maps
fa_IR: نقشه ها را فعال کنید

en: Enable Time Zone support
fa_IR: پشتیبانی از منطقه زمانی را فعال کنید

en: Enable WordPress Custom Fields on events in the classic editor.
fa_IR: زمینه های سفارشی WordPress را در ویرایشگر کلاسیک فعال کنید.

en: Enable comments on event pages.
fa_IR: نظرات را در صفحات رویداد فعال کنید.

en: Enable event views
fa_IR: نماهای رویداد را فعال کنید

en: Enable the Gutenberg block editor interface for creating events.
fa_IR: رابط ویرایشگر بلوک گوتنبرگ را برای ایجاد رویدادها فعال کنید.

en: Enable the Month View Cache
fa_IR: حافظه نهان نمایش ماه را فعال کنید

en: Enable updated designs for all calendar views
fa_IR: طرح های به روز شده را برای همه نمای تقویم فعال کنید

en: Enabled: datepicker selections automatically update calendar views
fa_IR: فعال شده است: انتخاب های datepicker به طور خودکار بازدیدهای تقویم را به روز می کنند

en: Encode contents
fa_IR: کدگذاری محتوا

en: End Date
fa_IR: تاریخ پایان

en: End of day cutoff
fa_IR: قطع روز پایان

en: End:
fa_IR: پایان:

en: Ensure result set exclude specific IDs
fa_IR: اطمینان حاصل کنید که مجموعه نتیجه شناسه های خاص را حذف نمی کند

en: Enter Event Aggregator License
fa_IR: مجوز Aggregator Event را وارد کنید

en: Enter Keyword. Search for %s by Keyword.
fa_IR: کلید واژه را وارد کنید. جستجو برای %s توسط کلید واژه.

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
fa_IR: 0٪ را برای٪ s که رایگان هستند وارد کنید یا خالی بگذارید تا زمینه را پنهان کنید.

en: Enter an Eventbrite event URL, e.g. https://www.eventbrite.com/e/example-12345
fa_IR: مثلاً ، یک URL رویداد Eventbrite را وارد کنید. https://www.eventbrite.com/e/example-12345

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view.
fa_IR: قالب را وارد کنید تا برای تاریخ هایی که فقط یک ماه و سال نشان می دهد استفاده کنید. در نمای ماه استفاده می شود.

en: Enter the format to use for displaying dates with the year. Used when displaying a date in a future year.
fa_IR: قالب مورد نظر را برای استفاده برای نمایش تاریخ با سال وارد کنید. هنگام نمایش تاریخ در سال آینده استفاده می شود.

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year.
fa_IR: قالب را وارد کنید تا برای نمایش تاریخ ها بدون یک سال استفاده شود. هنگام نمایش یک رویداد از سال جاری استفاده می شود.

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
fa_IR: جداکننده ای را که بین تاریخ و زمان قرار می گیرد وارد کنید ، هر دو که نشان داده شده است.

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
fa_IR: جداکننده ای را که بین زمان شروع و پایان یک رویداد استفاده خواهد شد وارد کنید.

en: Enter the url for a Facebook group or page. You can also enter the url of a single Facebook event.
fa_IR: برای یک گروه یا صفحه فیسبوک آدرس اینترنتی را وارد کنید. همچنین می توانید آدرس یک رویداد فیسبوک را وارد کنید.

en: Enter the url for a Meetup group, page, or individual. You can also enter the url of a single Meetup event.
fa_IR: آدرس ، صفحه یا فرد ملاقات را وارد کنید. همچنین می توانید آدرس یک رویداد Meetup را وارد کنید.

en: Enter the url for the Google Calendar feed you wish to import.
fa_IR: آدرس خوراک Google Calendar مورد نظر برای وارد کردن را وارد کنید.

en: Enter the url for the calendar, website, or event you would like to import. Event Aggregator will attempt to import events at that location.
fa_IR: برای تقویم ، وب سایت یا رویدادی که مایل به وارد کردن آن هستید ، آدرس اینترنتی خود را وارد کنید. Aggregator Event تلاش خواهد کرد تا رویدادهایی را در آن مکان وارد کند.

en: Enter the url for the iCalendar feed you wish to import, e.g. https://central.wordcamp.org/calendar.ics
fa_IR: برای خوراک iCalendar مورد نظر برای وارد کردن ، مثلاً ، url را وارد کنید. https://central.wordcamp.org/calendar.ics

en: Error
fa_IR: خطا

en: Error restoring from Ignored Events.
fa_IR: خطا در بازیابی حوادث نادیده گرفته شده.

en: Error, a unknown bug happened and it was impossible to migrate the Legacy Ignored Events, try again later.
fa_IR: خطا ، یک اشکال ناشناخته رخ داده است و غیرممکن بودن انتقال Legacy Ignored Events غیرممکن است ، بعداً دوباره امتحان کنید.

en: Error: %d scheduled import was not %s.
fa_IR: خطا:٪ d واردات برنامه ریزی شده٪ s نبوده است.

en: Error: we were not able to migrate your Facebook Events settings to Event Aggregator. Please try again later.
fa_IR: خطا: ما نتوانستیم تنظیمات رویدادهای Facebook را به Event Aggregator منتقل کنیم. لطفا بعدا دوباره امتحان کنید.

en: Error: we were not able to migrate your iCal Importer settings to Event Aggregator. Please try again later.
fa_IR: خطا: ما نتوانستیم تنظیمات واردکننده iCal شما را به Event Aggregator منتقل کنیم. لطفا بعدا دوباره امتحان کنید.

en: Event
fa_IR: رویداد

en: Event %d: %s
fa_IR: رویداد %d: %s

en: Event Aggregator
fa_IR: جمع کننده رویداد

en: Event Aggregator Control
fa_IR: کنترل جمع آوری رویداد

en: Event Aggregator System Status
fa_IR: وضعیت سیستم جمع کننده رویداد

en: Event Aggregator cannot import events because this site is running an outdated version of The Events Calendar.
fa_IR: Aggregator Event نمی تواند رویدادها را وارد کند زیرا این سایت نسخه منسوخ تقویم رویدادها را اجرا می کند.

en: Event Aggregator cannot import events from this site.
fa_IR: جمع کننده رویداد نمی تواند رویدادهایی را از این سایت وارد کند.

en: Event Aggregator cannot reach Meetup.com because you exceeded the request limit for your Meetup API key.
fa_IR: Aggregator Event نمی تواند به Meetup.com برسد زیرا شما بیش از حد درخواست کلید ملاقات API خود هستید.

en: Event Aggregator includes a new, better system for removing unwanted imported events from your calendar. Click the button below to transition previously deleted events. This process will remove unwanted records from your database and include recent or upcoming trashed events in your Ignored archive.
fa_IR: Aggregator Event شامل یک سیستم جدید و بهتر برای از بین بردن رویدادهای وارد شده ناخواسته از تقویم شما است. روی دکمه زیر کلیک کنید تا رویدادهایی که قبلاً حذف شده اند انتقال شوند. این فرآیند سوابق ناخواسته را از پایگاه داده شما حذف کرده و رویدادهای حذف شده اخیر یا آینده را در بایگانی نادیده گرفته شده شما قرار می دهد.

en: Event Aggregator server has blocked your request. Please try your import again later or contact support to know why.
fa_IR: سرور Event Aggregator درخواست شما را مسدود کرده است. لطفا بعداً واردات خود را دوباره امتحان کنید یا با پشتیبانی تماس بگیرید تا بدانید چرا.

en: Event Aggregator will try to fetch %s events starting from the current date or the specified date;
fa_IR: Aggregator Event سعی خواهد کرد%s رویدادها را از تاریخ فعلی یا تاریخ مشخص شروع کند;

en: Event Aggregator will try to fetch events starting within the next %s from the current date or the specified date;
fa_IR: Aggregator Event سعی خواهد کرد تا از تاریخ فعلی یا تاریخ مشخص شده ، با شروع٪٪ s از رویدادها شروع کند;

en: Event Allow Comments
fa_IR: رویداد مجاز نظرات

en: Event Allow Trackbacks and Pingbacks
fa_IR: رویدادها اجازه می دهد تا Trackbacks و Pingbacks

en: Event Blocks
fa_IR: بلاک رویداد

en: Event Category
fa_IR: دسته بندی رویداد

en: Event Cost
fa_IR: هزینه رویداد

en: Event Currency Position
fa_IR: موقعیت ارز رویداد

en: Event Currency Symbol
fa_IR: نماد ارز رویداد

en: Event Date:
fa_IR: تاریخ رویداد:

en: Event Description
fa_IR: توضیحات رویداد

en: Event Excerpt
fa_IR: گزیده ای از رویداد

en: Event Featured Image
fa_IR: تصویر برجسته رویداد

en: Event Name
fa_IR: نام رویداد

en: Event Organizer Name(s) or ID(s)
fa_IR: نام سازمان دهنده رویداد یا شناسه (ها)

en: Event Organizers
fa_IR: هماهنگ کننده رویداد

en: Event Show Map
fa_IR: نمایش نقشه رویداد

en: Event Show Map Link
fa_IR: نمایش لینک نقشه رویداد

en: Event Sticky in Month View
fa_IR: رویداد مهم در نمای ماه

en: Event Tags
fa_IR: برچسب های رویداد

en: Event Tickets
fa_IR: بلیط های رویداد

en: Event Time Zone
fa_IR: منطقه زمانی رویداد

en: Event Title Color
fa_IR: رنگ عنوان رویداد

en: Event Update Authority
fa_IR: مجوز بروزرسانی رویداد

en: Event Venue Name
fa_IR: نام محل برگزاری رویداد

en: Event Website
fa_IR: وبسایت رویداد

en: Event cannot be synced to Eventbrite because we received an error from Eventbrite.
fa_IR: رویداد را نمی توان با Eventbrite همگام سازی کرد زیرا ما خطایی از Eventbrite دریافت کرده بودیم.

en: Event information: website, cost, description, date, time, image
fa_IR: اطلاعات رویداد: وب سایت ، هزینه ، توضیحات ، تاریخ ، زمان ، تصویر

en: Event not owned, you cannot edit it.
fa_IR: رویداد متعلق نیست، شما نمی توانید آن را ویرایش کنید.

en: Event, Venue, and Organizer Information
fa_IR: اطلاعات رویداد ، مکان و سازمان دهنده

en: Eventbrite Authentication
fa_IR: احراز هویت Eventbrite

en: Eventbrite Import Settings
fa_IR: تنظیمات وارد کردن رویداد

en: Eventbrite Ticket information: name, description, cost, type, quantity
fa_IR: اطلاعات بلیط Eventbrite: نام ، توضیحات ، هزینه ، نوع ، مقدار

en: Eventbrite event not found.
fa_IR: رویداد Eventbrite یافت نشد.

en: Eventbrite imports can fetch up to 50 events from your source.
fa_IR: واردات Eventbrite می تواند تا حدود 50 رویداد را از منبع شما منتقل کند.

en: Eventbrite organizer not found.
fa_IR: سازمان دهنده Eventbrite پیدا نشد.

en: Eventbrite parsed object ID is empty.
fa_IR: Eventbrite تجزیه شناسه شی خالی است.

en: Eventbrite parsed object is empty.
fa_IR: شیء تجزیه شده Eventbrite خالی است.

en: Eventbrite parsed object type is empty.
fa_IR: نوع شیء تجزیه شده Eventbrite خالی است.

en: Eventbrite sync data invalid.
fa_IR: داده های همگام سازی Eventbrite نامعتبر است.

en: Eventbrite token is not valid.
fa_IR: نشانه Eventbrite معتبر نیست.

en: Eventbrite user not found.
fa_IR: کاربر Eventbrite یافت نشد.

en: Eventbrite venue not found.
fa_IR: محل برگزاری Eventbrite پیدا نشد.

en: Events
fa_IR: رویدادها

en: Events Aggregator Record
fa_IR: سوابق جمع آوری رویدادها

en: Events Calendar PRO
fa_IR: تقویم رویدادها نسخه پولی

en: Events Import
fa_IR: واردکردن رویداد

en: Events List
fa_IR: لیست رویدادها

en: Events Tickets
fa_IR: بلیط‌های رویدادها

en: Events URL slug
fa_IR: مثل حلزون حرکت URL رویدادها

en: Events cannot be imported because Eventbrite has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Eventbrite. You can <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank">read more about Eventbrite restrictions in our knowledgebase</a>.
fa_IR: رویدادها نمی توانند وارد شوند زیرا Eventbrite خطایی را برگردانده است. این می تواند بدان معنی باشد که شناسه رویداد وجود ندارد ، رویداد یا منبع به صورت خصوصی مشخص می شود ، یا رویداد یا منبع توسط Eventbrite در غیر این صورت محدود شده است. تو می توانی <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank">درباره محدودیت های Eventbrite در پایگاه دانش ما بیشتر بخوانید</a>.

en: Events cannot be imported because we received an error from Eventbrite:
fa_IR: رویدادها را نمی توان وارد کرد زیرا خطایی از Eventbrite دریافت کرده بودیم:

en: Events cannot be imported because we received an error from Facebook:
fa_IR: رویدادها را نمی توان وارد کرد زیرا ما خطایی از فیس بوک دریافت کرده بودیم:

en: Events could not be imported. Event Aggregator does not yet support events from that URL. We have noted your request and will review it for support in the future.
fa_IR: رویدادها نمی توانند وارد شوند. جمع کننده رویداد هنوز از آن URL پشتیبانی نمی کند. ما درخواست شما را ذکر کردیم و در آینده آن را برای پشتیبانی بررسی خواهیم کرد.

en: Events could not be imported. The Events Calendar REST API is disabled on the requested URL.
fa_IR: رویدادها نمی توانند وارد شوند. تقویم رویدادها REST API در URL درخواستی غیرفعال است.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned an empty archive page.
fa_IR: رویدادها نمی توانند وارد شوند. به URL موجود می توان رسید و API تقویم رویداد REST را فعال کرد ، اما یک صفحه بایگانی خالی بازگشت.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned empty event data.
fa_IR: رویدادها نمی توانند وارد شوند. به URL ارائه شده می توان رسید و API تقویم رویداد REST را فعال کرد ، اما داده های رویداد خالی را برگرداند.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data in regard to the total number of events.
fa_IR: رویدادها نمی توانند وارد شوند. به URL ارائه شده می توان رسید و برنامه تقویم رویداد REST API را فعال کرد ، اما داده های نادرست را با توجه به تعداد کل رویدادها بازگرداند.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data.
fa_IR: رویدادها نمی توانند وارد شوند. به URL موجود می توان رسید و API تقویم رویداد REST را فعال کرد ، اما داده های نادرست را برگرداند.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching an archive page.
fa_IR: رویدادها نمی توانند وارد شوند. به URL ارائه شده می توان رسید و برنامه تقویم رویداد REST API را فعال کرد ، اما هنگام واکشی صفحه بایگانی خطایی روی داد.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the archive control data.
fa_IR: رویدادها نمی توانند وارد شوند. به URL ارائه شده می توان رسید و برنامه Calendar REST API را فعال کرد ، اما هنگام واکشی داده های کنترل بایگانی خطایی روی داد.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the event data.
fa_IR: رویدادها نمی توانند وارد شوند. به URL موجود می توان رسید و API Calendar Events REST را فعال کرد ، اما هنگام واکشی داده های رویداد خطایی روی داد.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the total number of events.
fa_IR: رویدادها نمی توانند وارد شوند. به URL ارائه شده می توان رسید و برنامه تقویم رویداد REST API را فعال کرد ، اما هنگام واکشی تعداد کل رویدادها خطایی روی داد.

en: Events could not be imported. The URL provided could not be reached.
fa_IR: رویدادها نمی توانند وارد شوند. آدرس اینترنتی ارائه شده امکان پذیر نیست.

en: Events could not be imported. The URL provided did not have events in the proper format.
fa_IR: رویدادها نمی توانند وارد شوند. URL ارائه شده در قالب مناسب وقایعی نداشته است.

en: Events could not be imported. The import parameters were invalid.
fa_IR: رویدادها نمی توانند وارد شوند. پارامترهای واردات نامعتبر بودند.

en: Events on or after
fa_IR: رویدادهای مربوط به یا بعد از آن

en: Events should be assigned one of the specified categories slugs or IDs
fa_IR: رویدادها باید به یکی از اسلایدهای دسته بندی شده یا شناسه اختصاص داده شوند

en: Events should be assigned one of the specified organizer IDs
fa_IR: رویدادها باید به یکی از شناسه های سازمان دهنده مشخص شده اختصاص دهند

en: Events should be assigned one of the specified tags slugs or IDs
fa_IR: رویدادها باید به یکی از کلیدهای میانبر یا شناسه مشخص شده اختصاص داده شوند

en: Events should be assigned one of the specified venue IDs
fa_IR: رویدادها باید به یکی از شناسه های مشخص شده محل اختصاص داده شوند

en: Events should be filtered by their featured status
fa_IR: رویدادها باید با وضعیت برجسته آنها فیلتر شوند

en: Events should be filtered by their post_parent being the specified one.
fa_IR: رویدادها باید توسط post_parent آنها مشخص شده فیلتر شوند.

en: Events should contain the specified string in the title or description
fa_IR: رویدادها باید شامل رشته مشخص شده در عنوان یا توضیحات باشند

en: Events should start after the specified date
fa_IR: رویدادها باید پس از تاریخ مشخص شده شروع شوند

en: Events should start before the specified date
fa_IR: رویدادها باید قبل از تاریخ مشخص شده شروع شوند

en: Events template
fa_IR: قالب رویدادها

en: Events will be imported with the same timezone as defined on eventbrite.com. You can make use of The Events Calendar's
fa_IR: رویدادها با همان منطقه زمانی مشابه در eventbrite.com تعریف می شوند. می توانید از تقویم رویدادها استفاده کنید

en: Events will be imported with the time zone defined by the source. If no time zone is specified, events will be assigned your site's default time zone ( see
fa_IR: رویدادها با منطقه زمانی مشخص شده توسط منبع وارد می شوند. اگر هیچ منطقه زمانی مشخص نشده باشد ، رویدادها به منطقه زمانی پیش فرض سایت شما اختصاص می یابد (نگاه کنید به

en: Evergreen
fa_IR: همیشه سبز

en: Every time you rate %s5 stars%s, a fairy is born. Okay maybe not, but more happy users mean more contributions and help on the forums. The community NEEDS your voice.
fa_IR: هر بار که٪ s5 ستاره٪ s را رتبه بندی می کنید ، یک پری به دنیا می آید. خوب ، شاید نه ، اما کاربران خوشحال تر به معنای مشارکت بیشتر و کمک در انجمن ها هستند. جامعه به صدای شما احتیاج دارد.

en: Existing calendar customizations will be overridden.
fa_IR: سفارشی سازی های موجود در تقویم رد خواهد شد.

en: Export %s
fa_IR: برون ریزی %s

en: Export Events
fa_IR: دریافت فایل رویدادها

en: Facebook
fa_IR: فیسبوک

en: Facebook Events
fa_IR: رویدادهای فیس بوک

en: Failed to import record in row %d.
fa_IR: وارد کردن رکورد در ردیف %d ناموفق بود.

en: Favorite Imports
fa_IR: واردات مورد علاقه

en: Feature Event
fa_IR: رویداد ویژه

en: Featured Highlight Color
fa_IR: رنگ برجسته برجسته

en: Featured events are highlighted on the front end in views, archives, and widgets.
fa_IR: رویدادهای برجسته در نمای جلو ، بایگانی و ابزارک برجسته هستند.

en: Features overview
fa_IR: نمای کلی ویژگی ها

en: Feb
fa_IR: فوریه

en: February
fa_IR: فوریه

en: Fetch source event's settings (e.g. Show Maps Link or Sticky in Month View) when importing from another site using The Events Calendar.
fa_IR: هنگام وارد کردن از سایت دیگری با استفاده از تقویم رویدادها ، تنظیمات رویداد منبع را بدست آورید (به عنوان مثال نمایش پیوند نقشه ها یا مهم در نمای ماه).

en: Filter Activation
fa_IR: فعال سازی فیلتر

en: Filter Bar Color
fa_IR: فیلتر نوار رنگ

en: Filter By Frequency
fa_IR: فیلتر با فرکانس

en: Filter By Origin
fa_IR: فیلتر توسط Origin

en: Filters
fa_IR: فیلترها

en: Find %s
fa_IR: یافتن %s

en: Find a Venue
fa_IR: یک مکان پیدا کنید

en: Find an Organizer
fa_IR: پیدا کردن یک سازمان دهنده

en: Find out more
fa_IR: اطلاعات بیشتر

en: Find out more »
fa_IR: اطلاعات بیشتر »

en: Finding & extending your calendar.
fa_IR: تقویم خود را یافته و تمدید کنید.

en: Finding your calendar.
fa_IR: تقویم خود را پیدا کنید.

en: For the best results, import venue and organizer files before importing event files.
fa_IR: برای کسب بهترین نتیجه ، قبل از وارد کردن پرونده های رویداد ، پرونده های مکان و سازمان دهنده را وارد کنید.

en: Free
fa_IR: رایگان

en: Fri
fa_IR: جمعه

en: Friday
fa_IR: جمعه

en: Full Styles
fa_IR: سبک کامل

en: General
fa_IR: عمومی

en: General Settings
fa_IR: تنظیمات عمومی

en: General Theme
fa_IR: موضوع کلی

en: Generate JSON-LD data
fa_IR: داده JSON-LD ایجاد کنید

en: Getting Started Guide
fa_IR: راهنمای شروع به کار

en: Global
fa_IR: جهانی

en: Global Elements
fa_IR: عناصر جهانی

en: Global Import Settings
fa_IR: تنظیمات واردات جهانی

en: Global configurations for the styling of The Events Calendar
fa_IR: تنظیمات جهانی برای یک ظاهر طراحی تقویم رویدادها

en: Go check out your new calendar designs! Each calendar view has been updated, so feel free to enable views you may not have been using. If necessary, you can revert back to the legacy calendar views in the Display tab of your Event Settings.
fa_IR: طرح های جدید تقویم خود را بررسی کنید! هر نمای تقویم به روز شده است ، بنابراین می توانید نمایی را که احتمالاً از آن استفاده نکرده اید ، فعال کنید. در صورت لزوم ، می توانید به برگه نمایش تقویم میراث در صفحه نمایش تنظیمات رویداد خود برگردید.

en: Go to Settings &gt; Calendars and select the calendar you wish to import.
fa_IR: به تنظیمات بروید & gt؛ تقویم ها و تقویم مورد نظر برای وارد کردن را انتخاب کنید.

en: Google Calendar
fa_IR: تقویم گوگل

en: Google Calendar Import Settings
fa_IR: تنظیمات واردات تقویم Google

en: Google Maps API
fa_IR: api نقشه گوگل

en: Google Maps API key
fa_IR: کلید API نقشه گوگل

en: Google Maps default zoom level
fa_IR: سطح بزرگنمایی پیش فرض نقشه های Google

en: Has %s
fa_IR: دارای %s

en: Has featured %s
fa_IR: دارای %s برجسته شده است

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
fa_IR: رویدادی دارید که از نیمه شب گذشته است؟ برای جلوگیری از نمایش رویداد در تقویم روز بعد ، زمانی را انتخاب کنید.

en: Hello,
fa_IR: سلام،

en: Help page
fa_IR: صفحه راهنما

en: Here is the iCal feed URL for your events:
fa_IR: اینجا URL iCal Feed برای رویدادهای شما است:

en: Hi, %1$s! This is an invitation to help our %2$s community. If you opt-in, some data about your usage of %2$s will be shared with our teams (so they can work their butts off to improve). We will also share some helpful info on events management, WordPress, and our products from time to time.
fa_IR: سلام، %1$s! این یک دعوت نامه برای کمک به جامعه %2$s است. اگر شما انتخاب کردن در، برخی از داده ها در مورد استفاده خود را از %2$s خواهد شد با تیم های ما به اشتراک گذاشته (بنابراین آنها می توانند لب به لب خود را کار کردن برای بهبود). ما همچنین برخی از اطلاعات مفید در مدیریت رویدادها، وردپرس، و محصولات ما هر از چندی به اشتراک بگذارید.

en: Hidden Blocks Editor Config
fa_IR: پیکربندی ویرایشگر Blocks Blocks

en: Hide %s Search
fa_IR: پنهان شدن %s پنهان شدن

en: Hide & Ignore
fa_IR: پنهان کردن و نادیده گرفتن

en: Hide Event From Event Listings
fa_IR: پنهان کردن رویداد از لیست رویدادها

en: Hide Filters
fa_IR: مخفی کردن فیلترها

en: Hide From %s Listings
fa_IR: از لیست٪ s پنهان شود

en: Hide and Ignore &#8220;%s&#8221;
fa_IR: مخفی کردن و نادیده گرفتن & # 8220؛٪ s & # 8221؛

en: History
fa_IR: تاریخچه

en: How Long You Retain this Data
fa_IR: چقدر این داده ها را حفظ می کنید؟

en: I'm not ready
fa_IR: من آماده نیستم

en: ICS File
fa_IR: فایل ICS

en: ICS File Import Settings
fa_IR: تنظیمات وارد کردن پرونده ICS

en: If all goes according to plan, you will have your preview in a few moments.
fa_IR: اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود ، در چند لحظه پیش نمایش خود را خواهید داشت.

en: If required the commands will use the API keys and licenses set for the current site.
fa_IR: در صورت نیاز دستورات از کلیدهای API و مجوزهای تعیین شده برای سایت فعلی استفاده می کنند.

en: If the Featured highlight color is set to Custom, the following color will be used:
fa_IR: اگر رنگ برجسته برجسته روی Custom تنظیم شود ، از رنگ زیر استفاده می شود:

en: If this event is re-imported, event fields that have not been changed locally will be overwritten with any changes from the source.
fa_IR: اگر این رویداد مجدداً وارد شود ، زمینه های رویدادی که به صورت محلی تغییر نکرده اند با هر گونه تغییر در منبع رونویسی می شوند.

en: If this event is re-imported, event fields will be overwritten with any changes from the source.
fa_IR: اگر این رویداد دوباره وارد شود ، زمینه های رویداد با هرگونه تغییر در منبع بازنویسی می شوند.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
fa_IR: اگر با HTML آشنا هستید ، می توانید پس از الگوی رویداد کد دیگری را اضافه کنید. برخی از مضامین ممکن است برای کمک به یک ظاهر طراحی یا چیدمان به این امر نیاز داشته باشد.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
fa_IR: اگر با HTML آشنا هستید ، می توانید کد دیگری را قبل از الگوی رویداد اضافه کنید. برخی از مضامین ممکن است برای کمک به یک ظاهر طراحی یا چیدمان به این امر نیاز داشته باشد.

en: If you create, submit, import, save, or publish Event, Venue, or Organizer information, such information is retained in the local database:
fa_IR: در صورت ایجاد ، ارسال ، وارد کردن ، ذخیره ، یا انتشار اطلاعات رویداد ، مکان یا سازمان دهنده ، این اطلاعات در پایگاه داده محلی حفظ می شود:

en: If you do not add your own API key, the built-in API key will always populate this field and some map-related functionality will be limited
fa_IR: اگر کلید API خود را اضافه نکنید ، کلید API داخلی همیشه در این زمینه جمع شده و برخی عملکردهای مربوط به نقشه محدود خواهند شد

en: If you have a valid license for one of our paid plugins, you can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
fa_IR: اگر مجوز معتبری برای یکی از پلاگین های پرداخت شده ما دارید ، می توانید٪ s در انجمن های پشتیبانی حق بیمه ما استفاده کنید. تیم پشتیبانی ما انجمن ها را نظارت می کند و در طی 24-48 ساعت (در طول هفته) به موضوع شما پاسخ می دهد.

en: If you have any template overrides, custom calendar CSS, or other code customizations to your calendar, those modifications will be overridden by the new designs.
fa_IR: در صورت رد هر الگویی ، CSS تقویم سفارشی یا سایر تنظیمات کد به تقویم خود ، آن تغییرات توسط طرح های جدید رد می شود.

en: If you have extended our plugin(s) to send data to a third-party service such as Eventbrite, Google Maps, or PayPal, user information may be passed to these external services. These services may be located abroad.
fa_IR: اگر افزونه (های) ما را برای ارسال داده به یک سرویس شخص ثالث مانند Eventbrite ، Google Maps یا PayPal گسترش داده اید ، ممکن است اطلاعات کاربر به این سرویس های خارجی منتقل شود. این خدمات ممکن است در خارج از کشور واقع شود.

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our %s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
fa_IR: اگر مراحل فوق را امتحان کرده اید و هنوز هم مشکل دارید ، می توانید موضوع جدیدی را در٪ s ما ارسال کنید. کارکنان پشتیبانی ما هفته ای یکبار این انجمن ها را نظارت می کنند و خوشحال می شوند از شما در آنجا یاری کنند.

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our WordPress.org forums for %1$s or %2$s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
fa_IR: اگر مراحل بالا را امتحان کرده اید و هنوز مشکل دارید ، می توانید موضوع جدیدی را برای%1$s s یا %2$s. s در انجمن های WordPress.org ارسال کنید. کارکنان پشتیبانی ما هفته ای یکبار این انجمن ها را نظارت می کنند و خوشحال می شوند از شما در آنجا یاری کنند.

en: If you want to stop and clear current asynchronous import processes %1$s.
fa_IR: اگر می خواهید فرآیند واردات ناهمزمان فعلی٪ 1 $ s را متوقف و پاک کنید.

en: Ignored
fa_IR: نادیده گرفته شده

en: Ignored <span class="count">(%s)</span> | Ignored <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[0]: نادیده گرفته شد<span class="count">(%s)</span>
fa_IR[1]: نادیده گرفته شد<span class="count">(%s)</span>

en: Ignored events do not show on the calendar but can be updated with future imports
fa_IR: رویدادهای نادیده گرفته شده در تقویم نشان داده نمی شوند اما می توانند با واردات بعدی به روز شوند

en: Ignored events that are deleted will be removed permanently. They can be recreated via import.
fa_IR: رویدادهای نادیده گرفته شده حذف شده ، برای همیشه حذف می شوند. از طریق واردات می توان آنها را بازآفرینی کرد.

en: Import
fa_IR: درون ریزی

en: Import All
fa_IR: وارد کردن همه

en: Import All (%d)
fa_IR: وارد کردن همه (٪ d)

en: Import Checked (%d)
fa_IR: واردات چک شد (٪ d)

en: Import Date Range Limit
fa_IR: محدوده محدوده تاریخ واردات

en: Import Event Settings
fa_IR: تنظیمات رویداد را وارد کنید

en: Import Limit Type
fa_IR: وارد کردن نوع محدودیت

en: Import Name:
fa_IR: نام واردات:

en: Import Origin:
fa_IR: مبدأ واردات:

en: Import Process System
fa_IR: سیستم پردازش واردات

en: Import Quantity Limit
fa_IR: محدودیت مقدار واردات

en: Import Services
fa_IR: خدمات واردات

en: Import Settings
fa_IR: وارد کردن تنظیمات

en: Import Source
fa_IR: منبع واردات

en: Import Type:
fa_IR: نوع واردات:

en: Import Using Event Aggregator
fa_IR: وارد کردن با استفاده از Aggregator Event

en: Import complete!
fa_IR: درون ریزی کامل شد!

en: Import completed
fa_IR: درون ریزی کامل شد

en: Import created
fa_IR: واردات ایجاد شد

en: Import events but preserve local changes to event fields.
fa_IR: رویدادها را وارد کنید اما تغییرات محلی را در قسمت رویدادها حفظ کنید.

en: Import events directly from a public Eventbrite.com URL. Please note that only Live events (i.e. published events) can be imported via URL.
fa_IR: رویدادها را مستقیماً از آدرس اینترنتی Eventbrite.com وارد کنید. لطفاً توجه داشته باشید که فقط رویدادهای زنده (یعنی رویدادهای منتشر شده) از طریق URL می توانند وارد شوند.

en: Import events directly from your connected Eventbrite.com account or from a public Eventbrite.com URL.
fa_IR: رویدادها را مستقیماً از حساب Eventbrite.com متصل یا آدرس اینترنتی Eventbrite.com وارد کنید.

en: Import failed
fa_IR: درون ریزی شکست خورد

en: Import from Eventbrite
fa_IR: واردات از Eventbrite

en: Import from Eventbrite URL
fa_IR: وارد کردن از URL Eventbrite

en: Import from your Eventbrite account
fa_IR: از حساب Eventbrite خود وارد کنید

en: Import is complete
fa_IR: واردات کامل است

en: Import origin data (URL from where events are being imported—such as Eventbrite, MeetUp, other compatible URL sources, and more, which can include similar or same data as listed above)
fa_IR: داده های مبدا واردات (URL از جایی که رویدادها وارد می شوند - مانند Eventbrite ، MeetUp ، سایر منابع URL سازگار و موارد دیگر ، که می توانند داده های مشابه یا مشابهی را که در بالا ذکر شد) شامل شوند.

en: Import pending
fa_IR: واردات در انتظار

en: Import preview
fa_IR: پیش نمایش واردات

en: Import queued
fa_IR: واردات صف شد

en: Import records must be finalized before posts can be inserted.
fa_IR: سوابق واردات باید قبل از درج پست ها نهایی شود.

en: Import runs daily at approximately
fa_IR: واردات روزانه تقریباً انجام می شود

en: Import runs monthly on day
fa_IR: واردات ماهانه در روز انجام می شود

en: Import runs weekly on
fa_IR: واردات به صورت هفتگی به صورت هفتگی انجام می شود

en: Import schedule
fa_IR: برنامه واردات

en: Imported Event
fa_IR: رویداد وارد شده

en: Importing Events, Venues, and Organizers:
fa_IR: وارد کردن رویدادها ، مکانها و سازمان دهندگان:

en: Imports
fa_IR: واردات

en: In a location
fa_IR: در یک مکان

en: Include events in main blog loop
fa_IR: وقایع را در حلقه اصلی وبلاگ قرار دهید

en: Include events with one of the post IDs specified in the array of CSV list, date filters will be ignored.
fa_IR: شامل وقایع با یکی از شناسه های ارسال شده در آرایه لیست CSV شوید ، فیلترهای تاریخ نادیده گرفته می شوند.

[ctx: Indefinite article for the phrase "Find a {post type name}" when the {post type name} starts with a vowel, e.g. "Find an Organizer".]
en: an
fa_IR: یک

en: Initializing Tribe Events on %s
fa_IR: مقدار دهی اولیه رویداد‌ها در %s

en: Invalid Eventbrite URL
fa_IR: URL Eventbrite نامعتبر است

en: Invalid Facebook URL
fa_IR: URL فیس بوک نامعتبر است

en: Invalid Frequency
fa_IR: فرکانس نامعتبر

en: Invalid Meetup URL
fa_IR: URL ملاقات نامعتبر است

en: Invalid credential save nonce
fa_IR: اعتبار نامعتبر صرفه جویی در هزینه

en: Invalid credential save request
fa_IR: درخواست ذخیره اعتبار نامعتبر است

en: Invalid data provided for CSV import.
fa_IR: داده های نامعتبر برای واردات CSV ارائه شده است.

en: It appears as if the tribe-common libraries cannot be found! The directory should be in the "common/" directory in the events calendar plugin.
fa_IR: به نظر می رسد که کتابخانه های مشترک قبیله را نمی توان یافت! فهرست باید در افزونه تقویم رویدادها در فهرست "مشترک /" قرار گیرد.

en: It looks like you are using our legacy plugin, %1$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugin plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s. | It looks like you are using our legacy plugins, %1$s and %2$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugins plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s and %2$s.
fa_IR[0]: به نظر می رسد که شما از افزونه های میراث ما ،٪ 1 ​​$ s و٪ 2 $ s به همراه سرویس جدید رویداد Aggregator استفاده می کنید. جمع کننده رویداد شامل تمام ویژگی های پلاگین های میراث به علاوه قابلیت های پیشرفته است. برای بهترین نتیجه ،٪ 1 ​​$ s و٪ 2 $ s را غیرفعال کنید.
fa_IR[1]: به نظر می رسد که شما از افزونه میراث ما ،٪ 1 ​​$ s ، به همراه سرویس جدید رویداد Aggregator استفاده می کنید. Agregator Event شامل کلیه ویژگی های افزونه میراث به همراه قابلیت های پیشرفته است. برای بهترین نتیجه ، لطفا٪ 1 $ s را غیرفعال کنید.

en: Jan
fa_IR: ژانویه

en: January
fa_IR: ژانویه

en: Jul
fa_IR: جولای

en: July
fa_IR: جولای

en: Jump to the %1$snext upcoming event(s)%2$s.
fa_IR: برو به %1$sرویداد های پیش رو%2$s.

en: Jun
fa_IR: ژوئن

en: June
fa_IR: ژوئن

en: Keep the Core Plugin %sFREE%s!
fa_IR: افزونه اصلی٪ sFREE٪ s را نگه دارید!

en: Keyword
fa_IR: کلمه کلیدی

en: Keyword(s)
fa_IR: کلمات کلیدی

en: Keywords:
fa_IR: کلمات کلیدی:

en: Knowledgebase
fa_IR: دانش محور

en: Lagoon
fa_IR: تالاب

en: Last Import
fa_IR: آخرین واردات

en: Last Import:
fa_IR: آخرین واردات:

en: Latest Import:
fa_IR: آخرین واردات:

en: Latest Past %s
fa_IR: آخرین آموزش ها

en: Learn More
fa_IR: بیشتر بدانید

en: Learn more
fa_IR: بیشتر بدانید

en: Learn more about the upgrade
fa_IR: درباره بروزرسانی بیشتر بدانید

en: Learn more.
fa_IR: بیشتر بدانید.

en: Legacy Import
fa_IR: واردات میراث

en: Let's go!
fa_IR: بزن بریم!

en: License &amp; Usage
fa_IR: مجوز & amp؛ طریقه استفاده

en: License Key
fa_IR: کلید مجوز

en: Limit result set to specific IDs
fa_IR: نتیجه را بر روی شناسه های خاص تنظیم کنید

en: Limit result set to terms assigned to a specific event (an alias of the "post" parameter)
fa_IR: نتیجه محدود به شرایط اختصاص داده شده به یک رویداد خاص تعیین شده است (نام مستعار از پارامتر "post")

en: Limit result set to terms assigned to a specific parent
fa_IR: نتیجه محدود به شرایطی اختصاص داده شده به یک والدین خاص تنظیم کنید

en: Limit result set to terms assigned to a specific post
fa_IR: نتیجه محدود به شرایط اختصاص داده شده به یک پست خاص تنظیم کنید

en: Limit result set to terms with a specific slug
fa_IR: نتیجه محدود شده را با یک دیجیتال خاص تنظیم کنید

en: Limit results to those matching a string
fa_IR: نتایج را با آن دسته از رشته محدود کنید

en: Limit the number of imported events by number, date range, or not at all; on slower websites this may impact the success of imports. Selecting a shorter time period or a smaller number of events may improve results.
fa_IR: تعداد رویدادهای وارداتی را بر حسب تعداد ، محدوده تاریخ یا اصلاً محدود نکنید. در وب سایت های کندتر این ممکن است موفقیت واردات را تحت تأثیر قرار دهد. انتخاب یک دوره زمانی کوتاه تر یا تعداد کمتری از رویدادها ممکن است نتایج را بهبود بخشد.

en: Limited connectivity with Eventbrite
fa_IR: اتصال محدود با Eventbrite

en: Limited connectivity with Meetup
fa_IR: اتصال محدود با Meetup

en: Link Color
fa_IR: رنگ لینک

en: List
fa_IR: لیست

en: List-style Views
fa_IR: نمایش های سبک

en: Live Refresh
fa_IR: تازه کردن زنده

en: Loading %s
fa_IR: بارگذاری %s

en: Loading...
fa_IR: بارگذاری...

en: Location
fa_IR: مکان

en: Location:
fa_IR: مکان:

en: Log into Eventbrite
fa_IR: وارد Eventbrite شوید

en: Log into Facebook
fa_IR: وارد Facebook شوید

en: Log into Meetup
fa_IR: وارد Meetup شوید

en: Looking for Something Special?
fa_IR: به دنبال چیز خاصی می گردید؟

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
fa_IR: به دنبال قابلیت های اضافی از جمله وقایع تکراری، فروش بلیط، رویدادهای عمومی ارائه شده، نمایش های جدید و بیشتر؟

en: Looks like you are using Gutenberg on this WordPress installation. %1$s
fa_IR: به نظر می رسد در این نصب وردپرس از Gutenberg استفاده می کنید. ٪ 1 $ s

en: Malachite
fa_IR: مالاکیت

en: Manage Active Plugins
fa_IR: مدیریت پلاگین های فعال

en: Map Pin
fa_IR: پین نقشه

en: Map Settings
fa_IR: تنظیمات نقشه

en: Mar
fa_IR: مارس

en: March
fa_IR: مارس

en: May
fa_IR: مه

en: Meetup
fa_IR: ملاقات

en: Meetup Authentication
fa_IR: احراز هویت ملاقات

en: Meetup Import Settings
fa_IR: تنظیمات وارد کردن جلسه

en: Merge Duplicates
fa_IR: ادغام نسخه برداری

[ctx: Meridian: am]
en: AM
fa_IR: صبح

[ctx: Meridian: pm]
en: PM
fa_IR: بعد از ظهر

[ctx: Metabox title]
en: Location
fa_IR: مکان

en: Migrate Legacy Ignored Events
fa_IR: حوادث نادیده گرفته میراث مهاجرت کنید

en: Migrate iCal Importer settings
fa_IR: تنظیمات وارد کننده iCal را مهاجرت کنید

en: Migration: %d Legacy Ignored Post failed to be migrated. | Migration: %d Legacy Ignored Posts failed to be migrated.
fa_IR[0]: مهاجرت:٪ d Legacy Ignored Posts موفق به انتقال نشدند.
fa_IR[1]: مهاجرت:٪ d Legacy Ignored Post موفق به انتقال نشد.

en: Migration: %d Legacy Ignored Post was migrated but %d failed. To see the migrated event you will first need to refresh this screen. | Migration: %d Legacy Ignored Posts were migrated but %d failed. To see the migrated events you will first need to refresh this screen.
fa_IR[0]: مهاجرت:٪ d میراث پستهای نادیده گرفته شده منتقل شده اند اما٪ d شکست خورده است. برای دیدن رویدادهای مهاجرت ، ابتدا باید این صفحه را تازه کنید.
fa_IR[1]: مهاجرت:٪ d Legacy Ignored Post مهاجرت کرد اما٪ d شکست خورد. برای دیدن رویداد مهاجرت ، ابتدا باید این صفحه را تازه کنید.

en: Migration: %d Legacy Ignored Post was migrated successfully. To see the migrated event you will first need to refresh this screen. | Migration: %d Legacy Ignored Posts were migrated successfully. To see the migrated events you will first need to refresh this screen.
fa_IR[0]: مهاجرت:٪ d Legacy Ignored Posts با موفقیت منتقل شدند. برای دیدن رویدادهای مهاجرت ، ابتدا باید این صفحه را تازه کنید.
fa_IR[1]: مهاجرت:٪ d Legacy Ignored Post با موفقیت مهاجرت شد. برای دیدن رویداد مهاجرت ، ابتدا باید این صفحه را تازه کنید.

en: Miscellaneous Settings
fa_IR: تنظیمات متفرقه

en: Missing required fields in row %d.
fa_IR: فیلد‌های مورد نیاز در ردیف %d در دسترس نیست.

en: Modern Tribe does not send any user data outside of your website by default.
fa_IR: قبیله مدرن به طور پیش فرض هیچ گونه داده کاربر را به خارج از وب سایت شما ارسال نمی کند.

en: Modern Tribe, Inc.
fa_IR: Modern Tribe, Inc. | <strong>پشتیبانی در جامه</strong>

en: Mon
fa_IR: دوشنبه

en: Monday
fa_IR: دوشنبه

en: Month
fa_IR: ماه

en: Month View
fa_IR: نمایش ماه

en: Month and year format
fa_IR: قالب ماه و سال

en: Month view events per day
fa_IR: رویدادهای نمایش ماهانه در هر روز

en: More detailed styling, tries to grab styles from your theme.
fa_IR: یک ظاهر طراحی شده با جزئیات بیشتر ، سعی می کند سبک ها را از موضوع شما بگیرد.

en: Move to trash events older than
fa_IR: به رویدادهای زباله بزرگتر از انتقال بروید

en: My %s
fa_IR: %s من

en: New %s
fa_IR: جدید %s

en: New %s Category Name
fa_IR: نام دسته بندی %s جدید

en: New Aggregator Record
fa_IR: ضبط جدید Aggregator

en: New Import
fa_IR: درون ریزی جدید

en: New User Primer
fa_IR: آغازگر کاربر جدید

en: News For Events Users
fa_IR: اخبار برای کاربران رویدادها

en: News from Modern Tribe
fa_IR: اخبار قبیله مدرن

en: Next %1$s
fa_IR: بعدی %1$s

en: Next %s
fa_IR: %s بعدی

en: Next Day
fa_IR: روز بعد

en: Next day
fa_IR: روز بعد

en: Next month
fa_IR: ماه بعد

en: Next month, %1$s
fa_IR: ماه بعدی, %1$s

en: No
fa_IR: خیر

en: No %1$s scheduled for %2$s.
fa_IR: %1$s برای %2$s برنامه ریزی نشده است.

en: No %1$s scheduled for %2$s. %3$s
fa_IR: هیچ %1$s برنامه ریزی نشده برای %2$s. %3$s

en: No %1$s scheduled for %2$s. Please try another day.
fa_IR: هیچ %1$s برنامه ریزی نشده برای %2$s. لطفا یک روز دیگر را انتخاب کنید.

en: No %1$s were imported or updated.
fa_IR: هیچ٪ 1 $ s وارد یا به روز نشده است.

en: No %s found
fa_IR: %s یافت نشد

en: No %s found in Trash
fa_IR: %s در سطل زباله یافت نشد

en: No Additional Categories
fa_IR: بدون دسته بندی اضافی

en: No Aggregator Records found in Trash.
fa_IR: هیچ سابقه Aggregator در سطل زباله یافت نشد.

en: No Aggregator Records found.
fa_IR: هیچ سابقه ای برای جمع آوری یافت نشد.

en: No asynchronous queue processes to clear.
fa_IR: هیچ فرآیند صف ناهمزمان برای پاک کردن وجود ندارد.

en: No default category
fa_IR: هیچ دسته پیش فرض وجود ندارد

en: No description provided
fa_IR: توضیحی ارائه نشده است

en: No event tags match the query or the requested page was not found.
fa_IR: هیچ برچسب رویدادی با پرس و جو مطابقت ندارد یا صفحه درخواستی یافت نشد.

en: No file chosen
fa_IR: هیچ فایلی انتخاب نشده است

en: No importer defined for %s
fa_IR: هیچ وارد کننده ای برای٪ s تعریف نشده است

en: No matching %1$s listed under %2$s scheduled for %3$s. Please try another day.
fa_IR: در %1$s هیچ %2$s برنامه ریزی نشده است %3$s. لطفا روز دیگری را انتخاب کنید.

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of %3$s.
fa_IR: هیچ تطبیقی٪ 1 $ s در زیر٪ 2 $ s ذکر نشده است. لطفاً یک لیست کامل٪ 3 $ s را با مشاهده تقویم کامل امتحان کنید.

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of events.
fa_IR: هیچ تطبیقی٪ 1 $ s در زیر٪ 2 $ s ذکر نشده است. لطفاً یک لیست کامل برای یک لیست کامل از رویدادها را مشاهده کنید.

en: No previous %s
fa_IR: قبلی وجود ندارد %s

en: No results were found for %1$s in or near %2$s.
fa_IR: هیچ نتیجه‌ای برای %1$s یا همانند %2$s یافت نشد.

en: No saved %s exists.
fa_IR: بدون ذخیره %s وجود دارد.

en: No upcoming %1$s listed under %2$s. Check out upcoming %3$s for this category or view the full calendar.
fa_IR: هیچ٪ 1 $ s آینده در زیر٪ 2 $ s ذکر نشده است. ٪ 3 $ s آینده را برای این گروه بررسی کنید یا تقویم کامل را مشاهده کنید.

en: No upcoming Eventbrite events found.
fa_IR: هیچ رویدادی برای Eventbrite آینده یافت نشد.

en: None
fa_IR: هیچ یک

en: Not connected to %s
fa_IR: به٪ s وصل نشده است

en: Note: Automatic update may not be fully compliant with Web Accessibility Standards.
fa_IR: توجه: به روز رسانی خودکار ممکن است به طور کامل با استانداردهای دسترسی به وب سازگار نیست.

en: Nov
fa_IR: نوامبر

en: November
fa_IR: نوامبر

en: Number of events to show per page
fa_IR: تعداد رویدادها برای نمایش در هر صفحه

en: Oct
fa_IR: اکتبر

en: October
fa_IR: اکتبر

en: Once Every 30 Mins
fa_IR: یک بار در هر 30 مین

en: One Time
fa_IR: سر وقت

en: One month
fa_IR: یک ماه

en: One or more of the specified query variables has a bad format
fa_IR: یک یا چند متغیر از پرس و جو مشخص شده دارای یک قالب بد است

en: One week
fa_IR: یک هفته

en: One-Time Import
fa_IR: واردات یک بار

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Eventbrite on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
fa_IR: واردات یک بار شامل همه رویدادهای ذکر شده در حال حاضر است ، در حالی که واردات برنامه ریزی شده بطور خودکار رویدادهای جدید و به روزرسانی های Eventbrite را در یک برنامه زمانی ضبط می کند. رویدادهای تنها را می توان از طریق واردات یک بار اضافه کرد.

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Facebook on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
fa_IR: واردات یک بار شامل همه رویدادهای ذکر شده در حال حاضر است ، در حالی که واردات برنامه ریزی شده به طور خودکار رویدادهای جدید و به روزرسانی های فیس بوک را در یک برنامه زمانی ضبط می کنند. رویدادهای تنها را می توان از طریق واردات یک بار اضافه کرد.

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Meetup on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
fa_IR: واردات یک بار شامل همه رویدادهای ذکر شده در حال حاضر است ، در حالی که واردات برنامه ریزی شده بطور خودکار رویدادهای جدید و به روزرسانی های Meetup را در یک برنامه زمانی ضبط می کنند. رویدادهای تنها را می توان از طریق واردات یک بار اضافه کرد.

en: One-time imports include all events in the current feed, while scheduled imports automatically grab new events and updates from the feed on a set schedule.
fa_IR: واردات یک بار شامل همه وقایع موجود در فید فعلی است ، در حالی که واردات برنامه ریزی شده بطور خودکار رویدادهای جدید و به روزرسانی شده از فید را در یک برنامه زمانی ضبط می کنند.

en: One-time imports include currently listed upcoming events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from this url on a set schedule.
fa_IR: واردات یک بار شامل رویدادهای آتی ذکر شده در حال حاضر است ، در حالی که واردات برنامه ریزی شده به طور خودکار رویدادهای جدید و به روزرسانی های این url را در یک برنامه زمانی ضبط می کنند.

en: Ongoing
fa_IR: در دست اقدام

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
fa_IR: فقط شامل CSS کافی برای دستیابی به طرح بندی های پیچیده مانند تقویم و نمای هفته است.

en: Only scheduled import records can be edited.
fa_IR: فقط سوابق وارداتی برنامه ریزی شده قابل ویرایش است.

en: Optional
fa_IR: اختیاری

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections.
fa_IR: گزینه های انتخاب شده در اینجا بیشتر از آنچه در بخش های "تم عمومی" و "عناصر جهانی" انتخاب شده اند ، رد خواهند شد.

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" section.
fa_IR: گزینه های انتخاب شده در اینجا آنچه در بخش "تنظیمات عمومی" انتخاب شده بود را لغو خواهد کرد.

en: Options selected here will override what was selected in the General and Text sections.
fa_IR: گزینه های انتخاب شده در اینجا آنچه در بخش های عمومی و متن انتخاب شده بود را لغو خواهد کرد.

en: Options selected here will override what was selected in the General section.
fa_IR: گزینه های انتخاب شده در اینجا آنچه در بخش عمومی انتخاب شده بود را لغو خواهد کرد.

en: Order sort attribute ascending or descending
fa_IR: مرتب سازی بر اساس ویژگی صعودی یا نزولی

en: Organizer
fa_IR: تنظیم کننده

en: Organizer Description
fa_IR: درباره برگزار کننده

en: Organizer Email
fa_IR: ایمیل سازمان دهنده

en: Organizer Featured Image
fa_IR: تصویر برجسته سازمان دهنده

en: Organizer Name
fa_IR: نام سازمان

en: Organizer Phone
fa_IR: تلفن سازمان دهنده

en: Organizer Website
fa_IR: وب سایت سازمان دهنده

en: Organizer information: name, phone, website, email
fa_IR: اطلاعات برگزار کننده: نام، تلفن، وب سایت، ایمیل

en: Organizers
fa_IR: سازمان

en: Organizers should be related to this event
fa_IR: سازمان دهندگان باید با این رویداد در ارتباط باشند

en: Organizers should contain the specified string in the title, description or custom fields
fa_IR: سازمان دهندگان باید رشته های مشخص شده را در قسمت های عنوان ، توضیحات یا موارد دلخواه درج کنند

en: Organizers should have events associated to them
fa_IR: سازمان دهندگان باید رویدادهایی را در ارتباط با آنها داشته باشند

en: Organizers should have upcoming events associated to them
fa_IR: برگزارکنندگان باید رویدادهای آینده را در ارتباط با آنها داشته باشند

en: Origin:
fa_IR: مبداء :

en: Other URL
fa_IR: URL دیگر

en: Other URL Import Settings
fa_IR: سایر تنظیمات وارد کردن URL

en: Other URLs
fa_IR: آدرسهای اینترنتی دیگر

en: Overwrite my event with any changes from the original source.
fa_IR: رویداد خود را با هرگونه تغییر در منبع اصلی مرور کنید.

en: PSST... Want a Discount?
fa_IR: PSST ... تخفیف می خواهید؟

en: Parent %s Category
fa_IR: دسته بندی والدین٪ s

en: Parent %s Category:
fa_IR: ‫%s دسته بندی والدین:

en: Parent Aggregator Record:
fa_IR: ضبط مصالح والدین:

en: Past %s
fa_IR: گذشته %s

en: Pending
fa_IR: در انتظار

en: Permanently delete events older than
fa_IR: دائماً رویدادهای قدیمی تر از آن را حذف کنید

en: Phone:
fa_IR: تلفن:

[ctx: Placeholder used for the facebook restriction link]
en: Events cannot be imported because Facebook has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Facebook. You can %1$s.
fa_IR: رویدادها را نمی توان وارد کرد زیرا فیس بوک خطایی را برگردانده است. این می تواند به این معنی باشد که شناسه رویداد وجود ندارد، رویداد یا منبع به عنوان Private مشخص شده است، یا رویداد یا منبع در غیر این صورت توسط فیس بوک محدود شده است. شما می توانید %1$s.

[ctx: Placeholder used for the meetup API changes]
en: Meetup is no longer supporting API keys, and will restrict access using your existing key starting from August 2019. As an alternative, you should use OAuth2 and update The Events Calendar to the latest version. Learn more at %1$s
fa_IR: Meetup دیگر از کلیدهای API پشتیبانی نمی کند، و دسترسی را با استفاده از کلید موجود خود با شروع از اوت ۲۰۱۹ محدود خواهد کرد. به عنوان یک جایگزین، شما باید OAuth2 استفاده کنید و تقویم رویدادها را به آخرین نسخه به روز کنید. اطلاعات بیشتر در %1$s

[ctx: Placeholder used for the meetup API changes link when the KEY is plain]
en: Meetup is no longer supporting API keys, and has restricted access using your existing key starting from August 2019. As an alternative, you must use OAuth2 and update The Events Calendar to the latest version. Learn more at %1$s.
fa_IR: Meetup دیگر از کلیدهای API پشتیبانی نمی کند، و دسترسی را با استفاده از کلید موجود خود که از اوت ۲۰۱۹ شروع می شود، محدود کرده است. به عنوان یک جایگزین، شما باید OAuth2 استفاده کنید و تقویم رویدادها را به آخرین نسخه به روز کنید. اطلاعات بیشتر در %1$s.

en: Please continue to wait while your preview is generated.
fa_IR: لطفاً منتظر بمانید تا پیش نمایش شما تولید شود.

en: Please log in to enable event imports from Eventbrite.
fa_IR: لطفا وارد شوید تا واردات رویداد از Eventbrite فعال شود.

en: Please log in to enable event imports from Facebook.
fa_IR: لطفا وارد شوید تا واردات رویداد از فیس بوک فعال شود.

en: Please log in to enable event imports from Meetup.
fa_IR: لطفا وارد شوید تا واردات رویداد از Meetup فعال شود.

en: Please note that to create new events through the Community Events submission form, a user must hold a website account on this domain. This information is retained in the local database. It is also possible to create events anonymously, if the site owner has this option enabled.
fa_IR: لطفاً توجه داشته باشید که برای ایجاد رویدادهای جدید از طریق فرم ارسال رویدادهای انجمن ، کاربر باید یک حساب وب سایت در این دامنه نگه دارد. این اطلاعات در پایگاه داده محلی حفظ می شود. همچنین اگر صاحب سایت این گزینه را فعال کند ، می توانید وقایع را به صورت ناشناس ایجاد کنید.

en: Please note that you are using The Events Calendar's default Google Maps API key, which will limit the Map View's functionality. Visit %sthe API Settings page%s to learn more and add your own Google Maps API key.
fa_IR: لطفا توجه داشته باشید که شما از کلید پیش فرض Google Maps API استفاده می کنید ، که عملکرد نقشه را محدود می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و افزودن کلید API Google Maps خود ، از٪ s تنظیمات API٪ s بازدید کنید.

en: Please provide a Eventbrite URL when importing from Eventbrite.
fa_IR: لطفاً هنگام وارد کردن از Eventbrite ، یک URL Eventbrite را تهیه کنید.

en: Please provide a Meetup URL when importing from Meetup.
fa_IR: لطفاً هنگام وارد کردن از Meetup ، یک نشانی اینترنتی ملاقات ارائه دهید.

en: Please provide the URL that you wish to import.
fa_IR: لطفاً URL ای را که مایل به وارد کردن آن هستید ، تهیه کنید.

en: Please provide the file that you wish to import.
fa_IR: لطفاً پرونده ای را که می خواهید وارد کنید ، تهیه کنید.

en: Please wait while time zone data is added to your events.
fa_IR: لطفاً صبر کنید تا داده های منطقه زمانی به رویدادهای شما اضافه شوند.

en: Please wait while your preview is fetched.
fa_IR: لطفاً منتظر بمانید تا پیش نمایش شما منتقل شود.

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
fa_IR: و

en: Post Title Color
fa_IR: رنگ عنوان پست

en: Postal Code:
fa_IR: کد پستی:

en: Powered by
fa_IR: طراحی شده توسط

en: Previous %1$s
fa_IR: قبلی %1$s

en: Previous %s
fa_IR: %s قبلی

en: Previous Day
fa_IR: روز قبل

en: Previous day
fa_IR: روز قبل

en: Previous month
fa_IR: ماه قبل

en: Previous month, %1$s
fa_IR: ماه قبلی, %1$s

en: Price Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه قیمت

en: Pro
fa_IR: حرفه ای

en: Protected: %s
fa_IR: محافظت شده: %s

en: Published
fa_IR: منتشر شد

[ctx: Radius with abbreviation]
en: Radius (%s)
fa_IR: شعاع (٪ s)

en: Radius:
fa_IR: شعاع:

en: Rate It
fa_IR: ارزیابی کنید

en: Read more
fa_IR: ادامه مطلب

en: Recommended for all sites using the updated calendar views.
fa_IR: نمایش تقویم به روز شده برای همه ی سایت ها توصیه می شود.

en: Record:
fa_IR: رکورد:

en: Records per page
fa_IR: سوابق در هر صفحه

en: Recurring event
fa_IR: تکرار رویداد

en: Refine:
fa_IR: پالودن:

en: Refresh your connection to Eventbrite
fa_IR: اتصال خود را با Eventbrite تازه کنید

en: Refresh your connection to Meetup
fa_IR: اتصال خود را با Meetup تازه کنید

en: Removing this scheduled import will stop automatic imports from the source. No events will be deleted.
fa_IR: حذف این واردات برنامه ریزی شده ، واردات خودکار را از منبع متوقف می کند. هیچ رویدادی حذف نمی شود.

en: Renew your Event Aggregator Facebook token
fa_IR: نشانه رویداد Facebook Aggregator Facebook خود را تمدید کنید

en: Renew your Event Aggregator license
fa_IR: مجوز رویداد Aggregator خود را تمدید کنید

en: Renew your license in order to import events from iCalendar, Google, or Meetup.
fa_IR: مجوز خود را به منظور وارد کردن رویدادها از iCalendar ، Google یا Meetup تمدید کنید.

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue latitude location, must also provide geoloc_lng
fa_IR: به تقویم رویدادها نیاز دارد. رویدادها باید توسط محل عرض جغرافیایی مکان آنها فیلتر شوند ، همچنین باید geoloc_lng را ارائه دهند

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue longitude location, must also provide geoloc_lat
fa_IR: به تقویم رویدادها نیاز دارد. رویدادها باید توسط مکان جغرافیایی مکان آنها فیلتر شوند ، همچنین باید geoloc_lat را تهیه کنند

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by whether their venue has geolocation data
fa_IR: به تقویم رویدادها نیاز دارد. رویدادها باید با این که آیا محل برگزاری آنها داده جغرافیایی دارد فیلتر شود

en: Restore
fa_IR: بازگرداندن

en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Ignored
fa_IR: بازیابی & # 8220؛٪ s & # 8221؛ از نادیده گرفته شده

en: Returns all the event categories matching the search criteria
fa_IR: تمام دسته های رویداد را مطابق با معیارهای جستجو برمی گرداند

en: Returns all the event tags matching the search criteria
fa_IR: تمام برچسب های رویداد را مطابق با معیارهای جستجو برمی گرداند

en: Returns all the organizers matching the search criteria
fa_IR: تمام برگزارکنندگان مطابق معیارهای جستجو را برمی گرداند

en: Returns all the upcoming events matching the search criteria
fa_IR: همه رویدادهای آینده مطابق با معیارهای جستجو را برمی گرداند

en: Returns all the venues matching the search criteria
fa_IR: همه سالن هایی که با معیارهای جستجو مطابقت دارند ، برمی گرداند

en: Returns the data of the created event
fa_IR: داده های رویداد ایجاد شده را برمی گرداند

en: Returns the data of the created event category
fa_IR: داده های دسته رویداد ایجاد شده را برمی گرداند

en: Returns the data of the created event tag
fa_IR: داده های برچسب رویداد ایجاد شده را برمی گرداند

en: Returns the data of the created organizer
fa_IR: داده های سازمان دهنده ایجاد شده را برمی گرداند

en: Returns the data of the created venue
fa_IR: داده های محل ایجاد شده را برمی گرداند

en: Returns the data of the event category with the specified term ID
fa_IR: داده های گروه رویداد را با شناسه مشخص شده برمی گرداند

en: Returns the data of the event tag with the specified term ID
fa_IR: داده های برچسب رویداد را با شناسه مشخص شده برمی گرداند

en: Returns the data of the event with the specified post ID
fa_IR: داده های این رویداد را با شناسه پست مشخص شده برمی گرداند

en: Returns the data of the organizer with the specified post ID
fa_IR: داده های سازمان دهنده را با شناسه مشخص شده برمی گرداند

en: Returns the data of the updated event
fa_IR: داده های رویداد به روز شده را برمی گرداند

en: Returns the data of the updated event category
fa_IR: داده های دسته رویدادهای به روز شده را برمی گرداند

en: Returns the data of the updated event tag
fa_IR: داده های برچسب رویداد به روز شده را برمی گرداند

en: Returns the data of the updated venue
fa_IR: داده های محل به روز شده را برمی گرداند

en: Returns the data of the venue with the specified post ID
fa_IR: داده های محل را با شناسه پست مشخص شده برمی گرداند

en: Returns the documentation for The Events Calendar REST API in Swagger consumable format.
fa_IR: اسناد مربوط به API تقویم رویداد REST را با فرمت قابل مصرف Swagger برمی گرداند.

en: Right here
fa_IR: درست همین جا

en: Run Import
fa_IR: اجرای درون ریزی

en: Sat
fa_IR: شنبه

en: Saturday
fa_IR: شنبه

en: Save Scheduled Import
fa_IR: واردات برنامه ریزی شده را ذخیره کنید

en: Schedule:
fa_IR: برنامه:

en: Scheduled Import
fa_IR: واردات برنامه ریزی شده

en: Scheduled Imports
fa_IR: واردات برنامه ریزی شده

en: Scheduled import was successfully updated.
fa_IR: واردات برنامه ریزی شده با موفقیت به روز شد.

en: Scheduled imports may not run reliably
fa_IR: واردات برنامه ریزی شده ممکن است قابل اعتماد نباشد

en: Scheduler Status
fa_IR: وضعیت برنامه ریز

en: Scroll down to Calendar Address and click the iCal button (note: if your calendar is private, you'll need to click the iCal button next to the Private Address header instead).
fa_IR: به آدرس تقویم بروید و روی دکمه iCal کلیک کنید (توجه داشته باشید: اگر تقویم شما خصوصی است ، به جای آن باید روی دکمه iCal در کنار هدر آدرس خصوصی کلیک کنید).

en: Search %s
fa_IR: جستجو %s

en: Search %s Categories
fa_IR: %s جستجو دسته بندی ها

en: Search Aggregator Records
fa_IR: سوابق مصالح جستجو کنید

en: Search for %s
fa_IR: جستجو برای %s

en: Search for %s by Date. Please use the format %s.
fa_IR: ٪ s را با تاریخ جستجو کنید. لطفاً از قالب٪ s استفاده کنید.

en: Search for %s by Keyword.
fa_IR: جستجوی %s بر اساس کلمه کلیدی.

en: Search for %s by month. Please use the format %s.
fa_IR: ماهها٪٪ جستجو کنید. لطفاً از قالب٪ s استفاده کنید.

en: Search for events
fa_IR: جستجوی رویداد

en: Select %s
fa_IR: انتخاب %s

en: Select Content Type
fa_IR: نوع محتوا را انتخاب کنید

en: Select Frequency
fa_IR: فرکانس را انتخاب کنید

en: Select Import Type
fa_IR: نوع وارد کردن را انتخاب کنید

en: Select Origin
fa_IR: Origin را انتخاب کنید

en: Select Source
fa_IR: انتخاب منبع

en: Select a State:
fa_IR: یک ایالت را انتخاب کنید:

en: Select date.
fa_IR: تاریخ را انتخاب کنید.

en: Select how often you would like events to be automatically imported.
fa_IR: هر چند وقت یکبار که می خواهید رویدادها به طور خودکار وارد شوند ، انتخاب کنید.

en: Select the Event Field that best matches your CSV file column. The contents of that column will then be mapped to the specified event field when the event is created.
fa_IR: قسمت رویداد را انتخاب کنید که به بهترین نحو با ستون پرونده CSV شما مطابقت داشته باشد. محتویات آن ستون در هنگام ایجاد رویداد به قسمت رویداد مشخص شده نقشه برداری می شود.

en: Select your .CSV file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
fa_IR: پرونده .CSV خود را از کتابخانه رسانه وردپرس انتخاب کنید. شاید لازم باشد ابتدا فایل را از رایانه خود در کتابخانه بارگذاری کنید.

en: Select your ICS file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
fa_IR: پرونده ICS خود را از کتابخانه رسانه وردپرس انتخاب کنید. شاید لازم باشد ابتدا فایل را از رایانه خود در کتابخانه بارگذاری کنید.

en: Sep
fa_IR: سپتامبر

en: September
fa_IR: سپتامبر

en: Server Connection
fa_IR: اتصال سرور

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
fa_IR: نماد پیش فرض ارز را برای هزینه های رویداد تنظیم کنید. توجه داشته باشید که این تنها رویدادهای آینده را تحت تأثیر قرار می دهد و تغییرات ایجاد شده به صورت بازگشتی اعمال نمی شوند.

en: Settings > General
fa_IR: تنظیمات> عمومی

en: Settings overview
fa_IR: نمای کلی تنظیمات

en: Settings saved.
fa_IR: تنظیمات ذخیره شد.

en: Show %s Search
fa_IR: نشان دادن %s جستجو کردن

en: Show Custom Fields metabox
fa_IR: نمایش زمینه های سفارشی متابوکس

en: Show Featured Event Images
fa_IR: نمایش تصاویر رویداد برجسته

en: Show Map
fa_IR: نمایش نقشه

en: Show Map Link:
fa_IR: نمایش لینک نقشه:

en: Show Map Link?
fa_IR: نمایش لینک نقشه؟

en: Show Map:
fa_IR: نمایش نقشه:

en: Show Map?
fa_IR: نمایش نقشه؟

en: Show comments
fa_IR: نمایش نظرات

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
fa_IR: نمایش با رویدادهای دیگر سایت رویدادها وقتی این کادر بررسی شود ، رویدادها همچنان در صفحه رویدادهای پیش فرض ظاهر می شوند.

en: Show map by default on imported event and venues
fa_IR: نمایش نقشه به طور پیش فرض در رویداد و مکانهای وارداتی

en: Show time zone
fa_IR: نمایش منطقه زمانی

en: Show widget only if there are upcoming events
fa_IR: ویجت را فقط در صورت وجود رویدادهای آینده نمایش دهید

en: Show:
fa_IR: نمایش:

en: Sign Up
fa_IR: ثبت نام

en: Single Event
fa_IR: رویداد تکی

en: Single event URL slug
fa_IR: مثل حلزون حرکت کردن آدرس یک رویداد

en: Skeleton Styles
fa_IR: سبک های اسکلت

en: Skipped:
fa_IR: رد شد:

en: Skyfall
fa_IR: سقوط آسمان

en: Some features and add-ons require you to enter an API key or log into a third-party website so that The Events Calendar can communicate with an outside source.
fa_IR: برخی از ویژگی ها و افزودنی ها شما را ملزم به وارد کردن کلید API یا ورود به وب سایت شخص ثالث می کند تا تقویم رویدادها بتوانند با یک منبع خارجی ارتباط برقرار کنند.

en: Something went wrong while inserting the record in the database.
fa_IR: هنگام وارد کردن رکورد در پایگاه داده ، مشکلی پیش آمد.

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
fa_IR: متأسفیم ، تقویم رویدادها به PHP٪ یا بالاتر نیاز دارد. در مورد انتقال شما به نسخه جدیدتر PHP با میزبان وب خود صحبت کنید.

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
fa_IR: متأسفیم ، تقویم رویدادها به WordPress٪ s یا بالاتر نیاز دارد. لطفاً نصب وردپرس خود را ارتقا دهید.

en: Sorry, but something went wrong. Please try again.
fa_IR: با عرض پوزش ، اما چیزی اشتباه پیش آمد. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: Sort collection by term attribute
fa_IR: مجموعه مرتب سازی بر اساس ویژگی

en: Source
fa_IR: منبع

en: Source:
fa_IR: منبع:

en: Specify the type of content you wish to import, e.g. events.
fa_IR: نوع محتوایی را که می خواهید وارد کنید ، مثلاً مشخص کنید. مناسبت ها.

en: Start Date
fa_IR: تاریخ شروع

[ctx: Start Date Time "to" End Date Time]
en: to
fa_IR: به

en: Start Time
fa_IR: زمان شروع

en: Start an import from this source now, regardless of schedule.
fa_IR: بدون در نظر گرفتن برنامه ، اکنون واردات خود را از این منبع شروع کنید.

en: Start date for Eventbrite Tickets is Required
fa_IR: تاریخ شروع بلیط های Eventbrite الزامی است

en: Start your upgrade
fa_IR: ارتقاء خود را شروع کنید

en: Start/End:
fa_IR: شروع / پایان:

en: Start:
fa_IR: شروع:

en: State or Province:
fa_IR: ایالت یا استان:

[ctx: Static front page setting]
en: Main %s Page
fa_IR: صفحه %s  اصلی

en: Status:
fa_IR: وضعیت:

en: Step 1 of 2
fa_IR: مرحله 1 از 2

en: Step 2 of 2
fa_IR: مرحله 2 از 2

en: Sticky in Month View
fa_IR: مهم در نمای ماه

en: Stop all Event Aggregator imports from running. Existing imported events will not be affected. Imports via CSV file will still be available.
fa_IR: از اجرای همه واردات Aggregator Event جلوگیری کنید. رویدادهای وارداتی موجود تحت تأثیر قرار نمی گیرند. واردات از طریق پرونده CSV هنوز در دسترس خواهد بود.

en: Stop current processes
fa_IR: فرآیندهای فعلی را متوقف کنید

en: Submit %s search
fa_IR: ارسال %s جستجو کردن

en: Submit button activates any selected filters
fa_IR: دکمه ارسال هر فیلتر انتخابی را فعال می کند

en: Success
fa_IR: موفقیت

en: Success! The settings from Facebook Events have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
fa_IR: موفقیت! تنظیمات رویدادهای Facebook به Event Aggregator منتقل شده است. می توانید واردات مهاجرت شده خود را از طریق برگه واردات برنامه ریزی شده مشاهده کنید.

en: Success! The settings from iCal Importer have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
fa_IR: موفقیت! تنظیمات مربوط به iCal Importer به Event Aggregator منتقل شده است. می توانید واردات مهاجرت شده خود را از طریق برگه واردات برنامه ریزی شده مشاهده کنید.

en: Successfully %s %d scheduled import
fa_IR: با موفقیت٪ s٪ d واردات برنامه ریزی شده

en: Successfully connected Event Aggregator to Facebook
fa_IR: Aggregator Event با موفقیت با Facebook متصل شد

en: Successfully connected to Eventbrite
fa_IR: با موفقیت به Eventbrite متصل شد

en: Successfully disconnected Eventbrite
fa_IR: اتصال به Eventbrite با موفقیت قطع شد

en: Successfully fetched Eventbrite Token
fa_IR: Eventbrite Token با موفقیت بدست آورد

en: Successfully fetched Facebook Token
fa_IR: با موفقیت توکن فیسبوک واکشی شد

en: Successfully loaded import origins
fa_IR: منشاء واردات با موفقیت بارگیری شد

en: Successfully marked event for import from Eventbrite
fa_IR: رویدادی با موفقیت برای واردات از Eventbrite علامت گذاری شد

en: Successfully stopped and cleared 1 asynchronous queue process. | Successfully stopped and cleared %d asynchronous queue processes.
fa_IR[0]: با موفقیت٪ d فرایندهای صف ناهمزمان متوقف و پاک شد.
fa_IR[1]: با موفقیت 1 فرایند صف ناهمزمان متوقف و پاک شد.

en: Successfully synced event to Eventbrite
fa_IR: همگام سازی با

en: Suggested text:
fa_IR: متن پیشنهادی:

en: Sun
fa_IR: یکشنبه

en: Sunday
fa_IR: یکشنبه

en: Sunshine
fa_IR: آفتاب

en: Support
fa_IR: پشتیبانی

en: Support for The Events Calendar
fa_IR: پشتیبانی از تقویم رویدادها

en: Tags
fa_IR: برچسب‌ها

en: Tags:
fa_IR: برچسب ها:

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
fa_IR: رد کردن الگو باید به زیرمجموعه صحیح منتقل شود:٪ s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
fa_IR: رد کردن الگو باید به زیرمجموعه صحیح منتقل شود: tribe_get_template_part ('٪ s')

en: Temporary file not found. Could not save %s.
fa_IR: فایل های موقت یافت نشد. نمی‌توان ذخیره %s کرد.

en: Text
fa_IR: متن

en: Thanks for activating Event Aggregator! It looks like you have some settings and imports configured on our legacy importer plugins. To complete your transition, we need to transfer those options to our new system.
fa_IR: با تشکر از فعال کردن رویداد Aggregator! به نظر می رسد برخی تنظیمات و واردات در پلاگین های وارد کننده میراث ما پیکربندی شده اند. برای تکمیل انتقال شما ، باید آن گزینه ها را به سیستم جدید خود منتقل کنیم.

[ctx: The "/page/" URL string component.]
en: page
fa_IR: صفحه

[ctx: The "Create or Find {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Create or Find %s
fa_IR: ٪ s را ایجاد یا پیدا کنید

[ctx: The "Find a {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Find %1$s %2$s
fa_IR: ٪ 1 $ s٪ 2 $ s را پیدا کنید

en: The %3$s "%1$s" uses the "/%2$s" slug: the Events Calendar plugin will show its calendar in place of the page.
fa_IR: ٪ 3 $ s "٪ 1 $ s" از گنجاندن "/٪ 2 $ s" استفاده می کند: افزونه تقویم رویدادها تقویم خود را به جای صفحه نشان می دهد.

en: The 'categories' parameter contains invalid category slugs or IDs
fa_IR: پارامتر "دسته" ها حاوی اسلایدهای دسته نامعتبر یا شناسه هستند

en: The 'end_date' parameter must be in a supported format
fa_IR: پارامتر 'end_date' باید در یک قالب پشتیبانی شده باشد

en: The 'page' parameter must be a positive integer greater than 1
fa_IR: پارامتر 'page' باید یک عدد صحیح مثبت از 1 باشد

en: The 'per_page' parameter must be a positive integer greater than 1
fa_IR: پارامتر 'per_page' باید یک عدد صحیح مثبت بزرگتر از 1 باشد

en: The 'search' parameter must be a string
fa_IR: پارامتر "جستجو" باید یک رشته باشد

en: The 'start_date' parameter must be in a supported format
fa_IR: پارامتر "start_date" باید در یک قالب پشتیبانی شده باشد

en: The 'tags' parameter contains invalid tag slugs or IDs
fa_IR: پارامتر "برچسب ها" حاوی اسلایدها یا شناسه های نامعتبر است

en: The Asynchronous import process is faster and does not rely on WordPress Cron but might not work correctly in all WordPress installations, try switching to the Cron-based process for maximum compatibility.
fa_IR: فرآیند واردات Asynchronous سریعتر است و به WordPress Cron اعتماد نمی کند اما ممکن است در تمام نصب های وردپرس به درستی کار نکند ، سعی کنید برای حداکثر سازگاری روی فرآیند Cron تغییر دهید.

en: The CSV file cannot be found. You may need to re-upload the file.
fa_IR: فایل CSV را نمیتوان یافت. ممکن است مجددا فایل را آپلود کنید.

en: The Event Aggregator API responded with bad data. Please <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">contact support</a>.
fa_IR: API Event Aggregator با داده های بد پاسخ داد. لطفا <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">پشتیبانی تماس با ما</a>.

en: The Events Calendar
fa_IR: تقویم رویدادها

en: The Events Calendar - View V2
fa_IR: تقویم رویدادها -- مشاهده V2

en: The Events Calendar REST API
fa_IR: تقویم رویدادها REST API

en: The Events Calendar REST API allows accessing upcoming events information easily and conveniently.
fa_IR: تقویم رویدادها REST API اجازه می دهد تا به راحتی و به راحتی به اطلاعات رویدادهای آینده دسترسی پیدا کنید.

en: The Events Calendar comes with an API key for basic maps functionality. If you’d like to use more advanced features like custom map pins or dynamic map loads, you’ll need to get your own %1$s. %2$s.
fa_IR: تقویم رویدادها با یک کلید API برای عملکردهای اولیه نقشه ها ارائه می شود. اگر مایل به استفاده از ویژگی های پیشرفته تر مانند پین نقشه سفارشی یا بارهای نقشه پویا هستید ، باید٪ 1 $ s خود را بدست آورید. ٪ 2 $ s

en: The Events Calendar could not write WPML default config file: please create the file manually.
fa_IR: تقویم رویدادها نمی توانند پرونده پیکربندی پیش فرض WPML را بنویسند: لطفاً پرونده را به صورت دستی ایجاد کنید.

en: The Events Calendar is API is not providing the site origin correctly.
fa_IR: تقویم رویدادها به صورت API است که منشأ سایت را به درستی ارائه نمی دهد.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events. Beautiful. Solid. Awesome.
fa_IR: تقویم رویدادها یک افزونه با دقت ساختگی است که به شما امکان می دهد به راحتی رویدادهای خود را به اشتراک بگذارید. خوشگل. جامد. عالی.

en: The Events Calendar suite offers the use of third-party API keys. The primary functions are to enhance the features we've built in, some of which use Google Maps, PayPal, Eventbrite, and Meetup. These API keys are not supplied by Modern Tribe.
fa_IR: مجموعه Calendar Events استفاده از کلیدهای API شخص ثالث را ارائه می دهد. وظایف اصلی تقویت ویژگیهایی است که ما در آنها ایجاد کرده ایم که برخی از آنها از Google Maps ، PayPal ، Eventbrite و Meetup استفاده می کنند. این کلیدهای API توسط Modern Tribe تهیه نمی شوند.

en: The Meetup API key is required.
fa_IR: کلید ملاقات API لازم است.

en: The TEC REST API link to fetch this event
fa_IR: پیوند API TEC REST برای واکشی این رویداد

en: The URL provided could not be reached.
fa_IR: آدرس اینترنتی ارائه شده امکان پذیر نیست.

en: The URL provided failed to load.
fa_IR: آدرس اینترنتی بارگیری نشد.

en: The URL to the event page
fa_IR: نشانی اینترنتی صفحه رویداد

en: The URL to the organizer page
fa_IR: آدرس اینترنتی صفحه سازمان دهنده

en: The URL to the venue page
fa_IR: آدرس اینترنتی صفحه مکان

en: The abbreviated event time zone string
fa_IR: رشته منطقه رویداد مختصر

en: The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single event URL is: %s
fa_IR: موارد فوق از نظر ایده آل باید جمع باشد و این مفرد.<br />URL رویداد شما تنها است: %s

en: The archive page to return
fa_IR: صفحه بایگانی برای بازگشت

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
fa_IR: نماد ارز معمولاً مقدم بر ارزش است. با فعال کردن این گزینه نماد بعد از مقدار قرار می گیرد.

en: The current URL for your events page is %1$s. <br><br> You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. In order to edit the slug here, <a href="%2$s">enable pretty permalinks</a>.
fa_IR: URL فعلی صفحه رویدادهای شما%1$s.است. <br><br>شما نمی توانید همانطور که مجوزهای پیوندی زیبا را فعال نکرده اید ، صفحه وقایع خود را ویرایش کنید. به منظور ویرایش کلاهبرداری در اینجا<a href="%2$s">پیوند مجازی زیبا را فعال کنید</a>.

en: The current interval, in seconds, between the end of a batch process and the start of the next; as set on the server.
fa_IR: فاصله فعلی ، در عرض چند ثانیه ، بین پایان مراحل دسته ای و شروع مرحله بعدی. همانطور که بر روی سرور تنظیم شده است.

en: The current status of the import.
fa_IR: وضعیت فعلی واردات.

en: The current user cannot delete the event category with the specified term ID.
fa_IR: کاربر فعلی نمی تواند دسته رویداد را با شناسه مشخص شده حذف کند.

en: The current user cannot delete the event tag with the specified term ID.
fa_IR: کاربر فعلی نمی تواند برچسب رویداد را با شناسه مشخص شده حذف کند.

en: The current user cannot delete the event with the specified ID.
fa_IR: کاربر فعلی نمی تواند این رویداد را با شناسه مشخص حذف کند.

en: The current user cannot delete the organizer with the specified ID.
fa_IR: کاربر فعلی نمی تواند سازمان دهنده را با شناسه مشخص حذف کند.

en: The current user cannot delete the venue with the specified ID.
fa_IR: کاربر فعلی نمی تواند محل را با شناسه مشخص حذف کند.

en: The daily limit of %d import requests to the Event Aggregator service has been reached. Please try again later.
fa_IR: به محدودیت روزانه٪ d درخواستهای واردات به سرویس Event Aggregator رسیده است. لطفا بعدا دوباره امتحان کنید.

[ctx: The datepicker label when the range start is now.]
en: Now
fa_IR: اکنون

[ctx: The datepicker range definition when no events are found (for mobile).]
en: %s onwards
fa_IR: %s به بعد

[ctx: The datepicker range definition when no events are found.]
en: %s onwards
fa_IR: %s به بعد

en: The default event category for events
fa_IR: دسته پیش فرض رویدادها

en: The default event category for events imported via .ics files
fa_IR: دسته رویداد پیش فرض برای رویدادهای وارد شده از طریق پرونده های .ics

en: The default event category for events imported via CSV
fa_IR: دسته رویداد پیش فرض برای رویدادهای وارد شده از طریق CSV

en: The default event category for events imported via Eventbrite
fa_IR: دسته رویداد پیش فرض برای رویدادهای وارد شده از طریق Eventbrite

en: The default event category for events imported via Google Calendar
fa_IR: دسته رویداد پیش فرض برای رویدادهای وارد شده از طریق تقویم Google

en: The default event category for events imported via Meetup
fa_IR: دسته رویداد پیش فرض برای رویدادهای وارد شده از طریق Meetup

en: The default event category for events imported via iCalendar
fa_IR: دسته رویداد پیش فرض برای رویدادهای وارد شده از طریق iCalendar

en: The default event category for events imported via other URLs
fa_IR: دسته رویداد پیش فرض برای رویدادهای وارد شده از طریق URL های دیگر

en: The default post status for events
fa_IR: وضعیت ارسال پیش فرض برای رویدادها

en: The default post status for events imported via .ics files
fa_IR: وضعیت ارسال پیش فرض برای رویدادهای وارد شده از طریق پرونده های .ics

en: The default post status for events imported via CSV
fa_IR: وضعیت ارسال پیش فرض برای رویدادهای وارد شده از طریق CSV

en: The default post status for events imported via Eventbrite
fa_IR: وضعیت ارسال پیش فرض برای رویدادهای وارد شده از طریق Eventbrite

en: The default post status for events imported via Google Calendar
fa_IR: وضعیت پیش فرض ارسال برای رویدادهایی که از طریق Google Calendar وارد می شوند

en: The default post status for events imported via Meetup
fa_IR: وضعیت ارسال پیش فرض برای رویدادهای وارد شده از طریق Meetup

en: The default post status for events imported via iCalendar
fa_IR: وضعیت پیش فرض ارسال برای رویدادهای وارد شده از طریق iCalendar

en: The default post status for events imported via other URLs
fa_IR: وضعیت ارسال پیش فرض برای رویدادهای وارد شده از طریق URL های دیگر

en: The e-mail address will be obfuscated on this site to avoid it getting harvested by spammers.
fa_IR: برای جلوگیری از برداشت آن توسط اسپم ها ، آدرس ایمیل در این سایت دچار مشکل خواهد شد.

en: The event ID is missing from the request
fa_IR: شناسه رویداد از درخواست موجود نیست

en: The event ID used to globally identify in Event Aggregator
fa_IR: شناسه رویداد برای شناسایی جهانی در Event Aggregator استفاده می شد

en: The event WordPress post ID
fa_IR: شناسه پست وردپرس رویداد

en: The event author ID
fa_IR: شناسه نویسنده رویداد

en: The event author WordPress post ID
fa_IR: شناسه پست وردپرس نویسنده رویداد

en: The event categories
fa_IR: دسته رویداد

en: The event category ID or name
fa_IR: شناسه یا رویداد دسته رویداد

en: The event category description
fa_IR: شرح دسته رویداد

en: The event category name
fa_IR: نام دسته رویداد

en: The event category slug
fa_IR: مثل حلزون حرکت کردن دسته رویداد

en: The event category term ID is missing or does not exist.
fa_IR: شناسه طبقه بندی رویداد رویداد وجود ندارد یا وجود ندارد.

en: The event category term ID is missing.
fa_IR: شناسه اصطلاح رده رویداد از بین رفته است.

en: The event category with the specified term ID could not be deleted.
fa_IR: دسته رویداد با شناسه مشخص شده حذف نمی شود.

en: The event category with the specified term ID has been deleted already.
fa_IR: طبقه رویداد با شناسه مشخص شده از قبل حذف شده است.

en: The event cost
fa_IR: هزینه رویداد

en: The event cost details
fa_IR: جزئیات هزینه رویداد

en: The event cost including the currency symbol
fa_IR: هزینه این رویداد شامل نماد ارز است

en: The event could not be deleted
fa_IR: این رویداد قابل حذف نیست

en: The event could not be updated
fa_IR: این رویداد به روز نشده است

en: The event creation date in UTC time
fa_IR: تاریخ ایجاد رویداد در زمان UTC

en: The event creation date in the site time zone
fa_IR: تاریخ ایجاد رویداد در منطقه زمانی سایت

en: The event description
fa_IR: شرح رویداد

en: The event does not have a venue assigned
fa_IR: این رویداد مکان اختصاصی ندارد

en: The event does not have an organizer assigned
fa_IR: این رویداد به یک مجری اختصاص ندارد

en: The event end date and time
fa_IR: زمان شروع رویداد

en: The event end date in UTC time
fa_IR: تاریخ پایان رویداد در زمان UTC

en: The event end date in the event or site time zone
fa_IR: تاریخ پایان رویداد در منطقه یا رویداد زمان سایت

en: The event excerpt
fa_IR: گزیده این رویداد

en: The event featured image ID or URL
fa_IR: این رویداد دارای شناسه تصویر یا URL است

en: The event featured image details if set
fa_IR: این رویداد در صورت تنظیم جزئیات تصویر را نشان می دهد

en: The event is already trashed
fa_IR: این رویداد قبلاً حذف شده است

en: The event last modification date in UTC time
fa_IR: تاریخ آخرین تاریخ اصلاح در زمان UTC

en: The event last modification date in the site time zone
fa_IR: آخرین تاریخ اصلاح رویداد در منطقه زمانی سایت

en: The event long description
fa_IR: شرح طولانی این رویداد

en: The event name
fa_IR: نام رویداد

en: The event organizer IDs or data
fa_IR: شناسه یا اطلاعات سازمان دهنده رویداد

en: The event organizers
fa_IR: هماهنگ کنندگان رویداد

en: The event post ID is missing or does not exist.
fa_IR: شناسه پست رویداد وجود ندارد یا وجود ندارد.

en: The event post ID is missing.
fa_IR: شناسه پست رویداد از دست رفته است.

en: The event post status
fa_IR: وضعیت ارسال رویداد

en: The event publication date
fa_IR: تاریخ انتشار رویداد

en: The event publication date (UTC time zone)
fa_IR: تاریخ انتشار رویداد (منطقه زمانی UTC)

en: The event short description
fa_IR: توضیحات کوتاه رویداد

en: The event slug
fa_IR: شعار رویداد

en: The event start date and time
fa_IR: تاریخ و زمان شروع رویداد

en: The event start date in UTC time
fa_IR: تاریخ شروع رویداد در زمان UTC

en: The event start date in the event or site time zone
fa_IR: تاریخ شروع رویداد در منطقه یا رویداد زمان سایت

en: The event status
fa_IR: وضعیت رویداد

en: The event tag ID or name
fa_IR: شناسه یا نام تگ رویداد

en: The event tag description
fa_IR: شرح برچسب رویداد

en: The event tag name
fa_IR: نام برچسب رویداد

en: The event tag slug
fa_IR: مثل حلزون حرکت کردن برچسب رویداد

en: The event tag term ID is missing or does not exist.
fa_IR: شناسه برچسب رویداد از بین رفته یا وجود ندارد.

en: The event tag term ID is missing.
fa_IR: شناسه برچسب رویداد از بین رفته است.

en: The event tag with the specified term ID could not be deleted.
fa_IR: برچسب رویداد با شناسه مشخص شده حذف نمی شود.

en: The event tag with the specified term ID has been deleted already.
fa_IR: برچسب رویداد با شناسه مشخص شده قبلاً حذف شده است.

en: The event tags
fa_IR: برچسب های این رویداد

en: The event time zone
fa_IR: منطقه زمانی رویداد

en: The event time zone string
fa_IR: رشته منطقه زمانی رویداد

en: The event title
fa_IR: عنوان رویداد

en: The event venue
fa_IR: محل برگزاری رویداد

en: The event venue ID or data
fa_IR: شناسه یا اطلاعات محل برگزاری رویداد

en: The event website URL
fa_IR: URL وب سایت رویداد

en: The event with the specified ID could not be deleted.
fa_IR: این رویداد با شناسه مشخص حذف نمی شود.

en: The event with the specified ID has been deleted already.
fa_IR: این رویداد با شناسه مشخص شده قبلاً حذف شده است.

en: The event with the specified ID is not accessible.
fa_IR: این رویداد با شناسه مشخص در دسترس نیست.

en: The file provided could not be opened. Please confirm that it is a properly formatted .ics file.
fa_IR: پرونده ارائه شده نمی تواند باز شود. لطفاً تأیید کنید که این یک فایل .ics با فرمت مناسب است.

en: The file went away. Please try again.
fa_IR: پرونده از بین رفت. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: The following fields are required for a successful import:
fa_IR: برای اضافه کردن به صورت کامل وموفقیت امیزرعایت  نکات زیر لازم است

en: The following plugins are out of date: %1$s. All add-ons contain dependencies on The Events Calendar and will not function properly unless paired with the right version. %2$sLearn More%3$s.
fa_IR: افزونه های زیر قدیمی نیستند:٪ 1 $ s. همه افزودنیها شامل وابستگی به تقویم رویدادها هستند و به درستی کار نمی کنند مگر اینکه با نسخه مناسب جفت شوند. ٪ 2 $ sLearn بیشتر٪ 3 $ s.

en: The following preview does not necessarily contain all of the data from your CSV file. The data displayed below is meant as a guide to help you map your CSV file's columns to the appropriate Event fields.
fa_IR: پیش نمایش زیر لزوماً شامل تمام داده های پرونده CSV شما نیست. داده های نمایش داده شده در زیر به عنوان راهنمایی برای کمک به شما در ترسیم ستون های فایل CSV در قسمت های رویداد مناسب منظور شده است.

en: The function needs to be passed an $event or used in the loop.
fa_IR: این عملکرد نیاز به یک رویداد $ دارد یا در حلقه مورد استفاده قرار می گیرد.

en: The hash of the next expected batch, as previously provided by the client
fa_IR: هش دسته قبلی مورد انتظار ، همانطور که قبلاً توسط مشتری ارائه شده بود

en: The image associated with your event could not be attached to the event.
fa_IR: تصویر مرتبط با رویداد شما نمی تواند به رویداد متصل شود.

en: The image associated with your event could not be imported.
fa_IR: تصویر مرتبط با رویداد شما وارد نمی شود.

en: The image associated with your event is not accessible with your API key.
fa_IR: تصویر مرتبط با رویداد شما با کلید API شما قابل دسترسی نیست.

en: The import being fetched is not queued up for importing. Please try the import again.
fa_IR: وارد کردن با شکست مواجه شد ، لطفا دوباره امتحان کنید.

en: The import failed for an unknown reason. Please try again. If the problem persists, please contact support.
fa_IR: واردات به دلایلی نامعلوم انجام شد. لطفا دوباره تلاش کنید. اگر مشکل همچنان ادامه دارد ، لطفا با پشتیبانی تماس بگیرید.

en: The import is in progress.
fa_IR: واردات در حال انجام است.

en: The import record is missing the origin.
fa_IR: رکورد واردات منشأ موجود نیست.

en: The import unique ID as provided by Event Aggregator service
fa_IR: شناسه منحصر به فرد را که توسط سرویس Aggregator Event ارائه شده است وارد کنید

en: The import will be starting soon.
fa_IR: واردات به زودی آغاز می شود.

en: The last time this event was imported and/or updated via import.
fa_IR: آخرین باری است که این رویداد از طریق واردات وارد و / یا به روز شده است.

en: The new status message for the user, not localized.
fa_IR: پیام وضعیت جدید کاربر ، بومی سازی نشده است.

en: The new status message slug, to allow for localized messages.
fa_IR: با استفاده از پیام های موضعی ، گنجایش پیام وضعیت جدید را برای شما فراهم می کند.

en: The new status of the import.
fa_IR: وضعیت جدید واردات.

en: The next import is scheduled for %1$s.
fa_IR: واردات بعدی برای٪ 1 $ s برنامه ریزی شده است.

en: The number of event categories to return on each page
fa_IR: تعداد دسته های رویدادها برای بازگشت در هر صفحه

en: The number of event tags to return on each page
fa_IR: تعداد برچسب های رویداد برای بازگشت در هر صفحه

en: The number of events available in the preview may be limited by your %1$sImport Settings.%2$s
fa_IR: تعداد رویدادهای موجود در پیش نمایش ممکن است توسط٪ 1 $ sIportport Settings شما محدود شود.٪ 2 $ s

en: The number of events per page on the List View. Does not affect other views.
fa_IR: تعداد رویدادهای هر صفحه در نمای لیست. بر دیدگاه های دیگر تأثیر نمی گذارد.

en: The number of events per page on the List, Photo, and Map Views. Does not affect other views.
fa_IR: تعداد رویدادهای هر صفحه در لیست ، عکس و نماهای نقشه. بر دیدگاه های دیگر تأثیر نمی گذارد.

en: The number of events to return on each page
fa_IR: تعداد رویدادهای بازگشت در هر صفحه

en: The number of organizers to return on each page
fa_IR: تعداد برگزارکنندگان برای بازگشت در هر صفحه

en: The number of venues to return on each page
fa_IR: تعداد مکان های بازگشت در هر صفحه

en: The organizer ID used to globally identify in Event Aggregator
fa_IR: شناسه سازمان دهنده برای شناسایی جهانی در Event Aggregator استفاده می کرد

en: The organizer WordPress post ID
fa_IR: شناسه ارسال کننده WordPress

en: The organizer author ID
fa_IR: شناسه نویسنده سازمان دهنده

en: The organizer author WordPress post ID
fa_IR: شناسه پست WordPress نویسنده برگزار کننده

en: The organizer could not be created from the provided data
fa_IR: سازمان دهنده نمی تواند از داده های ارائه شده ایجاد شود

en: The organizer could not be deleted
fa_IR: سازمان دهنده نمی تواند حذف شود

en: The organizer could not be updated
fa_IR: سازمان دهنده نمی تواند به روز شود

en: The organizer creation date in UTC time
fa_IR: تاریخ ایجاد سازمان در زمان UTC

en: The organizer creation date in the site time zone
fa_IR: تاریخ ایجاد سازمان در منطقه زمانی سایت

en: The organizer description
fa_IR: توضیحات برگزار کننده

en: The organizer e-mail address
fa_IR: آدرس ایمیل سازمان دهنده

en: The organizer email address
fa_IR: آدرس ایمیل سازمان دهنده

en: The organizer featured image ID or URL
fa_IR: برگزار کننده شناسه تصویر یا URL را نشان داد

en: The organizer is already trashed
fa_IR: سازمان دهنده قبلاً حذف شده است

en: The organizer last modification date in UTC time
fa_IR: آخرین زمان اصلاح سازمان در زمان UTC

en: The organizer last modification date in the site time zone
fa_IR: آخرین تاریخ اصلاح سازمان در منطقه زمانی سایت

en: The organizer long description
fa_IR: توضیحات طولانی برگزار کننده

en: The organizer name
fa_IR: نام برگزار کننده

en: The organizer phone number
fa_IR: شماره تلفن سازمان دهنده

en: The organizer post ID is missing or does not exist.
fa_IR: شناسه پست سازمان دهنده وجود ندارد یا وجود ندارد.

en: The organizer post ID is missing.
fa_IR: شناسه پست سازمان دهنده گم شده است.

en: The organizer post status
fa_IR: وضعیت ارسال کننده سازمان

en: The organizer publication date
fa_IR: تاریخ انتشار برگزار کننده

en: The organizer publication date (UTC time zone)
fa_IR: تاریخ انتشار برگزار کننده (منطقه زمانی UTC)

en: The organizer short description
fa_IR: توضیحات کوتاه برگزار کننده

en: The organizer slug
fa_IR: مثل حلزون حرکت برگزار کننده

en: The organizer status
fa_IR: وضعیت سازمان دهنده

en: The organizer website
fa_IR: وب سایت سازمان دهنده

en: The organizer with the specified ID could not be deleted.
fa_IR: سازمان دهنده با شناسه مشخص نمی تواند حذف شود.

en: The organizer with the specified ID has been deleted already.
fa_IR: سازمان دهنده با شناسه مشخص شده قبلاً حذف شده است.

en: The organizer with the specified ID is not accessible.
fa_IR: سازمان دهنده با شناسه مشخص در دسترس نیست.

en: The percentage of import completed.
fa_IR: درصد واردات تمام شد.

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. Creating a scheduled import would generate duplicate events on each import. Instead, please use a One-Time import or contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
fa_IR: برخی از وقایع در منبع درخواست شده ویژگی UID مورد نیاز iCalendar را از دست نمی دهند. ایجاد یک واردات برنامه ریزی شده باعث ایجاد وقایع تکراری در هر واردات می شود. در عوض ، لطفاً از یکبار واردات استفاده کنید یا با تهیه کننده منبع تماس بگیرید تا مشکل UID را برطرف کنید. پیوند آنها با٪ s ممکن است به آنها کمک کند سریعتر مسئله UID خوراک خود را حل کنند.

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. One-Time and ICS File imports are allowed but successive imports will create duplicated events on your site. Please contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
fa_IR: برخی از وقایع در منبع درخواست شده ویژگی UID مورد نیاز iCalendar را از دست نمی دهند. واردات یکبار و ICS پرونده مجاز است اما واردات پی در پی باعث ایجاد وقایع تکراری در سایت شما می شود. لطفا با تهیه کننده منبع تماس بگیرید تا مشکل UID برطرف شود. پیوند آنها با٪ s ممکن است به آنها کمک کند سریعتر مسئله UID خوراک خود را حل کنند.

en: The preview is taking longer than expected. Please try again in a moment.
fa_IR: پیش نمایش بیش از پیش بینی می شود. لطفاً در یک لحظه دوباره امتحان کنید.

en: The provided linked post ID is not valid
fa_IR: شناسه پست مرتبط ارائه شده معتبر نیست

en: The records you were attempting to import were still not available when this queue was processed. Please try again.
fa_IR: پرونده هایی که شما سعی در وارد کردن آن داشتید با پردازش این صف هنوز در دسترس نبود. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: The requested URL does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
fa_IR: URL درخواست شده هیچ رویدادی در آینده و منتشر شده مطابق با معیارهای جستجو ندارد.

en: The requested date "%s" was not valid &ndash; showing the current month instead
fa_IR: تاریخ درخواست "%s" معتبر نیست &ndash; نشان دادن ماه جاری به جای آن

en: The requested event archive page does not exist
fa_IR: صفحه بایگانی رویداد درخواستی وجود ندارد

en: The requested event is not accessible
fa_IR: رویداد درخواستی در دسترس نیست

en: The requested event term archive page does not exist
fa_IR: صفحه بایگانی مدت رویداد درخواست شده وجود ندارد

en: The requested organizer archive page does not exist
fa_IR: صفحه بایگانی سازمان دهنده درخواست شده وجود ندارد

en: The requested organizer is not accessible
fa_IR: سازمان دهنده درخواست شده در دسترس نیست

en: The requested page was not found.
fa_IR: صفحه درخواستی یافت نشد.

en: The requested post ID does not exist or is not an event
fa_IR: شناسه پست درخواستی وجود ندارد یا یک رویداد نیست

en: The requested post ID does not exist or is not an organizer
fa_IR: شناسه پست درخواستی وجود ندارد یا سازمان دهنده آن نیست

en: The requested post ID does not exist or is not an venue
fa_IR: شناسه پست درخواستی وجود ندارد یا محل برگزاری آن نیست

en: The requested source does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
fa_IR: منبع درخواست شده هیچ رویدادی در آینده و منتشر شده با معیارهای جستجو ندارد.

en: The requested venue archive page does not exist
fa_IR: صفحه بایگانی محل درخواستی وجود ندارد

en: The requested venue is not accessible
fa_IR: محل درخواستی در دسترس نیست

en: The response from the Event Aggregator server was badly formed and could not be understood. Please try again.
fa_IR: پاسخ از سرور Event Aggregator بد شکل گرفته و قابل درک نیست. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: The server is not currently responding
fa_IR: سرور در حال حاضر پاسخ نمی دهد

en: The server is responding with an error:
fa_IR: سرور با خطا روبرو شده است:

en: The service has disabled oAuth. Some types of events may not import.
fa_IR: این سرویس oAuth را غیرفعال کرده است. برخی از انواع رویدادها ممکن است وارد نکنند.

en: The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the three style sheet options or pick a page template from your theme.
fa_IR: تنظیمات زیر نمایش تقویم شما را کنترل می کند. اگر همه چیز درست به نظر نمی رسد ، سعی کنید بین گزینه های سه شیوه نامه جابجا شوید یا یک الگوی صفحه را از موضوع خود انتخاب کنید.

en: The slug used for building the events URL.
fa_IR: مثلثی که برای ساختن URL رویدادها استفاده می شود.

en: The user is not authorized to create event categories
fa_IR: کاربر مجاز به ایجاد دسته رویدادها نیست

en: The user is not authorized to create event tags
fa_IR: کاربر مجاز به ایجاد برچسب های رویداد نیست

en: The user is not authorized to create events
fa_IR: کاربر مجاز به ایجاد رویدادها نیست

en: The user is not authorized to create organizers
fa_IR: کاربر مجاز به ایجاد سازمان دهنده نیست

en: The user is not authorized to create venues
fa_IR: کاربر مجاز به ایجاد مکان نیست

en: The venue ID used to globally identify in Event Aggregator
fa_IR: شناسه محل مورد استفاده برای شناسایی جهانی در Event Aggregator

en: The venue WordPress post ID
fa_IR: شناسه پست محل وردپرس

en: The venue ZIP code
fa_IR: کد پستی محل برگزاری

en: The venue address
fa_IR: آدرس محل برگزاری

en: The venue author ID
fa_IR: شناسه نویسنده محل

en: The venue author WordPress post ID
fa_IR: شناسه پست وردپرس نویسنده مکان

en: The venue city
fa_IR: شهر محل برگزاری

en: The venue could not be created from the provided data
fa_IR: مکان از داده های ارائه شده نمی تواند ایجاد شود

en: The venue could not be deleted
fa_IR: مکان حذف نمی شود

en: The venue could not be updated
fa_IR: مکان نمی تواند به روز شود

en: The venue country
fa_IR: کشور محل برگزاری

en: The venue creation date in UTC time
fa_IR: تاریخ ایجاد مکان در زمان UTC

en: The venue creation date in the site time zone
fa_IR: تاریخ ایجاد مکان در منطقه زمانی سایت

en: The venue description
fa_IR: توضیحات محل

en: The venue geo latitude
fa_IR: عرض جغرافیایی محل برگزاری

en: The venue geo longitude
fa_IR: طول جغرافیایی مکان

en: The venue is already trashed
fa_IR: محل در حال حاضر از بین رفته است

en: The venue last modification date in UTC time
fa_IR: آخرین تاریخ اصلاح مکان در زمان UTC

en: The venue last modification date in the site time zone
fa_IR: آخرین تاریخ اصلاح مکان در منطقه زمانی سایت

en: The venue long description
fa_IR: توضیحات طولانی در محل

en: The venue name
fa_IR: نام محل برگزاری

en: The venue phone number
fa_IR: شماره تلفن محل برگزاری

en: The venue post ID is missing or does not exist.
fa_IR: شناسه پست محل از بین رفته یا وجود ندارد.

en: The venue post ID is missing.
fa_IR: شناسه پست محل از دست رفته است.

en: The venue post status
fa_IR: وضعیت پست محل برگزاری

en: The venue province
fa_IR: استان محل برگزاری

en: The venue publication date
fa_IR: تاریخ انتشار محل

en: The venue publication date (UTC time zone)
fa_IR: تاریخ انتشار محل (منطقه زمانی UTC)

en: The venue short description
fa_IR: توضیحات کوتاه مکان

en: The venue slug
fa_IR: مثل حلزون حرکت کردن مکان

en: The venue state
fa_IR: ایالت محل برگزاری

en: The venue state and province
fa_IR: ایالت محل و استان

en: The venue state or province
fa_IR: ایالت محل یا استان

en: The venue status
fa_IR: وضعیت محل برگزاری

en: The venue website URL
fa_IR: URL وب سایت محل برگزاری

en: The venue with the specified ID could not be deleted.
fa_IR: مکان با شناسه مشخص حذف نمی شود.

en: The venue with the specified ID has been deleted already.
fa_IR: مکان دارای شناسه مشخص قبلاً حذف شده است.

en: The venue with the specified ID is not accessible.
fa_IR: مکان با شناسه مشخص در دسترس نیست.

en: Themer's Guide
fa_IR: راهنمای آنها

en: There are going to be situations where no out-of-the-box template is 100&#37; perfect. Check out our <a href="%s">our themer's guide</a> for instructions on custom modifications.
fa_IR: شرایطی پیش خواهد آمد که هیچ الگوی خارج از جعبه 100 نباشد و # 37؛ کامل. ما را بررسی کنید<a href="%s">راهنمای مضمون ما</a> برای دستورالعمل در مورد تغییرات سفارشی.

en: There are no upcoming %s at this time.
fa_IR: در حال حاضر %s آینده وجود ندارد.

en: There is an JSON error with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
fa_IR: یک خطای JSON با سرور Event Aggregator رخ داده است. لطفاً واردات خود را بعداً امتحان کنید.

en: There may be an issue with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
fa_IR: ممکن است در سرور Server Aggregator یک مشکل وجود داشته باشد. لطفا بعدا واردات خود را امتحان کنید.

en: There was a problem processing your import. Please try again.
fa_IR: هنگام پردازش واردات شما مشکلی پیش آمد. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: There was an error fetching the results from your import:
fa_IR: هنگام واکشی نتایج از واردات شما خطایی رخ داد:

en: There were no Legacy Events to be Migrated, you are ready to rock!
fa_IR: هیچ Legacy Events برای مهاجرت وجود ندارد ، شما آماده برای صخره کردن هستید!

en: There were no results found for %s this month. Try searching next month.
fa_IR: هیچ نتیجه‌ای برای %s این ماه پیدا نشد. ماه بعدی را امتحان کنید.

en: There were no results found for %s.
fa_IR: هیچ نتیجه‌ای برای %s یافت نشد.

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong> this month. Try searching next month.
fa_IR: هیچ نتیجه ای یافت نشد<strong>"%1$s"</strong>این ماه. ماه آینده را جستجو کنید.

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong>.
fa_IR: هیچ نتیجه ای برای <strong> "٪ 1 $ s" </ strong> یافت نشد.

en: There were no results found for this view.
fa_IR: هیچ نتیجه ای برای این دیدگاه یافت نشد.

en: There were no results found for this view. %1$s
fa_IR: هیچ نتیجه ای برای این دیدگاه یافت نشد. %1$s

en: There were no results found.
fa_IR: هیچ نتیجه‌ای یافت نشد.

en: These APIs may include the following third party services: Google Maps (API key), Meetup (OAuth token), PayPal (email, Client ID, Client Secret), Eventbrite (API key, auth URL, Client Secret), and Zoom (email, Client ID, Client Secret).
fa_IR: این APIها ممکن است شامل سرویس های شخص ثالث زیر باشند: نقشه های گوگل (کلید API)، Meetup (نشانه OAuth)، پی پال (ایمیل، شناسه مشتری، راز مشتری)، Eventbrite (کلید API، auth URL، Client Secret)، و زوم (ایمیل، شناسه مشتری، سرویس گیرنده راز).

en: These settings impact all list-style views, including List View and Day View.
fa_IR: این تنظیمات بر همه نماهای سبک ، از جمله مشاهده لیست و نمای روز تأثیر می گذارد.

en: These settings will also apply to events imported in the future via this scheduled import.
fa_IR: این تنظیمات همچنین برای رویدادهای وارد شده در آینده از طریق این واردات برنامه ریزی شده اعمال می شود.

en: Third Party Accounts
fa_IR: حسابهای شخص ثالث

en: This %s has passed.
fa_IR: این %s به پایان رسیده است.

en: This Action has been deprecated, to comply with WordPress Standards we are now using Underscores (_) instead of Dashes (-). From: "%s" To: "%s"
fa_IR: این عمل به منظور مطابقت با استانداردهای WordPress که اکنون از Underscores استفاده می کنیم ، مستهلک شده است(_)به جای Dashes(-).از جانب: "%s"به: "%s"

en: This Filter has been deprecated, to comply with WordPress Standards we are now using Underscores (_) instead of Dashes (-). From: "%s" To: "%s"
fa_IR: برای مطابقت با استانداردهای WordPress که اکنون از Underscores استفاده می کنیم ، این فیلتر از بین رفته است (_)به جای Dashes (-). از جانب:"%s"به: "%s"

en: This event is all day on %%startdatewithyear%%.
fa_IR: این رویداد در کل روز در تاریخ ٪٪ شروع تاریخ شروع سال با٪٪ است.

en: This event is all day starting on %%startdatenoyear%% and ending on %%enddatewithyear%%.
fa_IR: این رویداد تمام روز از آغاز٪٪ startdatenoyear٪٪ شروع می شود و به٪٪ پایان تاریخ با٪٪ پایان می یابد.

en: This event is at %%starttime%% on %%startdatewithyear%%.
fa_IR: این رویداد در٪٪ زمان شروع٪٪ در٪٪ شروع تاریخ با٪٪ است.

en: This event is from %%starttime%% to %%endtime%% on %%startdatewithyear%%.
fa_IR: این رویداد از ٪٪ زمان شروع٪٪ تا٪٪ زمان پایان٪٪ در٪٪ شروع تاریخ با٪٪ است.

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends at %%endtime%% on %%enddatewithyear%%
fa_IR: این رویداد از ٪٪ شروع٪٪ در٪٪ startdatenoyear ٪٪ شروع می شود و در٪٪ endtime٪٪ در٪٪ enddatewithyear ٪٪ به پایان می رسد

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends on %%enddatewithyear%%
fa_IR: این رویداد از ٪٪ شروع٪٪ در٪٪ startdatenoyear٪٪ شروع می شود و به٪٪ enddatewithye٪٪ پایان می یابد

en: This event will not be re-imported and changes made locally will be preserved.
fa_IR: این رویداد دوباره وارد نمی شود و تغییرات ایجاد شده در آن حفظ می شود.

en: This information is only for guidance and not to be considered as legal advice.
fa_IR: این اطلاعات فقط برای راهنمایی است و به عنوان مشاوره حقوقی در نظر گرفته نمی شود.

en: This information serves as a guide on what sections need to be modified due to usage of The Events Calendar and its Add-ons.
fa_IR: این اطلاعات به عنوان راهنمایی در مورد تغییر بخش ها به دلیل استفاده از تقویم رویدادها و افزودنیهای آن استفاده می شود.

en: This is a preview of the type of content you will be getting in during the import based on what is on the calendar now.
fa_IR: این پیش نمایش نوع محتویاتی است که شما هنگام وارد کردن بر اساس آنچه در تقویم موجود است وارد می شوید.

en: This is especially true if you have made any code customizations to your calendar.
fa_IR: این خصوصاً در مورد صادق بودن كدها در تقویم خود صادق است.

en: This option allows you to automatically move past events to trash.
fa_IR: این گزینه به شما امکان می دهد رویدادهای گذشته را به طور خودکار به سطل زباله منتقل کنید.

en: This option allows you to bulk delete past events. Be careful and backup your database before removing your events as there is no way to reverse the changes.
fa_IR: این گزینه به شما امکان می دهد حوادث گذشته را به صورت انبوه حذف کنید. قبل از حذف رویدادهای خود ، از بانک اطلاعاتی خود اطمینان حاصل کنید و از نسخه پشتیبان تهیه کنید ، زیرا راهی برای معکوس کردن تغییرات وجود ندارد.

en: This option is disabled when "Disable the Event Search Bar" is checked on the Display settings tab.
fa_IR: این گزینه زمانی غیرفعال می شود که "غیر فعال کردن نوار جستجوی رویداد" در برگه تنظیمات نمایش داده می شود.

en: This webhook action is not currently supported.
fa_IR: این اقدام webhook در حال حاضر پشتیبانی نمی شود.

en: Three months
fa_IR: سه ماه

en: Three weeks
fa_IR: سه هفته

en: Through the usage of The Events Calendar, Events Calendar PRO, The Events Calendar Filter Bar, Eventbrite Tickets, and Community Events plugins, as well as our Event Aggregator Import service (contained within The Events Calendar plugin), information may be collected and stored within your website’s database.
fa_IR: با استفاده از تقویم رویدادها ، تقویم رویدادها PRO ، نوار فیلتر تقویم رویدادها ، بلیط های Eventbrite ، و افزونه های Events Events و همچنین خدمات واردات رویداد Aggregator ما (موجود در افزونه تقویم رویدادها) ، ممکن است اطلاعات جمع آوری و ذخیره شوند پایگاه داده وب سایت شما.

en: Thu
fa_IR: پنجشنبه

en: Thursday
fa_IR: پنج شنبه

en: Tickets
fa_IR: تیکت ها

en: Time &amp; Date
fa_IR: زمان & amp؛ تاریخ

en: Time Zone Settings
fa_IR: تنظیمات منطقه زمانی

en: Time Zone:
fa_IR: منطقه زمانی:

en: Time range separator
fa_IR: جداکننده محدوده زمانی

en: Time zone mode
fa_IR: حالت منطقه زمانی

en: Time:
fa_IR: زمان:

en: Title:
fa_IR: عنوان:

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
fa_IR: برای کنترل بهتر تاریخ ها ، پیشرفت های پیشرفته امنیتی و افزایش عملکرد.

en: To continue using The Events Calendar, please install the latest version of
fa_IR: برای ادامه استفاده از تقویم رویدادها ، لطفاً آخرین نسخه را نصب کنید

en: To continue using scheduled imports, please enter a valid Event Aggregator license key under %1$sEvents > Settings > Licenses%2$s.
fa_IR: برای ادامه استفاده از واردات برنامه ریزی شده ، لطفاً یک کلید مجوز رویداد معتبر Aggregator را تحت٪ 1 $ sEvents> تنظیمات> مجوز٪ 2 $ s وارد کنید.

en: To import Meetup events, please be sure to add your Meetup API key on %1$sEvents > Settings > APIs%2$s
fa_IR: برای وارد کردن رویدادهای ملاقات ، لطفاً کلید API Meetup خود را در٪ 1 $ sEvents> تنظیمات> API٪ 2 $ s اضافه کنید

en: Today
fa_IR: امروز

en: Tomorrow
fa_IR: فردا

en: Translations
fa_IR: ترجمه ها

en: Tribe Events Styles
fa_IR: قبیله رویدادها

en: Troubleshooting common problems
fa_IR: عیب یابی مشکلات رایج

en: Try to adjust your import settings and try again.
fa_IR: سعی کنید تنظیمات واردات خود را تنظیم کنید و دوباره امتحان کنید.

en: Tue
fa_IR: سه شنبه

en: Tuesday
fa_IR: سه شنبه

en: Two months
fa_IR: دو ماه

en: Two weeks
fa_IR: دو هفته

en: URL:
fa_IR: آدرس:

en: Unable to attach an image to the event
fa_IR: نمیتوان تصویری را به رویداد پیوست کرد

en: Unable to continue inserting data. Please reload this page to continue/try again.
fa_IR: درج داده ها امکان پذیر نیست. لطفاً این صفحه را بارگیری مجدد کنید تا دوباره ادامه دهید / دوباره امتحان کنید.

en: Unable to find a matching post.
fa_IR: امکان پیدا کردن یک پست مطابق نیست

en: Unable to find an event with the ID of %s.
fa_IR: یافتن رویدادی با شناسه٪ s امکان پذیر نیست.

en: Unable to find an import record with the ID of %s.
fa_IR: امکان ثبت سابقه واردات با شناسه٪ s وجود ندارد.

en: Unable to get a post of the correct type.
fa_IR: امکان دریافت یک پست از نوع صحیح وجود ندارد

en: Unable to process this import - a breakage or conflict may have resulted in the import halting.
fa_IR: پردازش این واردات امکان پذیر نیست - ممکن است خرابی یا درگیری منجر به توقف واردات شود.

en: Unable to save credentials
fa_IR: ذخیره اعتبارنامه امکان پذیر نیست

en: Unable to save scheduled import instance. Please try again.
fa_IR: ذخیره نمونه وارداتی برنامه ریزی شده امکان پذیر نیست. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: Unable to save scheduled import. Please try again.
fa_IR: واردات برنامه ریزی شده ذخیره نمی شود. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: Undo
fa_IR: لغو

en: United States
fa_IR: ایالات متحده

en: Unknown
fa_IR: ناشناخته

en: Unknown Column
fa_IR: ستون ناشناخته

en: Unknown service message
fa_IR: پیام خدمات ناشناخته

en: Unnamed %s
fa_IR: بدون نام٪ s

en: Unnamed Venue
fa_IR: سالن بدون نام

en: Unsupported
fa_IR: پشتیبانی نشده

en: Upcoming %s
fa_IR: %sی پیش رو

en: Upcoming Events
fa_IR: رویدادهای آینده

en: Update %s Category
fa_IR: %s به روز رسانی دسته بندی

en: Update Authority
fa_IR: مرجع به روزرسانی

en: Update Time Zone Data
fa_IR: داده منطقه زمانی را به روز کنید

en: Update complete: time zone data has been added to all events in the database.
fa_IR: بروزرسانی کامل: داده های منطقه زمانی به کلیه رویدادهای پایگاه داده اضافه شده است.

en: Updated:
fa_IR: به روز شده:

en: Upgrade
fa_IR: ارتقاء

en: Upgrade your calendar views
fa_IR: نماهای تقویم خود را ارتقا دهید

en: Upgrade your calendar.
fa_IR: تقویم خود را ارتقا دهید.

en: Upload
fa_IR: آپلود

en: Upload a CSV File
fa_IR: یک پرونده CSV بارگذاری کنید

en: Upload an ICS File
fa_IR: یک پرونده ICS بارگذاری کنید

en: Use Saved %s:
fa_IR: از٪ s ذخیره شده استفاده کنید:

en: Use global import settings
fa_IR: از تنظیمات واردات جهانی استفاده کنید

en: Use manual time zones for each event
fa_IR: برای هر رویداد از مناطق زمانی دستی استفاده کنید

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from Eventbrite.
fa_IR: با استفاده از فیلترها ، باریکترین وقایع را از Eventbrite بکشید.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this Google Calendar.
fa_IR: برای محدود کردن اینکه از این تقویم Google گرفته شده ، از فیلترها استفاده کنید.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this iCalendar feed.
fa_IR: از فیلترها برای باریک کردن وقایع این فید iCalendar استفاده کنید.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this site.
fa_IR: برای محدود کردن اینکه از این سایت حوادث گرفته شده ، از فیلترها استفاده کنید.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from your ICS file.
fa_IR: با استفاده از فیلترها ، باریک کنید که کدام وقایع از پرونده ICS شما گرفته شده است.

en: Use the options below to configure your imports. Global Import Settings apply to all imports, but you can also override the global settings by adjusting the origin-specific options. Check your Event Aggregator Service Status on the %1$s.
fa_IR: برای پیکربندی واردات از گزینه های زیر استفاده کنید. تنظیمات واردات جهانی برای همه واردات اعمال می شود ، اما همچنین می توانید با تنظیم گزینه های خاص مبدا ، تنظیمات جهانی را نادیده بگیرید. وضعیت خدمات Aggregator Event خود را بر روی٪ 1 $ s بررسی کنید.

en: Use the options below to configure your imports. Looking for more ways to import events from other websites?
fa_IR: برای پیکربندی واردات از گزینه های زیر استفاده کنید. آیا به دنبال راه های بیشتری برای وارد کردن رویدادها از وب سایت های دیگر هستید؟

en: Use the site-wide time zone everywhere
fa_IR: در همه جا از منطقه زمانی سایت استفاده کنید

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
fa_IR: از این موارد برای اشتراک گذاری داده های تقویم با تقویم Google ، Apple iCal و سایر برنامه های سازگار استفاده کنید

en: Use updated calendar designs
fa_IR: از طرح های تقویم به روز شده استفاده کنید

en: Using stylesheets and page templates
fa_IR: با استفاده از شیوه نامه ها و الگوهای صفحه

en: Venue
fa_IR: محل

en: Venue Address
fa_IR: آدرس محل برگزاری

en: Venue Address 2
fa_IR: دومین آدرس محل

en: Venue City
fa_IR: شهر محل برگزاری

en: Venue Country
fa_IR: کشور محل برگزاری

en: Venue Description
fa_IR: توضیحات محل برگزاری

en: Venue Featured Image
fa_IR: تصویر ویژه محل برگزاری

en: Venue Name
fa_IR: نام محل برگزاری

en: Venue Phone
fa_IR: تلفن محل برگزاری

en: Venue State
fa_IR: وضعیت سالن

en: Venue State/Province
fa_IR: ایالت محل / استان

en: Venue URL
fa_IR: آدرس سالن

en: Venue Website
fa_IR: وبسایت محل برگزاری

en: Venue Zip
fa_IR: محل پستی

en: Venue Zip Code
fa_IR: کد پستی محل برگزاری

en: Venue information: name, address, city, country, state, postal code, phone, website, geographical coordinates (latitude and longitude)
fa_IR: اطلاعات محل: نام ، آدرس ، شهر ، کشور ، ایالت ، کد پستی ، تلفن ، وب سایت ، مختصات جغرافیایی (طول و عرض جغرافیایی)

en: Venues
fa_IR: سالن

en: Venues should be related to this event
fa_IR: مکان های مربوط به این رویداد باید باشند

en: Venues should contain the specified string in the title, description or custom fields
fa_IR: اماکن باید شامل رشته های مشخص شده در عنوان ، توضیحات یا زمینه های سفارشی باشد

en: Venues should have events associated to them
fa_IR: سالن ها باید دارای رویدادهایی باشند که مربوط به آنها باشد

en: Venues should have upcoming events associated to them
fa_IR: سالن ها باید رویدادهای آینده مرتبط با آنها داشته باشد

en: View %1$s %2$s | View All %1$s %2$s
fa_IR[0]: نمایش همه %1تومان s %2تومانs
fa_IR[1]: نمایش %1$s %2$s

en: View %s
fa_IR: نمایش %s

en: View %s As
fa_IR: چشم انداز %s مانند

en: View Aggregator Record
fa_IR: ضبط Aggregator را مشاهده کنید

en: View All %s
fa_IR: نمایش همه %s

en: View All Add-Ons
fa_IR: نمایش همه افزودنی ها

en: View All Scheduled Imports
fa_IR: مشاهده همه واردات برنامه ریزی شده

en: View As
fa_IR: نمایش به صورت

en: View Calendar
fa_IR: مشاهده تقویم

en: View Filters
fa_IR: مشاهده فیلترها

en: View Update Page
fa_IR: مشاهده صفحه به روزرسانی

en: View Welcome Page
fa_IR: مشاهده صفحه خوش آمدید

en: View all %s
fa_IR: نمایش همه %s

en: View the page that displayed when you initially installed the plugin.
fa_IR: صفحه ای که هنگام نصب افزونه نمایش داده می شود را مشاهده کنید.

en: View the page that displayed when you updated the plugin.
fa_IR: هنگامی که افزونه را به روز می کنید ، صفحه نمایش داده شده را مشاهده کنید.

en: View your event categories
fa_IR: دسته بندی های رویداد خود را مشاهده کنید

en: View your event organizers
fa_IR: سازماندهندگان رویداد خود را مشاهده کنید

en: View your event tags
fa_IR: برچسب های رویداد خود را مشاهده کنید

en: View your event venues
fa_IR: مکان های رویداد خود را مشاهده کنید

en: View your scheduled imports.
fa_IR: واردات برنامه ریزی شده خود را مشاهده کنید.

en: Views Navigation
fa_IR: پیمایش بازدیدها

en: WP Cron enabled
fa_IR: WP Cron فعال شد

en: WP Cron not enabled
fa_IR: WP Cron فعال نیست

en: We are committed to helping make your calendar spectacular and have a wealth of resources available, including a handy %s to get your calendar up and running.
fa_IR: ما متعهد هستیم که تقویم شما را دیدنی جلوه دهیم و از منابع بسیار زیادی از جمله٪ مفید استفاده کنید تا بتوانید تقویم خود را به روز کرده و اجرا کنید.

en: We did not find any Facebook Events settings to migrate.
fa_IR: ما هیچگونه تنظیمات رویدادهای Facebook را برای مهاجرت پیدا نکردیم.

en: We did not find any iCal Importer settings to migrate.
fa_IR: هیچگونه تنظیمات وارد کننده iCal برای مهاجرت پیدا نکردیم.

en: We hope you love %1$s
fa_IR: امیدواریم٪ 1 $ s را دوست داشته باشید

en: We make use of certain APIs, in order to provide specific features.
fa_IR: ما استفاده از API های خاص را ، به منظور ارائه ویژگی های خاص ارائه دادیم.

en: We recommend a 16:9 aspect ratio for featured images.
fa_IR: ما نسبت تصویر 16: 9 را برای تصاویر برجسته توصیه می کنیم.

en: We recommend making this update on a %1$sstaging site%2$s.
fa_IR: ما توصیه می کنیم این بروزرسانی را روی یک %1$sسایت مرحله بندی%2$s.

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
fa_IR: ما از طریق خبرنامه ما تخفیف هایی را برای کاربران اصلی خود ارسال می کنیم.

en: We were unable to process your request. Please try again.
fa_IR: ما نتوانستیم درخواست شما را پردازش کنیم. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: We've redesigned all of the calendar views to give you and your users a better experience. Beyond a brand new look, we've optimized every design for mobile and introduced key improvements for each view.
fa_IR: ما همه نمایش های تقویم را دوباره طراحی کرده ایم تا تجربه بهتری به شما و کاربرانتان ارائه دهیم. ما فراتر از یک ظاهر جدید ، ما هر طراحی برای موبایل را بهینه کرده ایم و پیشرفت های کلیدی را برای هر نمایش معرفی کرده ایم.

en: Webhook not registered properly.
fa_IR: Webhook به درستی ثبت نام نکرده است.

en: Website:
fa_IR: وب سایت:

en: Wed
fa_IR: چهارشنبه

en: Wednesday
fa_IR: چهارشنبه

en: Welcome to The Events Calendar!
fa_IR: به تقویم رویدادها خوش آمدید!

en: What personal data we collect and why we collect it
fa_IR: چه اطلاعات شخصی ما جمع آوری می کنیم و چرا ما آن را جمع آوری می کنیم

en: When events are sticky in month view, they'll display first in the list of events shown within a given day block.
fa_IR: وقتی رویدادها از نظر ماه به نظر می رسند ، آنها ابتدا در لیست رویدادهایی که در یک روز مشخص نشان داده می شوند ، نمایش داده می شوند.

en: When importing from a website that uses The Events Calendar, the REST API will attempt to fetch events this far in the future. That website's hosting resources may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
fa_IR: هنگام وارد کردن از وب سایت که از تقویم رویدادها استفاده می کند ، REST API تلاش خواهد کرد تا در آینده از این رویدادها استفاده کند. منابع میزبانی وب سایت ممکن است روی موفقیت واردات تأثیر بگذارد. انتخاب یک دوره زمانی کوتاهتر ممکن است نتایج را بهبود بخشد.

en: When importing from an event source, this is how far into the future the events will be fetched; on slower websites a larger date range may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
fa_IR: هنگام وارد کردن از یک منبع رویداد ، این میزان حوادث در آینده به آینده نزدیک می شود. در وب سایت های کندتر محدوده تاریخ بزرگتر ممکن است موفقیت واردات را تحت تأثیر قرار دهد. انتخاب یک دوره زمانی کوتاهتر ممکن است نتایج را بهبود بخشد.

en: When importing from an event source, this is the maximum number of events that will be imported; on slower websites this may impact the success of imports. Setting this to a smaller number may improve results.
fa_IR: در هنگام وارد کردن از یک منبع رویداد ، این حداکثر تعداد رویدادهایی است که وارد می شوید. در وب سایت های کندتر این ممکن است موفقیت واردات را تحت تأثیر قرار دهد. تنظیم این تعداد در تعداد کمتری ممکن است نتایج را بهبود بخشد.

en: When purchasing Eventbrite Tickets, attendee, purchaser, and order information are stored and managed by Eventbrite.
fa_IR: هنگام خرید بلیط های Eventbrite ، اطلاعات شرکت کننده ، خریدار و سفارش توسط Eventbrite ذخیره و مدیریت می شوند.

en: When this import was last scheduled to run, the daily limit for your Event Aggregator license had already been reached.
fa_IR: وقتی آخرین بار برای واردات برنامه ریزی شده بود ، حد مجاز روزانه مجوز رویداد Aggregator شما رسیده بود.

en: When using The Events Calendar, we recommend that you use a geographic timezone such as "America/Los_Angeles" and avoid using a UTC timezone offset such as “%2$s”.
fa_IR: هنگام استفاده از تقویم رویدادها ، توصیه می کنیم از یک منطقه زمانی جغرافیایی مانند "America / Los_Angeles" استفاده کرده و از استفاده از جبران منطقه زمانی UTC مانند "٪ 2 $ s" خودداری کنید.

en: When you save this scheduled import, the events above will begin importing.
fa_IR: با وارد کردن این برنامه ریزی شده ، رویدادهای فوق واردات را شروع می کنند.

en: Where We Send Your Data
fa_IR: از کجا داده های شما را ارسال می کنیم

en: Where's my calendar?
fa_IR: تقویم من کجاست؟

en: Whether an event is sticky in the calendar view or not
fa_IR: این که آیا یک رویداد در نمای تقویم چسبنده است یا خیر

en: Whether an event should be hidden from the calendar view or not
fa_IR: این که آیا یک رویداد باید از نمای تقویم پنهان شود یا خیر

en: Whether events linked to the venue should show a map link or not
fa_IR: این که آیا رویدادهای مرتبط با محل برگزاری باید یک لینک نقشه نشان دهند یا خیر

en: Whether events linked to the venue should show a map or not
fa_IR: این که آیا رویدادهای مرتبط با مکان باید نقشه را نشان دهند یا نه

en: Whether events should be hidden in the calendar view or not
fa_IR: این که آیا رویدادها باید در نمای تقویم پنهان شوند یا خیر

en: Whether or not this event is an all day Event
fa_IR: این رویداد یک رویداد تمام روز است یا خیر

en: Whether the event is featured in the calendar or not
fa_IR: این رویداد در تقویم نمایش داده می شود یا خیر

en: Whether the event lasts the whole day or not
fa_IR: این واقعه که کل روز طول می کشد یا خیر

en: Whether the event should be featured on the site or not
fa_IR: خواه این رویداد باید در سایت نمایش داده شود یا نه

en: Whether the event should be sticky in the calendar view or not
fa_IR: این رویداد باید در نمای تقویم چسبناک باشد یا خیر

en: Whether the event should show a map link or not
fa_IR: این رویداد باید پیوند نقشه را نشان دهد یا نه

en: Whether the event should show a map or not
fa_IR: این رویداد باید نقشه را نشان دهد یا نه

en: Whether the map link should be shown for the event or not
fa_IR: اینکه پیوند نقشه برای این رویداد نشان داده شود یا نه

en: Whether the map link should be shown for the venue or not
fa_IR: این که آیا لینک نقشه باید برای مکان نشان داده شود یا خیر

en: Whether the map should be shown for the event or not
fa_IR: این که آیا نقشه باید برای رویداد نشان داده شود یا خیر

en: Whether the map should be shown for the venue or not
fa_IR: این که نقشه برای محل برگزاری نمایش داده شود یا خیر

en: Whether to hide terms not assigned to any posts
fa_IR: آیا برای مخفی کردن شرایطی که به هر پست اختصاص داده نشده است

en: Widgets
fa_IR: ابزارک ها

en: With Event Aggregator, you can import events from iCalendar, Google, and Meetup.com in a jiffy.
fa_IR: با Event Aggregator ، می توانید رویدادها را از iCalendar ، Google و Meetup.com به صورت جیفی وارد کنید.

en: Without a defined location your event will not display a %sGoogle Rich Snippet%s on the search results.
fa_IR: بدون یک مکان مشخص ، رویداد شما٪ sGoogle Rich Snippet٪ s را در نتایج جستجو نمایش نمی دهد.

en: Yes
fa_IR: بله

en: Yesterday
fa_IR: دیروز

en: You %1$scannot%2$s use the same slug as above. The above should ideally be plural, and this singular.%3$sYour single Event URL is like: %4$s
fa_IR: شما%1$sنمی تواند%2$sاز همان سرسره مانند بالا استفاده کنید. موارد فوق از نظر ایده آل باید جمع باشد و این مفرد.%3$sنشانی اینترنتی رویداد شما مانند است: %4$s

en: You are approaching your daily import limit. You may want to adjust your Scheduled Import frequencies.
fa_IR: شما به حد واردات روزانه خود نزدیک می شوید. ممکن است بخواهید فرکانس های واردات برنامه ریزی شده خود را تنظیم کنید.

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
fa_IR: شما نسخه٪ s را اجرا می کنید و لیاقت آغوش گرفتن :-)

en: You are using The Events Calendar's built-in Google Maps API key.
fa_IR: شما از کلید داخلی Google Calendar API استفاده می کنید.

en: You are using a custom Google Maps API key.
fa_IR: شما از یک کلید API Google Maps سفارشی استفاده می کنید.

en: You can find the url you need in your Google Calendar settings.
fa_IR: می توانید آدرس مورد نیاز خود را در تنظیمات Google Calendar خود پیدا کنید.

en: You can make changes to imported events via The Events Calendar and see those changes reflected on your site’s calendar. The owner of the original event source (e.g. the iCalendar feed or Meetup group) might also make changes to their event. If you choose to re-import an altered event (manually or via a scheduled import), any changes made at the source or on your calendar will need to be addressed.
fa_IR: می توانید از طریق تقویم رویدادها در رویدادهای وارد شده تغییراتی ایجاد کرده و آن تغییرات را در تقویم سایت خود منعکس کنید. مالک منبع اصلی رویداد (به عنوان مثال خوراک iCalendar یا گروه Meetup) ممکن است تغییراتی در رویداد خود ایجاد کند. اگر تصمیم دارید که دوباره یک رویداد تغییر یافته (دستی یا از طریق واردات برنامه ریزی شده) را دوباره وارد کنید ، لازم است تغییراتی در منبع یا تقویم شما صورت گیرد.

en: You cannot delete a history record (ID: "%d").
fa_IR: شما نمی توانید سابقه سابقه را حذف کنید (شناسه: "٪ d").

en: You do not have a license
fa_IR: جواز ندارید

en: You do not have an active connection to Eventbrite through your account and Event Aggregator.
fa_IR: شما یک اتصال فعال به Eventbrite از طریق حساب کاربری خود و رویداد Aggregator ندارد.

en: You do not have an active connection to Meetup through your account and Event Aggregator.
fa_IR: شما یک اتصال فعال به Meetup از طریق حساب کاربری خود و رویداد Aggregator ندارد.

en: You do not have permission to delete this record.
fa_IR: شما اجازه حذف این سابقه را ندارید.

en: You do not have permission to migrate Facebook Events settings to Event Aggregator
fa_IR: شما اجازه انتقال تنظیمات رویدادهای فیس بوک به Aggregator Event را ندارید

en: You do not have permission to migrate Legacy Ignored Events
fa_IR: شما اجازه مهاجرت به Legacy Ignored Events را ندارید

en: You do not have permission to migrate iCal Importer settings to Event Aggregator
fa_IR: شما اجازه انتقال تنظیمات واردکننده iCal را به Aggregator Event ندارید

en: You do not have permission to restore this post.
fa_IR: شما اجازه بازیابی این پست را ندارید.

en: You have changed the recurrence rules of this %1$s.  Saving the %1$s will update all future %2$s.  If you did not mean to change all %2$s, then please refresh the page.
fa_IR: شما قوانین عود این٪ 1 $ s را تغییر داده اید. با ذخیره٪ 1 $ s همه٪٪ 2 $ s آینده به روز می شود. اگر قصد تغییر همه٪ 2 $ s را ندارید ، لطفاً صفحه را تازه کنید.

en: You have not connected Event Aggregator to Eventbrite
fa_IR: شما Aggregator Event را به Eventbrite وصل نکرده اید

en: You have not connected Event Aggregator to Meetup
fa_IR: شما Aggregator Event را به Meetup وصل نکرده اید

en: You have reached your daily import limit. Scheduled imports will be paused until tomorrow.
fa_IR: به حد مجاز واردات روزانه خود رسیده اید. واردات برنامه ریزی شده تا فردا متوقف می شود.

en: You might find duplicate venues and organizers when updating The Events Calendar from a pre-3.0 version. Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
fa_IR: ممکن است هنگام به روز کردن تقویم رویدادها از نسخه قبل از 3.0 ، مکانها و برگزارکنندگان تکراری پیدا کنید. برای ادغام خودکار مکانهای مشابه و برگزارکنندگان ، روی این دکمه کلیک کنید.

en: You must enter an Event Aggregator license key in Events > Settings > Licenses before using this service.
fa_IR: قبل از استفاده از این سرویس، باید کلید مجوز Event Aggregator را در رویدادها> تنظیمات> مجوزها وارد کنید.

en: You must map columns from the CSV file to specific fields in order to perform a CSV import.
fa_IR: شما برای وارد کردن CSV باید ستون ها را از فایل CSV به فیلدهای خاص نقشه بگذارید.

en: You must provide a valid CSV file to perform a CSV import.
fa_IR: برای انجام واردات CSV باید یک فایل CSV معتبر تهیه کنید.

en: You must select at least one view.
fa_IR: حداقال یک حال نمایش انتخاب کنید.

en: You must use an integer to reduce the daily import limit
fa_IR: برای کاهش حد مجاز واردات باید از یک عدد صحیح استفاده کنید

en: You need to connect Event Aggregator to Eventbrite to import your events from Eventbrite.
fa_IR: برای وارد کردن رویدادهای خود از Eventbrite ، باید Event Aggregator را به Eventbrite متصل کنید.

en: You need to connect Event Aggregator to Meetup to import your events from Meetup.
fa_IR: برای وارد کردن رویدادهای خود از Meetup ، باید Event Aggregator را به Meetup وصل کنید.

en: You need to connect to Eventbrite for Event Aggregator to work properly
fa_IR: برای درست کار کردن باید به Eventbrite برای Event Aggregator متصل شوید

en: You need to connect to Meetup for Event Aggregator to work properly
fa_IR: برای درست کار کردن باید به Meetup متصل شوید تا Aggregator Event

en: You should include the information below in the correct sections of you privacy policy.
fa_IR: شما باید اطلاعات زیر را در بخش های صحیح سیاست حفظ حریم خصوصی خود قرار دهید.

en: You're all set!
fa_IR: همه شما تنظیم شده اید!

en: Your Event Aggregator Facebook token expired %s.
fa_IR: نماد رویداد شما در جمع Facebook٪٪ s منقضی شده است.

en: Your Event Aggregator Facebook token will expire %s.
fa_IR: نماد رویداد شما در Facebook Facebook Aggregator٪ s منقضی می شود.

en: Your Event Aggregator license is expired.
fa_IR: مجوز رویداد Aggregator شما منقضی شده است.

en: Your Meetup API key is invalid.
fa_IR: کلید API ملاقات شما نامعتبر است.

en: Your Scheduled Import has been updated!
fa_IR: واردات برنامه ریزی شده شما به روز شده است!

en: Your current Events URL is %s
fa_IR: URL رویدادهای فعلی شما است %s

en: Your current events URL is: %s
fa_IR: نشانی اینترنتی رویدادهای فعلی شما: %s است

en: Your email
fa_IR: ایمیل شما؟

en: Your import is currently in progress. Don't worry, you can safely navigate away&ndash;the import will continue in the background.
fa_IR: واردات شما در حال انجام است نگران نباشید ، می توانید با خیال راحت حرکت کنید و & ndash ؛ واردات در پس زمینه ادامه خواهد یافت.

en: Your import must include at least one event
fa_IR: واردات شما باید حداقل یک واقعه را شامل شود

en: Your license is invalid
fa_IR: مجوز شما نامعتبر است

en: Your license is valid
fa_IR: مجوز شما معتبر است

en: Your preview doesn't have any records to import.
fa_IR: پیش نمایش شما سوابقی برای وارد کردن ندارد.

en: Your preview is taking a bit longer than expected, but it <i>is</i> still being generated.
fa_IR: پیش نمایش شما کمی بیشتر از آنچه انتظار می رود طول می کشد ، اما هنوز هم </ i> تولید می شود.

en: Your scheduled import was saved and the first import is complete!
fa_IR: واردات برنامه ریزی شده شما ذخیره شد و اولین واردات کامل است!

en: Your version of The Events Calendar is not up-to-date with one of your The Events Calendar add-ons. Please %supdate now.%s
fa_IR: نسخه شما از تقویم رویدادها با یکی از افزودنیهای تقویم رویدادها به روز نیست. لطفا٪٪ supdate کنید.٪ s

[ctx: add new on admin bar]
en: Aggregator Record
fa_IR: ضبط مصالح

[ctx: admin menu]
en: Aggregator Records
fa_IR: سوابق مصالح

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Daily
fa_IR: روزانه

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 15 minutes
fa_IR: هر 15 دقیقه

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 30 Minutes
fa_IR: هر 30 دقیقه

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Hourly
fa_IR: ساعتی

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Monthly
fa_IR: ماهانه

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: On Demand
fa_IR: بر اساس تقاضا

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Weekly
fa_IR: هفتگی

en: all
fa_IR: همه

[ctx: all events slug]
en: all
fa_IR: همه

en: all time
fa_IR: همیشه

en: and %s post moved to Ignored. | and %s posts moved to Ignored.
fa_IR[0]: و٪ s پست ها به Ignored منتقل شدند.
fa_IR[1]: و٪ s پست به Ignored منتقل شد.

en: at approximately
fa_IR: تقریباً

en: category
fa_IR: دسته بندی

[ctx: category list label]
en: %s Category | %s Categories
fa_IR[0]: دسته بندی %s
fa_IR[1]: %s دسته بندی ها

en: click here
fa_IR: اینجا کلیک کنید

en: click here to edit it
fa_IR: برای ویرایش آن اینجا را کلیک کنید

[ctx: column name]
en: # Imported
fa_IR: # وارد شده

[ctx: column name]
en: Frequency
fa_IR: فرکانس

[ctx: column name]
en: Last Import
fa_IR: آخرین واردات

[ctx: column name]
en: Source
fa_IR: منبع

[ctx: column name]
en: When
fa_IR: چه زمانی

en: day
fa_IR: روز

[ctx: day_view]
en: %1$s for %2$s
fa_IR: %1$s برای %2$s

en: deactivated
fa_IR: غیرفعال شده است

en: delete
fa_IR: حذف

en: edit Events settings.
fa_IR: تنظیمات رویدادها را ویرایش کنید.

en: event
fa_IR: رویداد

[ctx: event aggregator status]
en: Draft
fa_IR: پیش نویس

[ctx: event aggregator status]
en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Draft <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[0]: پیش نویس <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[1]: پیش نویس <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Failed
fa_IR: ناموفق

[ctx: event aggregator status]
en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[0]: ناموفق <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[1]: ناموفق <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Imported
fa_IR: وارد شده

[ctx: event aggregator status]
en: Imported <span class="count">(%s)</span> | Imported <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[0]: وارد شده <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[1]: وارد شده <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Pending
fa_IR: در انتظار

[ctx: event aggregator status]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[0]: در انتظار پرداخت <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[1]: در انتظار پرداخت <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule
fa_IR: برنامه ریزی

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule <span class="count">(%s)</span> | Schedule <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[0]: برنامه<span class="count">(%s)</span>
fa_IR[1]: برنامه<span class="count">(%s)</span>

en: events
fa_IR: رویدادها

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
fa_IR: فقط برای رویدادهای برجسته محدود شوید

en: example.com/
fa_IR: mehrdesign.co

[ctx: featured events slug]
en: featured
fa_IR: ویژه

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
fa_IR: %s ویژه

en: https://calendar.google.com/calendar/ical/example/basic.ics
fa_IR: https://mehrdesign.co

[ctx: human readable time ago]
en: about %s ago
fa_IR: حدود %s قبل

en: iCal Export
fa_IR: خروجی iCal

en: iCal Importer
fa_IR: وارد کننده iCal

[ctx: iCal feed description]
en: Events for %s
fa_IR: رویدادها برای %s

en: iCalendar Import Settings
fa_IR: تنظیمات واردات iCalendar

[ctx: in human readable time]
en: in about %s
fa_IR: در حدود٪ s

[ctx: in human readable time]
en: retrying in about %s
fa_IR: امتحان مجدد در حدود٪ s

[ctx: link for connecting eventbrite]
en: Connect to Eventbrite
fa_IR: به Eventbrite وصل شوید

[ctx: link for connecting meetup]
en: Connect to Meetup
fa_IR: به Meetup وصل شوید

[ctx: link to knowlegebase article]
en: Read more about Ignored Events.
fa_IR: درباره رویدادهای Ignored بیشتر بخوانید.

en: list
fa_IR: لیست

en: meetup.com/example
fa_IR: mehrdesign.co

en: month
fa_IR: ماه

[ctx: month view]
en: %1$s for %2$s
fa_IR: %1$s برای %2$s

en: new
fa_IR: جدید

en: one month
fa_IR: یک ماه

en: one week
fa_IR: یک هفته

en: open-source forum on WordPress.org
fa_IR: انجمن منبع باز در WordPress.org

en: opens in a new window
fa_IR: در یک پنجره جدید باز می شود

en: organizer
fa_IR: سازمان دهنده

en: organizers
fa_IR: برگزار کنندگان

en: page
fa_IR: صفحه

en: past
fa_IR: گذشته

en: post a thread
fa_IR: موضوع را ارسال کنید

en: post moved to Ignored. | posts moved to Ignored.
fa_IR[0]: پست ها به Ignored منتقل شدند.
fa_IR[1]: ارسال به Ignored منتقل شد.

[ctx: post type general name]
en: Aggregator Records
fa_IR: سوابق مصالح

[ctx: post type singular name]
en: Aggregator Record
fa_IR: ضبط مصالح

en: premium support on our website
fa_IR: پشتیبانی برتر در وب سایت ما

en: queued
fa_IR: در صف

en: reactivated
fa_IR: دوباره فعال شد

en: read more about Facebook restrictions in our knowledgebase
fa_IR: در مورد محدودیت های فیس بوک در پایگاه دانش ما بیشتر بخوانید

[ctx: record]
en: Add New
fa_IR: افزودن

[ctx: record via origin]
en: via
fa_IR: از طریق

[ctx: records]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[0]: همه <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[1]: همه <span class="count">(%s)</span>

en: screenshot of updated calendar views
fa_IR: تصویر نمای نمایش تقویم به روز شده

en: see all
fa_IR: مشاهده همه

[ctx: separator between date and time]
en:  at
fa_IR:  در

en: tag
fa_IR: برچسب

en: the UID part of the iCalendar Specification
fa_IR: قسمت UID از مشخصات iCalendar

en: the event category term ID
fa_IR: شناسه طبقه بندی رویداد

en: the event post ID
fa_IR: شناسه ارسال رویداد

en: the event post name
fa_IR: نام پست رویداد

en: the event tag term ID
fa_IR: شناسه برچسب رویداد

en: the organizer post ID
fa_IR: شناسه پست سازمان دهنده

en: the organizer post name
fa_IR: نام پست سازمان دهنده

en: the venue post ID
fa_IR: شناسه پست محل

en: the venue post name
fa_IR: نام پست محل

en: three months
fa_IR: سه ماه

en: three weeks
fa_IR: سه هفته

en: timezone settings
fa_IR: تنظیمات منطقه زمانی

en: to change how the actual time is displayed on your calendar.
fa_IR: برای تغییر نحوه نمایش زمان واقعی در تقویم شما.

en: to create your own free Google Maps API key.
fa_IR: برای ایجاد کلید Google API رایگان خود.

en: to learn more about using it with The Events Calendar
fa_IR: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از آن با تقویم رویدادها

en: today
fa_IR: امروز

en: two months
fa_IR: دو ماه

en: two weeks
fa_IR: دو هفته

en: upcoming
fa_IR: آینده

en: updated
fa_IR: به روز شده

en: venue
fa_IR: محل

en: venues
fa_IR: سالن ها

[ctx: when the retry will happen, a date]
en: retrying at %s
fa_IR: امتحان دوباره در٪ s

en: you can modify this setting here.
fa_IR: می توانید این تنظیم را در اینجا تغییر دهید.
